Az Országház gazdasági bizottságának tegnapi helyszíni ülésén több mulasztást is elismertek az atomerőmű vezetői.
Kocsis lapunk kérdésére úgy fogalmazott: az erőmű vezetésének álláspontja szerint nincs felső korlátja a kártérítési követelésüknek a meghibásodott tisztítóberendezést gyártó és üzemeltető Framatome ANP-vel szemben, mert a szerződést a svájci jog szerint kötötték meg a céggel, így függetlenül a megállapodás paramétereitől, a végleges kártérítés öszszegéről külön tárgyalások alapján döntenek majd. Elmondta: az előző vezetés 1999-ben ugyanilyen feltételekkel kötött szerződést az akkori hétkazettás technológiára, de a dokumentumban szereplő feltételekről nem kívánt nyilatkozni a megbeszélések lezárulásáig.
Kocsis arra a kérdésünkre, hogy ki ajánlotta a francia–német céget, amely részben az üzemzavar okozója, kijelentette: a társaságot nemzetközi versenyen választották ki 1999-ben, és az új vezetés ennek jogutódjával kötött szerződést.
*
Folytatás az 1. oldalról>
Amikor a vezérigazgatót a tisztítóberendezésre kötött biztosításról kérdeztük, leszögezte: nem az új tisztítóeszközre kötöttek szerződést az Atompool nemzetközi biztosítótársasággal, hanem egy meglévő megállapodást egészítettek ki a szerelési feladatokra is. A gazdasági bizottsági paksi ülésen Kocsis István közölte azt is: nemrég gondoskodtak tartalék fluxusmérő eszközökről, mert az egyik berendezés meghibásodott, és az előírások szerint is több készülékre van szükség a biztonság megőrzéséhez.
Lapunk május 9-én számolt be a műszer hibáiról, de az erőmű vezetése ismét csak napokkal később adott erről tájékoztatást.
Ralf Güldner, a Framatome ANP műszaki ügyvezető igazgatója a bizottság előtt kifejtette: szerintük még vizsgálat tárgya, mi okozta a paksi üzemzavart, de az megállapítható, hogy nem a vegyi tisztítással, hanem a hűtéssel akadtak gondok. Hangsúlyozta: a cég 400 helyen próbálta ki eddig a világon az úgynevezett kordtisztítási rendszert, és eddig mindenhol bevált. Elismerte azonban, hogy az orosz fűtőelemekre először Pakson használták ezt a módszert, de 170 kazettát már itt is sikeresen megtisztítottak. Szalay Gábor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára közölte: a tárca szerint nem volt veszélyben az üzemzavar miatt az állampolgárok biztonsága, és a villamosenergia-rendszer jelentős zavara sem okoz gondot áramellátásban, mert a MAVIR intézkedett a kieső energia pótlásáról. Képviselői kérdésre válaszolva Kocsis István vezérigazgató bejelentette: a jövő hétfőn számol be arról, hogy milyen személyi és szervezeti következményei lehetnek az üzemzavarnak, és hogy milyen intézkedések szükségesek a biztonsági rendszer javításához.
A vezető Koltai Tamásnak, a Fidesz Tolna megyei elnökének válaszolva elmondta: az erőmű által készített jelentést azért nem írta alá személyesen, mert biztonsági kérdésekben nem rendelkezik utasítási jogkörrel az ezzel foglalkozó igazgatóval szemben. Vámos Gábor, az erőmű biztonsági igazgatója szintén Koltai Tamás felvetéseire reagálva elismerte, hogy az üzemzavar idején a 2-es blokk daruja késlekedett, mert fontos karbantartási munkát végzett, és ez alatt egy olyan szivattyú keringette a hűtőfolyadékot, amelyről az előzetes ellenőrzés sem zárta ki, hogy súlyos üzemzavart okozhat.
Hozzátette: a korábbi hétkazettás rendszerről vezetési utasításra tértek át a 30 köteges változatra, mert növelni kellett a hatékonyságot. Ugyanakkor állította: az új rendszer semmiben sem különbözött az előzőtől, így szükségtelennek tartották, hogy ismét egyeztessenek az orosz fűtőelemgyártókkal. Az igazgató beismerte azt is, hogy nem tartották be a nemzetközi biztonsági szabályokat, amikor az üzemzavar során keletkezett gázokat szűrés nélkül engedték ki a reaktor kéményén.
Vörös Lajos, az Országos Atomenergia Hivatal képviselője kijelentette: felkérték a nemzetközi atomenergia-ügynökséget, hogy külön csoportot küldjön Paksra az erőműben történtek vizsgálatára.
– Jobbára gúnyos mosolyokat és válasz helyett mellébeszélést kaptunk a bizottsági ülésen – adott értékelést lapunknak Koltai Tamás (Fidesz). Szerinte óriási csúsztatás, hogy az erőmű vezetője a felelősséget a Framatome-ra és az előző kormányra akarja hárítani, holott a harminckazettás tisztítóberendezés beszerzéséért és a mulasztásokért is a paksi atomerőmű vezetése a felelős. – Az erőmű jelentése kizárólag a homályosítás célját szolgálja, s a legkisebb utalás sem található benne arról, miként tervezik megoldani a problémát és kik felelősek a történtekért – mutatott rá.
***
Vizsgálóbizottság alakulhat
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Fidesz-frakció a paksi üzemzavar nyomán kialakult helyzet értékelése, és a megfelelő társadalmi kontroll biztosítása érdekében – jelentette be Fónagy János, az Országgyűlés gazdasági bizottságának alelnöke a kihelyezett ülésén. Turi-Kovács Béla, a Fidesz-frakció környezetvédelmi kabinetjének vezetője elmondta: pártja aggodalommal figyeli az atomerőmű súlyos üzemzavara okait és azt, hogy a valós történéseket az intézmény vezetői és a kormány illetékesei elhallgatták a közvélemény előtt. – Az MDF minden valószínűség szerint támogatni fogja a Fidesz kezdeményezését – reagált Font Sándor képviselő az MTI-nek. Göndör István szocialista frakcióvezető-helyettes ígéretet tett rá: az MSZP frakciója nem akadályozza meg a vizsgálóbizottság létrejöttét, ugyanakkor nem tartja sem szakmailag, sem belpolitikainak indokoltnak a testület felállítását.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten