Félrekezelt idősek

A kórházba kerülő idősek felét nem a megfelelő osztályon vagy nem a megfelelő módon kezelik. A szakembereket azért foglalkoztatják egyre inkább az idősek ellátásával kapcsolatos problémák, mert a 60. életévüket már betöltött lakosok száma Magyarországon hamarosan eléri a 20 évesnél fiatalabbakét.

2003. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiányzik az időskor sajátosságait jól ismerő orvos és ápoló, valamint kevés a speciális kórházi osztály is – érvelt Gabányi József, a fővárosi Rókus Kórház geriátere (az idősek ellátásával foglalkozó szakorvosa) azzal kapcsolatban, hogy miért nehéz az említett korosztálynak a megfelelő ellátást biztosítani. Az Egészségfejlesztési Kutatóintézet tanulmánya bizonyítja, hogy ötven százalékukat nem a megfelelő kórházi osztályon vagy nem a megfelelő módon kezelik – tette hozzá. Példaként említette, hogy a 80 év felettieknél az infarktus leggyakoribb jele nem a mellkasi fájdalom – mint a fiatalabbaknál –, hanem a zavartság. Ezt gyakran nem ismerik fel az orvosok, és a pszichiátrián kezelik a beteget – állítja. Iván László, a SOTE geriáterprofesszora szerint biztosítani kellene, hogy minden rendelőintézetben legyen geriáter szakember, a fekvőbeteg-intézményekben pedig olyan, néhány fős szakmai csapat, amelynek tagjai kifejezetten az idősek ellátásával foglalkoznak a maguk területén.
*
A speciális kórházi osztályok kialakítása is halaszthatatlan – tette hozzá Iván László.
Egy modellkísérlet keretében a MÁV Kórházban, illetve a Rókus Kórházban is speciális, az idősek ellátását szolgáló átszervezés várható az egészségügyi tárca támogatásával – mondta Hegyesiné Orsós Éva, a szaktárca helyettes államtitkára. Az utóbbi intézménynél – az igényeknek megfelelően – a gyermekosztály helyén alakítanak ki geriátriát.
Az ország mai területén 1880-ban a 60. életévüket betöltött lakosok (őket tekintjük időseknek) aránya 7 százalék, 1920-ban 9, 1960-ban 14, 2001-ben pedig 21 százalék volt. A folyamat gyorsulását jelzi, hogy 1880 és 1920 között még csak 2, míg 1960-tól 2001-ig már 7 százalékponttal emelkedett ez az arány.
Jelenleg a 60 évnél idősebbek aránya Magyarországon 20,4 százalék, a 20 év alattiaké pedig 23,1 százalék. A prognózisok szerint az idősek aránya 2008 folyamán eléri a fiatalokét. Két évtizede még 100 fiatalra 61 idős ember jutott, míg 2001-ben már 88.
A demográfiai öregedés természetesen nemcsak Magyarország népességét érinti, hanem ma már szinte minden országban megfigyelhető. Leginkább a fejlett országok népessége idős. Az ENSZ adatai szerint 2000-ben Olaszország, Görögország, Németország, Svédország és Belgium állt az első öt helyen az „öregedési toplistán”. Magyarország a 20. volt ebben a rangsorban. Az idősödés annak következménye, hogy növekszik az élettartam, miközben kevesebb gyermek születik, ám az elvándorlás is jelentősen befolyásolja a folyamatot. Az öregedés területi különbségei jelentősek. Közép-Magyarországon az idősek száma már meghaladta a fiatalokét, ugyanakkor az Észak-Alföldön még mindig csak 72 hatvan év feletti lakos jut száz 20 évnél fiatalabbra. Érdekes, hogy nem feltétlenül a gazdaságilag legfejlettebb megyékben – hanem Budapest mellett Békés, Csongrád, Heves, Nógrád és Zala megyében is – magas az öregek aránya. Ezek a megyék átlagos gyermekszámúak és az ott lakók várható élettartama sem kiemelkedően magas. Átlag feletti öregedésük valószínűleg a jelentős elvándorlással magyarázható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.