Termékbemutató

2003. 05. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Torgyán József után ismét van (pontosabban: lesz) egy miniszterünk, aki nyilatkozataiban előszeretettel beszél harmadik személyben saját magáról. Gyurcsány Ferenc leendő gyermek-, ifjúsági és sportminisztertől például a napokban megtudtuk, hogy amint belép a kormányba, Gyurcsány Ferenc üzletember korlátozza tulajdonosi jogait – nem ad utasítást és nem lobbizik – 3,5 milliárd forintos piaci értékű cégbirodalmában. Nem tudom, hogy érdemes-e ebből messzemenő következtetéseket levonni, de a kormányfő személyügyi tanácsadójaként Veér András pszichiáternek talán érdemes felhívni a figyelmét a jelenségre. Gyurcsány egyébként – példátlan módon – egy valóságos termékbemutató helyszínévé varázsolta a szürke kormányszóvivői termet, amikor a kamerák kereszttüzében büszkélkedett az Altus Rt. sikerét megalapozó műkorunddal és a messze földön híres kádkővel. Nos, ennyit magánüzlet és közpolitika elválasztásáról.
A fentiekből is látszik, hogy jól teszik az elemzők, amikor a hét elején bejelentett kormányátalakítás legfontosabb fejleményének Gyurcsány Ferenc miniszteri kinevezését tartják. A miniszterelnök legbefolyásosabb tanácsadójának tartott üzletember nem csupán ideológiai támasza az e téren valóban segítségre szoruló Medgyessy Péternek: aligha lehet a véletlen műve, hogy a Gyurcsány család tagjai közül többen is feltűnnek a kormányzati apparátus vagy a gazdasági szféra pénzelosztó helyein, illetve kulcsposztjain. A mostani személycserékkel Medgyessy világossá tette: döntésképes, alkotmányos jogaival élni tudó miniszterelnökként kívánja kormányát vezetni; egyszersmind pontot tett az afölötti elméleti viták végére, hogy az MSZP elnöksége, vagy a kormány jelenti-e a valódi hatalmi centrumot. Ezt jelzi, hogy a még miniszterelnök-jelöltként az őt támogató párttal kötött megállapodásnak – a kormányátalakítás előtt egyeztetnie kell a szocialisták elnökségével – csupán formálisan tett eleget, hiszen a döntés nyilvánvalóan nem a hétfő délelőtti elnökségi ülésen született meg, arról legfeljebb tájékoztatta a testületet. Gyurcsány a párton belül nem túl népszerű, ott egyelőre csupán a választmányi tagságig vitte, ez mégsem akadályozta meg a miniszterelnököt abban, hogy éppen párton belüli „főnöke”, a kongresszuson tisztségében megerősített Jánosi György eddigi miniszteri bársonyszékébe ültesse. Ha a párt egyes vezetői eddig abban a hitben ringatták magukat, hogy a számukra fontos ügyekben megköthetik a kormányfő kezét, akkor most csalódniuk kellett.
Ma még nem világos, a hatalmi kérdések tisztázásán túl milyen változást hoznak a személycserék a kormány életében, de nagyon is elképzelhető, hogy az az elem erősödik, amelynek eddig a Medgyessy-kabinet a politikai sikerét köszönhette: a jól kommunikált látszatkormányzás. A legtöbb gazdasági mutató, objektív mérőszám alapján kudarcnak tekinthető az eddigi hatalomgyakorlás, a kormány néha a napi ügyek vitelére is képtelennek látszik (lásd Paks vagy a jogalkotási program csődje). Medgyessyék azonban a száznapos program után több mint fél évvel is képesek szépen becsomagolni a nagy semmit. Az idei költségvetés, valamint az egészségügyi privatizációtól a posta és a vasút átalakításán át a lakástámogatások megkurtításáig a közszolgáltatásokat megnyirbáló kormányzati tervek nem az esélyteremtő, jóléti, szociáldemokrata állam felé tesznek lépéseket; Gyurcsány Ferencnek az új kormánytagokkal együtt azonban éppen ezt a „terméket” kellene eladnia a társadalomnak.
Nem csoda, ha néha nosztalgiát érez a kádkő iránt. Az legalább létezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.