Vári Gyulának kell a budaörsi repülőtér?

Vári Gyula, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának szocialista alelnöke a Magyar Repülő Szövetség elnökeként törvénytelen iratlefoglalást tartott a budaörsi repülőtéren, hogy a magánosítás érdekében eltávolítsa az igazgatót – állítja a repülőtér igazgatója. Vári azonban úgy véli, éppen a privatizáció megakadályozása és a törvénytelenségek tisztázása volt a célja az igazgató számonkérésével.

2003. 05. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly nyáron, amikor a Magyar Repülő Szövetség (MRSZ) elnökévé választották Vári Gyulát, a parlament honvédelmi bizottságának szocialista alelnökét, boszorkányüldözést indított ellenem, hogy az általa korábban állami megrendeléshez juttatott Hajdú Károly repülőoktatással foglalkozó vállalkozóval együtt rátehessék a kezüket az MRSZ által üzemeltetett budaörsi repülőtérre – állítja Moravetz Csaba, a repülőtér igazgatója. A vezető elmondta: Vári a megválasztása után összehívott egy állományértekezletet az alkalmazottaknak, és közölte: egy ügyvédi irodát bízott meg a korábbi vezetés visszaéléseinek és adótartozásának vizsgálatával. Az igazgató szerint az elnök nem adott lehetőséget a személyes találkozóra, így egy későbbi elnökségi ülésen kellett megtudnia, hogy harminc napra felmentették igazgatói állásából, és addig nem teheti be a lábát a repülőtérre. A főtitkár távolléte miatt az igazgató egyik beosztottja írta alá a dokumentumot, amelyben Moravetz elmondása szerint lopással, csalással és okirat-hamisítással vádolják a vezetést.
– Vári az ülés után közölte, hogy ki kell vonulnom két megbízottjával a repülőtérre, hogy az irodámat lepecsételjék, és az irataimat lefoglalják a vizsgálat elvégzése céljából, amelyet egy háromfős ad hoc bizottság lát majd el – mondta el az igazgató, aki törvénytelennek tartja az eljárást, mert hatósági személyeket nem hívtak a házkutatáshoz.

Moravetz Csaba szerint a magániratait is elvitték az irodájából, mert az eljárás képtelensége miatt mindvégig jelezte, hogy tekintsék úgy, nem tartózkodik az irodahelyiségben. Az iratokat a szövetség két tagja szállította el. Egyikükről az igazgató állítja, hogy ötszázezer forinttal tartozik az MRSZ-nek. Másikuk, Szalkai István, az újpesti önkormányzat MSZP-s környezetvédelmi alpolgármestere pedig már korábban megfenyegette őt, hogy kirúgatja, mert nem engedélyezte a szövetség egyik repülőgépének bérlését a számára.
Hiába vártam az ad hoc bizottság felkérését, hogy együtt, tanúk jelenlétében nyissuk fel az iratokat tartalmazó dobozokat és mindenről leltárt készítsünk, a testület kihallgatásán kiderült, hogy nélkülem néztek bele a dokumentumokba – közölte az igazgató, aki a legutóbbi elnökségi ülésre nem ment el, mert a felmentésében az szerepel, hogy nem teheti be a lábát a reptérre, de egy levélben jelezte, hogy egy zárt körű ülésen szeretne beszámolni az őt ért jogsértő lépésekről.
Az igazgató szerint egyetlen vétke van: a budaörsi repülőtéren lévő benzinkutat tovább működtette a megengedettnél, mert nem volt pénz a felújítására, ezért néhány hónapig repülőgép-kiszolgálás címén mértek ki benzint a telephelyen.
Hajdú Károly repülőgép-szerelő, a repülőoktatással foglalkozó Centro Plane Kft. jelenlegi vezetője ekkor feljelentette az APEH-nél, és az igazgató állítása szerint ezt az ügyet kaparták elő, amikor az MRSZ-ben elnöknek jelölték Vári Gyulát, aki már 2002-ben állami megbízást szerzett Hajdú cégének, hogy a szövetség technikáját és gépparkját felhasználva szervezze meg az augusztus 20-i repülőnapot. Az igazgató szerint Vári Gyula már a megválasztása előtt hangoztatja, ha ő lesz az MRSZ elnöke, akkor lefejezi az elnökséget.
Azért kezdtünk el vizsgálatot a budaörsi repülőtéren, hogy elejét vegyük az előző vezetés szabálytalan ügyeiről keringő mendemondáknak. Ez érdeke Moravetz Csabának is, és szó sincs az elnökség lefejezéséről – közölte lapunkkal Vári Gyula. Kijelentette: az igazgatót csak mentesítette a munkavégzés alól, amíg a vizsgálat lezárul.
Szerinte nem volt szükség hatóság bevonására, mert a szövetség egyik irodájából szállítottak át iratokat a szervezet központjába, hogy azokat egy független bizottság megvizsgálhassa. Az elnök leszögezte: az eljárás nem minősül jogosulatlan adatkezelésnek, mert az igazgató az iratok összegyűjtésénél jelen volt és kiválaszthatta a magánjellegű dokumentumokat. Vári szerint a vizsgálat elengedhetetlen volt, mert – mint fogalmazott – visszaélésekre utaló jelek voltak a repülőtér vezetésénél.
A politikus állítja: nem tud arról, hogy Hajdú Károly tett először feljelentést az adóhatóságnál, és nincs tudomása a vállalkozó privatizálási szándékairól. Hozzátette: Hajdú vállalkozásához semmi köze nincs, a repülőnap megrendezésére azért kérte fel, mert így oldhatták volna meg a legolcsóbb költségvetéssel a programot. Éppen az a célom, hogy a budaörsi repülőtér az MRSZ kezében maradjon, és ne játszhassák át magánkézbe – hangsúlyozta Vári Gyula.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.