Kedvezőtlen gazdasági kilátások

Kedvezőtlenek a magyar gazdaság növekedési kilátásai, az első fél évben tovább romlottak az egyensúlymutatók. A jövő évi költségvetési tervek jelentősen befolyásolják a fejlődési lehetőségeket. A gazdaságpolitikai lépések nyomán a külföldiek érdeklődése az állampapírpiacon is csökkent, ami növelte az államháztartás kamatkiadásait. Az év végéig a termékek és szolgáltatások árának további drágulása várható – vélik az Ecostat kutatói.

Hírösszefoglaló
2003. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is kedvezőtlenek a magyar gazdaság növekedési kilátásai, az első fél évben tovább romlottak az egyensúlymutatók. A jövő évi költségvetési tervek mind rövid, mind középtávon jelentősen befolyásolják a fejlődési lehetőségeket. Prioritást kell élveznie a gazdaságpolitika hitelességnövelésének és a versenyképesség javításának – állapítja meg az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet lapunkhoz eljuttatott jelentése.
Az összeállítás szerint a GDP növekedési üteme a tavalyi 3,3 százalék után idén azonos, 3,3-3,4 százalék körüli lesz. A Magyar Távirati Iroda közlése szerint a Pénzügykutató 3,6, a Kopint-Datorg 3,2, míg a GKI 3,6 százalékra teszi ezt a mutatót. Jövőre az Ecostat és a Pénzügykutató is négyszázalékos, a Kopint-Datorg pedig 3,5 százalékos bővüléssel kalkulál. Az Ecostat jelentése szerint nem mutatja a stabil növekedés jeleit az ipari és építőipari termelés, s gyengélkedik a kiskereskedelmi forgalom.
Az államháztartás hiánya júniusra elérte az éves előirányzat 72 százalékát, a deficit meghaladta a hatszázmilliárd forintot. Az év végéig már elérheti a GDP 5,2 százalékát. Nem elég a jövő évi költségvetésre koncentrálni, az idei hiányt is közelíteni kellene a tervezetthez – mutat rá a jelentés. A külső egyensúly romlása májusig meghaladta a várakozásokat. Az import növekedési üteme meghaladta az exportét. A folyó fizetési mérleg hiánya május végére 1,7 milliárd eurót ért el, s az év végére 3,8 milliárddal lehet számolni – áll a jelentésben.
Hazánkban új stratégiát kell kidolgozni a közvetlen tőkebefektetések növelésére, mert a szomszédos országoknál nagy privatizációs programokat indítottak a közelmúltban. Az elmúlt hónapok gazdaságpolitikai lépései nyomán a külföldiek érdeklődése az állampapírpiacon is csökkent, ami a hozamemelkedés nyomán növelte az államháztartás kamatkiadásait – mutatnak rá a kutatók.
A fogyasztói árak júniusban 4,3 százalékkal emelkedtek az előző év hatodik havához képest. Az év végéig a termékek és szolgáltatások további drágulása várható, melynek meghatározó elemei az élelmiszerárak növekedése, az energia és néhány hatósági körbe tartozó termék és szolgáltatás árának emelése, valamint a forint gyengülése az euróval szemben. A jövő évtől az áfa átalakítása emelheti az árakat. Az idén az infláció 4,8-5 százalék közötti, bár decemberben akár 5,5-5,8 százalék lehet. Jövő évre átlagosan 4,5 százalékkal számol az Ecostat. A Pénzügykutató ez évre 5,3, a GKI ötszázalékos pénzromlással számol, míg a Kopint-Datorg 4,6-et jósol, míg ez utóbbi jövő évi prognózisa 4,1 százalék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.