Nemrég jelentette be Medgyessy Péter miniszterelnök, hogy az „ingyenessé tesszük a szív- és érrendszeri betegek gyógyszereit” kampányígéretből egyelőre annyi valósul meg, hogy megemelik a koleszterinszint-csökkentők társadalombiztosítási támogatását hetven százalékról kilencvenre. Úgy értesültünk azonban, hogy a támogatás emelése nem vonatkozik automatikusan minden termékre. Ezt megerősítette Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója is. A gyártókat versenyeztetni kell, és azok készítményei kerülnek be a „kiválasztottak” közé, amelyek jó árajánlatot tesznek és garanciát vállalnak elegendő mennyiség biztosítására – mondta. Ha mindenki lejjebb viszi az árait, akkor akár mindegyik termék megkaphatja a kiemelt támogatást.
*
Ha nem így történik, akkor lesznek olyan betegek, akik az eddig sze-dett koleszterinszint-csökkentőhöz nem juthatnak hozzá olcsóbban. Ehelyett azonos hatóanyagú, más gyártó által előállított termékre kell átállniuk, ha olcsóbban akarnak orvosságot vásárolni. Szakemberek szerint – ha már a szívgyógyszereknek csupán egy része kaphat kiemelt támogatást, akkor – a koleszterinszint-csökkentők olcsóbbá tételével érzékelhető „egészségnyereséget” lehet elérni. Azt azonban teljesen valószínűtlennek tartják, hogy a közeljövőben ingyenessé váljon az összes érintett beteg, öszszes szív- és érrendszeri panaszra – magas vérnyomásra, visszér ellen, érszűkületre vagy szívritmuszavarra – szedett medicinája.
A gyógyszerár-támogatás átalakítását célzó, hamarosan kormány elé kerülő előterjesztésben is felvetődik: meg kell vizsgálni, indokolt-e az általános ingyenesség bevezetése bármilyen gyógyszercsoportban. Az ugyanis a Pénzügyminisztérium szerint pazarláshoz vezethet.
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök