Miután Csehák Judit egészségügyi miniszter egyértelművé tette, hogy a betegeknek február 1-jéig egyetlen tb által támogatott medicináért sem kell a jelenleginél többet fizetniük, a gyógyszerpiac szereplői feszülten várták a tájékoztatást a támogatási keret befagyasztásának technikájáról. Eddig csak annyit tudtak: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a gyártókat akarja szankcionálni, őket okolja ugyanis, amiért néhány gyógyszer túlzott promóciójával radikálisan nő a kifizetett tb támogatás összege (az év első felében 24 százalékkal költött többet a biztosító a tavalyi első hat havinál). Tegnap egyeztetett Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója a piac szereplőivel. Elmondta: a kormány döntése azt jelenti, hogy a patikák által igényelt tb- támogatásnak – amit ők gyakorlatilag meghiteleztek a betegnek – csak a 80 százalékát fizetik ki számukra. A maradék 20 százalékot annak függvényében kapják meg, hogy a havi elszámolás után felhasználták-e a támogatási keretet.
Hozzátette: a gyógyszertáraknál nem jelentkezne hiány, mert az OEP 80 százalékon garantálja a termelői árat, ami szerinte azt eredményezi, hogy a gyártó és a nagykereskedő az utólagos elszámolásnál csak annyi pénzre tart igényt a patikától, amennyit az a biztosítótól megkapott. Többek szerint viszont nincs garancia arra, hogy a gyártó valóban csak ezt a 80 százalékos befagyasztott összeget akarja majd bevasalni a piac többi szereplőjén.
A kabinet képzeletbeli tekegolyót indít el, amely a megcélzott bábuk – a gyártók – mellett a patikákat is ledöntheti – mondta Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Szerinte az intézkedés bizonytalanná teszi a gyógyszerellátás szereplőit és veszélyezteti a betegellátás biztonságát. Kérdéses számára, hogy a patikák által a biztosítónak megelőlegezett támogatási összeget valóban kifizetik-e számukra.
Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője szerint az OEP a kollektív bűnösség elve alapján bünteti meg a gyártók mindegyikét attól függetlenül, hogy melyikük terméke okozza az állami támogatás „megugrását”. Szerinte teljes káoszt teremt a rendszerben az intézkedés, amelyről nem is kaptak egyértelmű információt. Képtelenségnek tartja a spórolásnak ezt a technikáját Nagy László, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének árszakértője is. Példaként említette, hogy a piac szereplői kiszámíthatatlanul reagálhatnak majd egy decemberi influenzajárványra, ha sejtik, hogy az igények nagy száma miatt a gyógyszerkassza túlköltéséért nekik kell majd fizetniük.
Matejka Zsuzsa elmondta: két alternatíva közül választhatott a biztosító. Az egyik az, hogy a betegekre terheli a folyamatosan növekvő gyógyszerkiadásokat, egyes gyártóknak például azon ötletét végrehajtva, hogy a legelterjedtebb termékek 90 százalékos támogatását 70-re csökkenti, s ezzel térítési díjukat a háromszorosára növeli. Az OEP a másik lehetőséget választotta – szögezte le –, azaz a betegek érdekeit szem előtt tartva kiszámíthatóvá teszi a rendszert úgy, hogy az első fél évben felhasznált támogatásnak megfelelő öszszeget kifizeti a második fél évben is. Azzal, hogy ennél többet nem fizet, meggátolja, hogy az állami gyógyszerkiadás tovább növekedjen a túlzott promóció miatt. Leszögezte: a patikákat nem éri kár, s nincs veszélyben a betegellátás biztonsága sem.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete