Az egészségbiztosító szerint az intézmények a betegek után járó több pénz reményében „túlpörgetik a teljesítményt”, durvábban szólva meghamisítják az adatokat. Ebből következően alig akad Magyarországon szövődménymentes szülés, egyes intézményekben pedig annyi gipszelést végeznek, hogy ha az elszámolás a valós munkát tükrözné, akkor egy betegre kevesebb mint fél percet szánhatnának. A jelenség erősödését támasztják alá az OEP adatai is. Egyes kórházakban az idén másfélszer annyi beteget kezeltek, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
*
Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium – egy hamarosan kormány elé kerülő rendelettel – erősítené az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellenőrző jogosítványait – mondta Csehák Judit szakminiszter. Azoknak az intézményeknek, amelyek a járóbeteg-ellátásban az előző év azonos hónapjához képest 5 százalékkal, a fekvőbeteg-ellátásban pedig 10 százalékkal több teljesítményt számolnak el, automatikusan meg kell indokolniuk a növekményt. Rácz Jenő, a tárca helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a többlet lehet indokolt is, például abban az esetben, ha az intézményt újabb települések lakosságának ellátására kötelezik. Ha az indoklást az OEP nem fogadja el, akkor helyszíni, tételes ellenőrzést végez. – A különböző orvosi szakmákkal egyetértésben a jövőben minden beavatkozásra meghatároznánk egy minimális időtartamot, s ezeket az elszámolásnál is figyelembe vennék – tette hozzá Rácz Jenő.
Tavaly az OEP összesen 405 millió forintot vont vissza az intézményektől amiatt, hogy kiderült: a lejelentett adatok nem stimmelnek. A legtöbb pénzt az aktív fekvőbeteg-, illetve a járóbeteg-szakrendelés finanszírozásából tartották vissza: 140, illetve 138 millió forintot. A fogorvosoktól is jelentős összeget – 78 millió forintot – vontak vissza.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások