Bajban a gyógyszerellátás?

Veszélyeztetheti a gyógyszerellátás biztonságát a kormánynak az a szerdai döntése, miszerint maximálják az orvosságok társadalombiztosítási támogatására kifizethető havi összeget – vélik a piac szereplői. Az egészségbiztosító cáfol.

2003. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután Csehák Judit egészségügyi miniszter egyértelművé tette, hogy a betegeknek február 1-jéig egyetlen tb által támogatott medicináért sem kell a jelenleginél többet fizetniük, a gyógyszerpiac szereplői feszülten várták a tájékoztatást a támogatási keret befagyasztásának technikájáról. Eddig csak annyit tudtak: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a gyártókat akarja szankcionálni, őket okolja ugyanis, amiért néhány gyógyszer túlzott promóciójával radikálisan nő a kifizetett tb támogatás összege (az év első felében 24 százalékkal költött többet a biztosító a tavalyi első hat havinál). Tegnap egyeztetett Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója a piac szereplőivel. Elmondta: a kormány döntése azt jelenti, hogy a patikák által igényelt tb- támogatásnak – amit ők gyakorlatilag meghiteleztek a betegnek – csak a 80 százalékát fizetik ki számukra. A maradék 20 százalékot annak függvényében kapják meg, hogy a havi elszámolás után felhasználták-e a támogatási keretet.

Hozzátette: a gyógyszertáraknál nem jelentkezne hiány, mert az OEP 80 százalékon garantálja a termelői árat, ami szerinte azt eredményezi, hogy a gyártó és a nagykereskedő az utólagos elszámolásnál csak annyi pénzre tart igényt a patikától, amennyit az a biztosítótól megkapott. Többek szerint viszont nincs garancia arra, hogy a gyártó valóban csak ezt a 80 százalékos befagyasztott összeget akarja majd bevasalni a piac többi szereplőjén.
A kabinet képzeletbeli tekegolyót indít el, amely a megcélzott bábuk – a gyártók – mellett a patikákat is ledöntheti – mondta Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Szerinte az intézkedés bizonytalanná teszi a gyógyszerellátás szereplőit és veszélyezteti a betegellátás biztonságát. Kérdéses számára, hogy a patikák által a biztosítónak megelőlegezett támogatási összeget valóban kifizetik-e számukra.
Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője szerint az OEP a kollektív bűnösség elve alapján bünteti meg a gyártók mindegyikét attól függetlenül, hogy melyikük terméke okozza az állami támogatás „megugrását”. Szerinte teljes káoszt teremt a rendszerben az intézkedés, amelyről nem is kaptak egyértelmű információt. Képtelenségnek tartja a spórolásnak ezt a technikáját Nagy László, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének árszakértője is. Példaként említette, hogy a piac szereplői kiszámíthatatlanul reagálhatnak majd egy decemberi influenzajárványra, ha sejtik, hogy az igények nagy száma miatt a gyógyszerkassza túlköltéséért nekik kell majd fizetniük.
Matejka Zsuzsa elmondta: két alternatíva közül választhatott a biztosító. Az egyik az, hogy a betegekre terheli a folyamatosan növekvő gyógyszerkiadásokat, egyes gyártóknak például azon ötletét végrehajtva, hogy a legelterjedtebb termékek 90 százalékos támogatását 70-re csökkenti, s ezzel térítési díjukat a háromszorosára növeli. Az OEP a másik lehetőséget választotta – szögezte le –, azaz a betegek érdekeit szem előtt tartva kiszámíthatóvá teszi a rendszert úgy, hogy az első fél évben felhasznált támogatásnak megfelelő öszszeget kifizeti a második fél évben is. Azzal, hogy ennél többet nem fizet, meggátolja, hogy az állami gyógyszerkiadás tovább növekedjen a túlzott promóció miatt. Leszögezte: a patikákat nem éri kár, s nincs veszélyben a betegellátás biztonsága sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.