A paradicsomi állapot vége

Gruiz Márton
2003. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magát függetlennek nevező média egy jelentős része végérvényesen és visszavonhatatlanul megbukott. Erkölcsi értelemben. Persze azok, akik régóta kritikusan figyelik ennek a hatalmas és eredményes propagandagépezetnek a hazai működését, már évekkel ezelőtt meghozták magukban ezt az ítéletet. De mégis. Az elmúlt napokban sikerült egy újabb Rubicont átlépniük. A hazudozást, a manipulálást, a rágalmazást, az aljasságot mindig lehet ugyan fokozni, de egy kritikus mennyiség után már indifferens, hogy mit látunk és mit olvasunk. Azonban néha kialakulnak olyan újszerű szituációk, amelyekben a hazudozás, a manipulálás, a rágalmazás, az aljasság minősített esetté válik.
Ez a pillanat a közelmúltban jött el, amikor a rendszerváltás óta először sikerült jelentős nemzetközi fórumon eredményesen képviselni a polgári-nemzeti oldal érdekeit. Sikerült az MSZP–SZDSZ-kormány hatalomgyakorlásának – tizenhárom éve nem tapasztalt mértékű – antidemokratikus lépéseire felhívni a nemzetközi közvélemény figyelmét, sikerült a Kereszténydemokrata Internacionáléval egy kritikus határozatot elfogadtatni. Ez annak a politikai-gazdasági konglomerátumnak, amely 2002-ben példátlan radikalizmussal s példátlan, az ellenfelet megsemmisítő gyűlöletkeltéssel kezdett bele a rendszerváltás óta soha egy pillanatra meg nem rendített gazdasági, kulturális és médiahegemóniának további kiterjesztésébe, merőben új körülmény.
Ők már azelőtt is megszokták azt a kényelmes állapotot, hogy eme hatalmuk mellett szabadon és kontroll nélkül – talán szórakozásból – telekürtölik a világot a szélsőjobboldali veszélyről, a fasizmusról, az antiszemitizmusról és a becsomagolt bőröndjeik melletti rettegéseikről való hazugságokkal, melyek között talán a legcinikusabbak a saját maguk által megfojtott sajtószabadságért való segélykiáltásaik voltak. Ebben a paradicsomi állapotban a jól fizetett sajtómunkásokra az aktuális jobboldali kormányok minden eszközzel való megbuktatása, baloldali kormány időszakában pedig a béke és a nyugalom kisugárzásával a megelégedett nép megteremtésének gyötrelmes feladata hárult. Mindez nagyfokú és egyoldalú elfogultsággal még megmagyarázható.
Az egyéves kormánypolitika legjellemzőbb vonása a sajtó odaadó asszisztálásával végrehajtott, a vesztes fél utáni kíméletlen hajsza volt. Nehezen, de még ezt is betudhattuk a torz médiaviszonyoknak és az emberi gyarlóságból eredő – bár érthetetlen – bosszúvágynak. A kormánynak az ellenzék minél teljesebb ellehetetlenítésére való törekvésénél azonban számtalan esetben megtörtént a demokratikus jogállam írott és íratlan szabályainak durva áthágása.
És akkor jött a lisszaboni határozat, amely a Fidesz kezdeményezésére, de (és ez a lényeg) dokumentált tények alapján született. A kormány jogsértései felé eddig szelektív vakságban szenvedő sajtómunkások veszett kutyaként támadtak a tiltakozásának hangot adó Fideszre, különösképpen Orbán Viktorra. Hátborzongató, ahogy néhány nap tanakodás után egyszerre és azonos frazeológiával megindult a gőzhenger, a Nap-keltétől a Heti hetesig, a Népszabadságtól a Metró újságig, minden fronton. A módszertan mindenütt azonos volt: sulykolni, hogy a Fidesz és Orbán hazudik, külföldön árulkodik, belpolitikai érdekből lejáratja az országot, a rendszerváltás óta példátlan módon kiviszi a belpolitikai ügyeket stb., ellenben mélyen hallgatni a panaszt kiváltó tényekről, még véletlenül sem említve őket, legfeljebb eltorzítva és gúnyosan egyet-egyet a látszat kedvéért.
A Nap-kelte derekasan kivette részét a munkából. A botrány kirobbanásának másnapján már a döbbent Kovács László magyarázott egy mikrofonállványnak. Elmesélte, mit kell erről az egészről gondolnunk, de főleg, hogy mit gondoljunk magáról a Fideszről és Orbán Viktorról. A stúdiókép hátterébe természetesen nem egy tüntetőket ütlegelő rendőrt, hanem az országvesztő Orbán Viktor képét vetítették. Őt követte Kuncze Gábor hasonló interpretációt előadva. Hogy Kuncze miért szerepelt annyit az ügyben a legkülönfélébb helyeken, az rejtély, hacsak nem a Metész-tüntetés szétveretésével szerzett érdemeiért, mint régi motorost, hívták mindenhová.
De mindez csupán bemelegítés volt a szombat reggelhez képest, amikor Bánó András beszélgetett a botrány „hátteréről” vendégeivel, Gerő Andrással, Bence Györggyel és Valki Lászlóval. Négyen teljes egyetértésben próbálták megfejteni, vajon mitől is lett ilyen alávaló ez a Fidesz. Bence szerint az országgyűlési választások előtt – a szocialistákat rágalmazva – patakvérrel riogatták az embereket, és miután ez nem lett igaz, ki kellett találni ilyen ostoba dolgokat – kontrázott megizzasztva vendégeit Bánó, aki láthatóan a kéjérzés soha nem látott magaslataiba repült a vendégek szája íze szerinti sziporkázásaitól. Az pedig valószínűleg örök talány marad, hogy Gerő András történész – akinek a XIX. század a szakterülete – mikor és mitől vált Fidesz- és Orbán-szakértővé. Mindenesetre egyre többször hívják a témában nyilatkozni, mert – és talán pont ezért – ő ilyenkor készségesen elmondja: a Fidesz egy szekta, Orbán pedig a szektavezér. Persze megint röpködtek azok a csodálatos, mindenre ráhúzható, univerzális magyarázatok is, melyekkel – a konkrét eseménytől függetlenül – mindig meg lehet értetni a szocialista szavazókkal az éppen aktuális ügy hátterét: nem bírnak belenyugodni a vereségbe, izgalomban akarják tartani a társadalmat…
Kíváncsian várjuk minderről az ORTT véleményét. És ugyancsak kíváncsian várjuk Gyárfás Tamásét is, hogy ez már megint kiegyensúlyozott közszolgálati televíziózás-e, s ha esetleg mégsem, akkor mit tett és mit tesz ennek a megváltoztatásáért?
Bár az agitprop bőség zavarában nehéz választani, a példa kedvéért mégis érdemes külön megemlíteni az MSZP és az SZDSZ ingyenes budapesti kampánylapját, a Metró újságot is. A skandalum másnapján az alábbi főcím virított rajta: Belpolitikai botrányt kavart a Fidesz külföldi feljelentése. Érdemes eljátszani a gondolattal, hogy az Orbán-kormány alatt egy hasonló ügyet vajon milyen címmel tálaltak volna? Külpolitikai botrányt kavartak a kormány antidemokratikus lépései, vagy talán Botrány: a CDI szerint a kormány Kuba szintjére süllyesztette az országot – a lehetőségek sora végtelen. Az ezzel foglalkozó cikk kizárólag Kovács László reagálását idézi. A Metró azonban biztosra megy. Be is vetette a magas állami kitüntetéssel jutalmazott Bolgár Györgyöt, aki simulékony stílusával szállított „háttérinformációkkal” és „háttérösszefüggésekkel” rendszeresen hozzájárul a szocialista szavazók egységes és megrendíthetetlen világképéhez. Meg amúgy is MSZP-s létkérdés, hogy – bármi történjék is – még véletlenül se a szemüknek és a tényeknek higgyenek az emberek. Publikációjának már a címe is sokatmondó: Több mint kínos: nevetséges – foglalja össze tömören a lisszaboni határozatot.
Noha ez az egész nevetségesnek tűnik, mégsem az. A valódi diktatúrák és banánköztársaságok elvtelen zsurnalisztáira jellemző, hogy a tényleges jogsértések leleplezése helyett – az antidemokratikus hatalom érdekeinek megfelelően – a jogtiprások ellen tiltakozni merészelők támadásával vannak elfoglalva. Akik ebben most részt vettek, örökre kiírták magukat a demokratikus médiaértelmiségiek táborából. Erkölcsileg ez akkor is megtörtént, ha – vélhetően – továbbra is megmarad dominanciájuk, ha továbbra is ők fognak folyni még a csapból is. Mi meg egyelőre örüljünk annak, hogy nem vagyunk részei a mátrixnak, ennek az össznépi hipnózisnak. Önállóan gondolkodni, önállóan véleményt alkotni, ez sem kevés ma már…

A szerző PhD-hallgató

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.