Ősszel döntenek Mádl beadványáról

Szeptember közepén dönt az Alkotmánybíróság arról a beadványról, amelyet a kórháztörvény elfogadásának körülményei miatt intézett a testülethez az államfő – tudtuk meg.

2003. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mádl Ferenc a kórháztörvény aláírása után kért alkotmányértelmezést a jogszabály viharos parlamenti elfogadásának körülményei kapcsán. Három kérdésre vár választ az államfő: egyrészt arra, hogy az Országgyűlés mikor, milyen feltételek mellett tesz eleget egy törvény újratárgyalására vonatkozó kötelezettségének. Másrészt, hogy köteles-e a köztársasági elnök a parlamentnek visszaküldött jogszabályt az ismételt elfogadás után minden esetben aláírni. A harmadik kérdés: miként kell biztosítani az államfő azon jogát, hogy felszólalhat a Ház ülésein? A beadványról szeptember közepén dönt az Alkotmánybíróság (Ab).
Korábban a Fidesz jelezte: a törvény elfogadásának körülményei miatt szintén az Ab-hez fordul.
*
Az ellenzéki képviselők úgy vélik: a parlament rendkívüli ülését házszabály- és alkotmányellenesen hívták össze néhány órával azt követően, hogy Mádl Ferenc megfontolásra visszaadta a kórháztörvényt az Országgyűlésnek.
Közben elkészült a kórházak privatizációját szabályozó jogszabály tartalmát érintő Fidesz-beadvány is, amelyet a párt egészségügyi egyeztető fóruma készített – mondta Mikola István, a testület vezetője, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere.
A Fidesz a nemrég viharos körülmények között elfogadott törvény több pontját is kifogásolja. Szerintük a jogszabály eredményeképpen sérül az egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés esélye, s kiszolgáltatottá válnak az orvosok és más egészségügyi dolgozók. Reális veszélynek látják az ágazati vagyon elvesztését is.
Az MDF a jövő hét elején nyújtja be a jogszabállyal kapcsolatos alkotmánybírósági beadványát, amely szintén tartalmi kérdéseket érint, s a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez, illetve a szociális biztonsághoz való alkotmányos jogra vonatkozik – mondta Csáky András képviselő.
Vojnik Mária (MSZP) elmondta: minden állampolgárnak joga van a taláros testülethez fordulni, ám felhívta a figyelmet arra, hogy Mádl Ferenc nem alkotmányossági, hanem politikai megfontolásra küldte vissza a törvényt a parlamentnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.