Jól jön az egymilliárd forint

2003. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány hónapja azzal került a figyelem középpontjába a NEK (nemzetközi nevén IMC), hogy sokak által vitatott módon átvette a debreceni orvosegyetem képalkotó diagnosztikáinak üzemeltetését. Az üzletet az egyetem felügyeleti szerve, vagyis az Oktatási Minisztérium intelme ellenére ütötték nyélbe. Mang Béla, a tárca helyettes államtitkára azért kérte az egyetemeket, hogy „jegeljék” szerződéskötési terveiket, amíg az intézmények privatizációját és átalakulását szabályozó új kórháztörvény július elsején hatályba lép (emlékezetes: a Medgyessy-kormány tavaly nyáron felfüggesztette a Mikola István volt egészségügyi miniszter nevével fémjelzett kórháztörvényt). Erre reagálva Fésűs László, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnöke kijelentette: a nemrég elfogadott jogszabály nem rendelkezik az egyetemekről, de az üzlet ettől eltekintve a két kórháztörvény egyike alapján sem lenne jogilag kifogásolható. Egyébként tisztes hasznot remél az egyetem attól, hogy májustól a NEK Szeged Kft. működteti a képalkotó diagnosztikai berendezéseket.
Eddig a hagyományos röntgent és az ultrahangot az egyetem üzemeltette, évi százmilliós veszteséget termelve. Az egészségbiztosító által jobban finanszírozott, korszerű digitális képalkotó diagnosztikát, a CT- és az MR-vizsgálatokat már korábban is egy magánvállalkozás, az egyetem és egy svájci cég, a Medizinal-Technik AG által létrehozott KDK-DOTE Kft. végezte. Ám ez is mindössze évi négy-ötmillió forintos hasznot hozott a klinikának – indokolta az új szerződés megkötését Fésűs László. Hozzátette: nyílt közbeszerzési eljáráson olyan befektetőt kerestek, amely együtt vállalja a korszerű diagnosztikai eszközök és a ráfizetéses hagyományosak üzemeltetését. Privatizációról tehát nem beszélhetünk, már csak azért sem, mert a NEK Kft. nem tulajdont, hanem csak üzemeltetési jogot szerzett – szögezte le. Fésűs László hangsúlyozta: a kiválasztott szolgáltató évi 100-150 millió forint hasznot hozhat az eddigi veszteségek megszüntetésével, valamint azzal, hogy az egyetem az OEP által a radiológiai diagnosztikáért fizetett finanszírozási díjnak fekvő betegeknél az öt, járó betegeknél a 13 százalékát megtarthatja. A NEK-nek vállalnia kellett továbbá, hogy rövid időn belül lecseréli az elavult berendezéseket és beszerzi a hiányzó gépeket. A szerződésben foglaltak szerint a jövő év végéig kétmilliárd forintot invesztál ezekre a fejlesztésekre. Szeptemberben kell üzembe helyeznie a több száz millió forintot érő MR- és CT-berendezéseket. Bár a General Electric révén nagytőke áll a vállalkozás mögött, nem jön rosszul az az egymilliárd forint, amit az OEP az idén fizet ki. Sokan nem tartják elhanyagolható körülménynek Mészáros János, a NEK egyik ügyvezetőjének baloldali kötődését sem, amit szerintük azok a tévéfelvételek támasztanak alá, amelyeken az elsők között gratulált a választásokat követően Medgyessy Péternek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.