Mádl Ferenc az Ab-hez fordult

Aláírta ugyan a kórháztörvényt Mádl Ferenc köztársasági elnök, ám a jogszabály elfogadásának körülményei miatt alkotmányértelmezést kért az Alkotmánybíróságtól. Mindez nem befolyásolja a törvény mai hatálybalépését.

2003. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mádl Ferenc ma ugyan aláírta a kórháztörvényt, ugyanakkor alkotmányértelmezést kért a taláros testülettől a jogszabály újbóli elfogadásának körülményei miatt. Emlékezetes: az államfő egy hete megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek az egészségügyi intézmények privatizációját szabályozó kórháztörvényt, a baloldali többség azonban a kormány kérésére még azon a napon, változatlan formában ismét elfogadta a jogszabályt.
Az elnök beadványa három kérdésre vonatkozik – mondta el Becker Pál, a Köztársasági Elnöki Hivatal vezetője: – Arra, hogy az Országgyűlés mikor, milyen feltételek mellett tesz eleget egy törvény újratárgyalására vonatkozó kötelezettségének. Kimeríti-e ezt az a kórháztörvény esetében tapasztalt eljárás, hogy a visszaküldést követő néhány órán belül, rövid vita után a parlament változtatás nélkül elfogadja a törvényt – sorolta, hozzáfűzve:
*
Mádl Ferenc választ vár arra is, hogy köteles-e a parlamentnek újratárgyalásra visszaküldött jogszabályt – az ismételt elfogadást követően – minden esetben aláírni. Kérdéses például: mi történik akkor, ha az újratárgyalás során alkotmányellenes passzusok kerülnek a törvénybe vagy ha az Országgyűlés a megismételt vitában a szavazáskor jogszabályt sért. Becker Pál kijelentette: értelmezésük szerint az alkotmány minden esetben biztosítja a köztársasági elnöknek az alkotmányossági vétót, ha a normaszöveg valamely rendelkezését az alaptörvénnyel ellentétesnek tartja.
A harmadik kérdés arra vonatkozik, hogy mit jelent pontosan a köztársasági elnök azon jogköre, miszerint felszólalhat az Országgyűlés plenáris ülésein, illetve a bizottsági üléseken. A kérdés annak kapcsán merült fel, hogy a kórháztörvény újratárgyalására az államfőt nem hívták meg, így nem tudta kifejteni érveit annak visszaküldésével kapcsolatban.
Mádl Ferenc nem kapta meg a házszabályban előírt határidőn belül – azaz a megrendezés előtt két nappal – az ülés napirendjét. Kérdés, hogy ezzel a parlament csorbította-e az államfő alkotmányos jogkörét – tette hozzá Becker Pál. Leszögezte: a parlament plenáris ülésére szóló meghívást nem helyettesíti az a fax, amelyben a köztársasági elnököt az alkotmányügyi bizottság ülésére hívták meg.
Szili Katalin házelnök tegnap ugyanakkor közölte: a kórháztörvény újratárgyalását napirendre tűző rendkívüli ülés összehívásakor a házszabály vonatkozó bekezdésének megfelelően járt el, figyelemmel a kormány kezdeményezésében foglaltakra, valamint a parlament határozatképességének biztosítására. Mint azt már korábban megírtuk: az ellenzék példátlan arcátlanságnak, a köztársasági elnök megcsúfolásának és egyben házszabályellenesnek minősítette az ügymenetet. Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter viszont azzal indokolta az eljárást, hogy a képviselők másnap szabadságra mentek. Elmondta azt is, hogy nem kockáztathatták bizonyos ellátások biztonságát.
A törvény ismételt elfogadásának körülményei miatt a Fidesz is jelezte, hogy Alkotmánybírósághoz fordul. Tartalmi kifogás miatt az MDF, a Munkáspárt, illetve az Egészségügyi és Szociális ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete helyezte kilátásba, hogy a taláros testület elé viszi az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.