Mádl Ferenc ma ugyan aláírta a kórháztörvényt, ugyanakkor alkotmányértelmezést kért a taláros testülettől a jogszabály újbóli elfogadásának körülményei miatt. Emlékezetes: az államfő egy hete megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek az egészségügyi intézmények privatizációját szabályozó kórháztörvényt, a baloldali többség azonban a kormány kérésére még azon a napon, változatlan formában ismét elfogadta a jogszabályt.
Az elnök beadványa három kérdésre vonatkozik – mondta el Becker Pál, a Köztársasági Elnöki Hivatal vezetője: – Arra, hogy az Országgyűlés mikor, milyen feltételek mellett tesz eleget egy törvény újratárgyalására vonatkozó kötelezettségének. Kimeríti-e ezt az a kórháztörvény esetében tapasztalt eljárás, hogy a visszaküldést követő néhány órán belül, rövid vita után a parlament változtatás nélkül elfogadja a törvényt – sorolta, hozzáfűzve:
*
Mádl Ferenc választ vár arra is, hogy köteles-e a parlamentnek újratárgyalásra visszaküldött jogszabályt – az ismételt elfogadást követően – minden esetben aláírni. Kérdéses például: mi történik akkor, ha az újratárgyalás során alkotmányellenes passzusok kerülnek a törvénybe vagy ha az Országgyűlés a megismételt vitában a szavazáskor jogszabályt sért. Becker Pál kijelentette: értelmezésük szerint az alkotmány minden esetben biztosítja a köztársasági elnöknek az alkotmányossági vétót, ha a normaszöveg valamely rendelkezését az alaptörvénnyel ellentétesnek tartja.
A harmadik kérdés arra vonatkozik, hogy mit jelent pontosan a köztársasági elnök azon jogköre, miszerint felszólalhat az Országgyűlés plenáris ülésein, illetve a bizottsági üléseken. A kérdés annak kapcsán merült fel, hogy a kórháztörvény újratárgyalására az államfőt nem hívták meg, így nem tudta kifejteni érveit annak visszaküldésével kapcsolatban.
Mádl Ferenc nem kapta meg a házszabályban előírt határidőn belül – azaz a megrendezés előtt két nappal – az ülés napirendjét. Kérdés, hogy ezzel a parlament csorbította-e az államfő alkotmányos jogkörét – tette hozzá Becker Pál. Leszögezte: a parlament plenáris ülésére szóló meghívást nem helyettesíti az a fax, amelyben a köztársasági elnököt az alkotmányügyi bizottság ülésére hívták meg.
Szili Katalin házelnök tegnap ugyanakkor közölte: a kórháztörvény újratárgyalását napirendre tűző rendkívüli ülés összehívásakor a házszabály vonatkozó bekezdésének megfelelően járt el, figyelemmel a kormány kezdeményezésében foglaltakra, valamint a parlament határozatképességének biztosítására. Mint azt már korábban megírtuk: az ellenzék példátlan arcátlanságnak, a köztársasági elnök megcsúfolásának és egyben házszabályellenesnek minősítette az ügymenetet. Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter viszont azzal indokolta az eljárást, hogy a képviselők másnap szabadságra mentek. Elmondta azt is, hogy nem kockáztathatták bizonyos ellátások biztonságát.
A törvény ismételt elfogadásának körülményei miatt a Fidesz is jelezte, hogy Alkotmánybírósághoz fordul. Tartalmi kifogás miatt az MDF, a Munkáspárt, illetve az Egészségügyi és Szociális ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete helyezte kilátásba, hogy a taláros testület elé viszi az ügyet.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete