Gipszelés alig fél perc alatt

Egyes egészségügyi intézmények papíron annyi orvosi beavatkozást számolnak el, hogy ha azokat valóban elvégeznék, akkor például egy beteg gipszelésére alig fél perc jutna. Ezért az egészségügyi tárca meghatározná azt a minimális időtartamot, ami egy-egy betegség ellátásához szükséges.

2003. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészségbiztosító szerint az intézmények a betegek után járó több pénz reményében „túlpörgetik a teljesítményt”, durvábban szólva meghamisítják az adatokat. Ebből következően alig akad Magyarországon szövődménymentes szülés, egyes intézményekben pedig annyi gipszelést végeznek, hogy ha az elszámolás a valós munkát tükrözné, akkor egy betegre kevesebb mint fél percet szánhatnának. A jelenség erősödését támasztják alá az OEP adatai is. Egyes kórházakban az idén másfélszer annyi beteget kezeltek, mint tavaly ugyanebben az időszakban.
*
Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium – egy hamarosan kormány elé kerülő rendelettel – erősítené az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellenőrző jogosítványait – mondta Csehák Judit szakminiszter. Azoknak az intézményeknek, amelyek a járóbeteg-ellátásban az előző év azonos hónapjához képest 5 százalékkal, a fekvőbeteg-ellátásban pedig 10 százalékkal több teljesítményt számolnak el, automatikusan meg kell indokolniuk a növekményt. Rácz Jenő, a tárca helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a többlet lehet indokolt is, például abban az esetben, ha az intézményt újabb települések lakosságának ellátására kötelezik. Ha az indoklást az OEP nem fogadja el, akkor helyszíni, tételes ellenőrzést végez. – A különböző orvosi szakmákkal egyetértésben a jövőben minden beavatkozásra meghatároznánk egy minimális időtartamot, s ezeket az elszámolásnál is figyelembe vennék – tette hozzá Rácz Jenő.
Tavaly az OEP összesen 405 millió forintot vont vissza az intézményektől amiatt, hogy kiderült: a lejelentett adatok nem stimmelnek. A legtöbb pénzt az aktív fekvőbeteg-, illetve a járóbeteg-szakrendelés finanszírozásából tartották vissza: 140, illetve 138 millió forintot. A fogorvosoktól is jelentős összeget – 78 millió forintot – vontak vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.