Ajándék órák ügye: nincs nyomozás

Megszüntette a nyomozást az ügyészség Berkecz Mária ellen az elhíresült ajándékóra-ügyben, miután nem talált bűncselekményre utaló jeleket. Az indoklás szerint a Millenáris Kht. egykori vezetője döntéseit körültekintően hozta meg, az ajándék karórák pedig jelentősen növelték az Álmok álmodói kiállítás látogatottságát.

2003. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást a Fővárosi Főügyészség múlt hét végén a Millenáris Kht. egykori vezetője, Berkecz Mária ellen a közismert ajándékóra-ügyben – értesült lapunk. Az ügyészség erről szóló határozatát tegnap kapta kézhez Berkecz Mária. Emlékezetes: Mizsei Zsuzsanna, a Millenáris kormányváltás után kinevezett vezetője ismeretlen elkövető ellen tett feljelentést tavaly hűtlen kezelés miatt, mert sérelmezte, hogy a közhasznú társaság ajándék órákat adott az Álmok álmodói – Világraszóló magyarok című kiállítás látogatóinak, amivel szerinte havonta 58 millió, összesen pedig több mint négyszáz- millió forintos kárt okozott az intézménynek.
A volt kereszténydemokrata politikus állításaival szemben az ügyészségi vizsgálat megállapította, hogy a belépőjegyek mellé az első ötszázezer látogatónak kiosztott karórák darabonként 805 forintos beszerzési ára nem tekinthető eltúlzottnak.
*
Ráadásul azok „egyértelműen a látogatottság fokozását szolgálták, mert általuk olyanok is megtekintették a kiállítást, akik reklámajándék nélkül nem feltétlenül nézték volna meg”. A határozat leszögezi: „a hűtlen kezelés bűntettének törvényi tényállásában szereplő vagyonkezelői eljárásra semmilyen adat sem merült fel”. Sőt, hanyag kezelés vétsége sem róható föl a terhére, mivel döntéseit körültekintően hozta meg – zárul a nyomozás megszüntetésének indoklása.
Berkecz Mária lapunknak kijelentette: a közel egy évig tartó nyomozás során végig bízott benne, hogy kiderül az igazság, és megnyugvással vette tudomásul az ügyészség tárgyilagos döntését. Hozzátette: a nyilvánvalóan politikai indíttatású, alaptalannak bizonyult feljelentés miatt jelentős anyagi és erkölcsi kár érte, nevét meghurcolták, ezért ügyvédjével még konzultál arról, hogy milyen jogi lépéseket lehet tenni.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Millenáris volt vezetőjével – tavaly őszi őrizetbe vétele után – megalázó módon bánt a rendőrség, átvizsgálták testnyílásait, éjszaka többször fölkapcsolták cellájában a villanyt. (Lamperth Mónika belügyminiszter később azt állította, hogy minden őrizetbe vételkor „foganatosítandó” a testi motozás.) A kétgyermekes családanya útlevelét bevonták, számláit zárolták. Férjével együtt azóta sem tud elhelyezkedni, pedig mindketten magyar és amerikai diplomával is rendelkeznek.
Július elején az ORFK a Millenáris Kht. gazdálkodásával kapcsolatos nyomozásokat – az óraügy kivételével – bűncselekmény hiányában már lezárta.
***
Gyurcsány cége vizsgált.
Ötmillió forintért végezte el a Millenáris Kht. Orbán-kormány alatti gazdálkodásának ellenőrzését a Perfekt Audit Rt., amely feljelentéssorozathoz és Berkecz Mária – a kht. korábbi vezetőjének – megaláztatásokkal járó őrizetbe vételéhez vezetett. A részvénytársaság 1996-ban lett a Gyurcsány Ferenc – jelenlegi gyermek-, ifjúsági és sportminiszter – nevével fémjelzett Altus-birodalom része, miután az akkori pénzügyminiszter, Medgyessy Péter hozzájárult az állami cég eladásához. Gyurcsány minisztersége miatt lemondott üzleti érdekeltségeiről, így az azóta már Pertia Rt.-re keresztelt Perfekt Auditban lévő tulajdonrészéről is. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.