Az idén sem sikerül meggátolni, hogy jelentős hiánnyal zárjon év végén a gyógyszerek ártámogatását biztosító kassza. A költségvetés módosításával azonban nem számol egyelőre a pénzügyi tárca – jelentette ki Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője.
Az év első három hónapjában 57,9 milliárd forintot fizetett ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a medicinák árának támogatására, ami 3,65 milliárddal haladja meg a január–márciusi előirányzatot. Éves szinten a hiány nagyban függ attól, hogy miként alakul a fogyasztás, lesz-e például valamilyen járvány. A másik fontos szempont, hogy a terveknek megfelelően alapjaiban átalakítják-e az ártámogatás rendszerét, és ha igen, akkor miként.
A bizonytalanságokat figyelembe véve a szakemberek 12–40 milliárd forintra becsülik az éves deficitet. Az idei hiány azonban – hacsak nem indul el váratlan folyamat – nem haladja majd meg a tavalyit, ami rekordnak számított. 2002-ben ugyanis a tényleges kiadás 56 milliárd forinttal volt több a tervezett 153 milliárdnál. A gyógyszerkassza hiányát egyébként nemcsak a költségvetés módosításával, hanem a zárszámadás során – az államháztartás hiányának növelésével – is rendezni lehet.
A gyógyszerek ártámogatásához nyújtott kiadások növekedése többek között azzal magyarázható, hogy egyre több gyógyszert fogyaszt a lakosság.
A másik ok, hogy a piac átstrukturálódott, az olcsóbb termékek helyett egyre gyakrabban a drágábbat választjuk, ami elsősorban a promóció következménye. A korszerű és drága medicinák pedig összegszerűen több támogatást visznek el az OEP-kasszából. További indoka a növekvő kiadásoknak az általános áremelkedés.
***
Gyógyszertámogatás Magyarországon (milliárd forintban)
Év tervezett tényleges
1999 123 139
2000 135 151
2001 147 179
2002 153 209
2003 217
(Forrás: OEP)
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek