Átlagosan 5-6 százalékkal nő évente az unióban az az öszszeg, amelyet a társadalombiztosító a gyógyszerek megvásárlásához nyújt támogatásként. Ez főként azzal magyarázható, hogy az orvosok és a betegek fokozatosan áttérnek a korszerűbb és egyben drágább gyógyszerekre. Nálunk 20-22 százalékkal nőtt az idei pénzkiáramlás a tavalyi év hasonló időszakához képest. Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője szerint a korszerűbb gyógyszerek gyakoribb használata s a hazai infláció összességében tíz-százaléknyi növekedésért „felelős”. Aligha lett egy év alatt annyival betegebb a társadalom, hogy az 20-22 százalékos növekedést indokolna – szögezte le. Az OEP szerint a magyarázat az, hogy egyes gyártók kiemelten jutalmazzák azokat az orvosokat, akik termékeiket felírják.
Az egészségbiztosítónál modellszámítást végeztek, s kiderült: harminc – kiemelt támogatásban részesülő – orvosság piaci részesedése kiugróan magas, ezeknél a forgalomnövekedés a tavalyi évhez képest meghaladja a 30–50 százalékot. Ezek között találhatók csontritkulás, skizofrénia, szív- és érrendszeri betegségekre szedett gyógyszerek, illetve a koleszterinszint-csökkentők egy új, drágább fajtája.
A gyógyszerek támogatására szánt keretet rendre alultervezik a kormányok. Az idén április végéig több mint 83 milliárd forintot költöttek el a 217 milliárdos kasszából. Egyesek szerint a hiány év végére elérheti a 30-40 milliárdot.
A „túlköltés” mértéke miatt a Pénzügyminisztérium azt javasolja a kormánynak, hogy 20 milliárddal egészítse ki az idei évre tervezett keretet. Ehhez nincs szükség a költségvetés módosítására – nyilatkozta Máté Dániel szóvivő. Ismert: hamarosan a kormány elé kerülnek azok a javaslatok, amelyektől a kifizetett tb-támogatás rohamos növekedésének megállítását remélik.
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök