A múlt héten két Somogy megyei kismama perében született döntéshez hasonlóan a Legfelsőbb Bíróság (LB) tegnap a harmadik anya ügyében is úgy határozott: jár neki a gyes mellé egykor ki nem fizetett jövedelempótlék. A bírósági határozat kihirdetése után Radovics Csilla, a Somogy megyei kismamák ügyvédje újságíróknak elmondta: számított a kedvező döntésre, de abban csalódott, hogy a bíróság a kamatokat nem ítélte meg a kismamáknak.
A kormány mindazoknak kifizeti a juttatást, akik a bíróság jogértelmezését követve arra jogosultak. Ezt nem befolyásolja, hogy a kismama fordult-e kérelemmel a területi államháztartási hivatalokhoz az utóbbi hónapokban. – Nem szeretnénk több százezer családot pereskedésre kényszeríteni – fogalmazott László Csaba pénzügyminiszter. Szerinte előfordulhat, hogy egyeseket levélben kérnek majd a hivatalok adataik pontosítására. Közölte: jelenleg a megítélt ellátás adóköteles, ám a kormány kezdeményezi a személyi jövedelem-adótörvény módosítását; erre vonatkozóan jövő héten nyújt be javaslatot az Országgyűlésnek.
*
A pénzügyi tárca vezetője egyelőre nem tudta megmondani a jogosultak pontos számát: több százezer ügyiratról van szó, amelynek feldolgozása heteket, hónapokat vesz igénybe – tette hozzá. Reményei szerint az adótörvény módosításának őszre tervezett hatályba lépését követően röviddel megkezdődhet a pénz kifizetése. Azt erősíti meg Gál J. Zoltán kormányszóvivő nyilatkozata is, hogy a családok nem számíthatnak egyhamar a pénzre. A kormányülés után úgy fogalmazott: várhatóan még az idén megkezdődik a jövedelempótlék kifizetése. Hozzátette: a kismamák vélhetően egy összegben kapják majd meg az összeget. László Csaba közölte, a kormány csak a bírósági ítéletet hajtja végre. Tehát a döntésnek megfelelőn az elévülési időt három évre visszamenőleg állapítja meg, amit a 2003. január 28-i, Somogy megyei ítélettől kell számolni. Azért csak 2002. március 7-e a jogosultság végső határideje, mert ekkor hatályon kívül helyezték a jövedelempótlékról szóló jogszabályt.
Nem tudni még, hogy a kifizetések mennyivel terhelik meg az államkasszát. Becslések szerint az összeg körülbelül 30 milliárd forintra tehető. Nem tudott válaszolni a pénzügyminiszter arra sem, hogy ez az államháztartás hiányát növeli tovább, vagy más forrásból kívánja rendezni a kormány.
A Fidesz arra kéri a kormányt, az elmaradt jövedelempótlék kifizetését erkölcsi és ne jogi kötelezettségként fogja fel, ebből következően pedig tekintsen el a jog által megszabott hároméves elévülési időtől, hiszen a kismamáknak valójában 1996-ig, az ellátórendszer bonyodalmakat okozó átszervezéséig jár visszamenőlegesen a jövedelempótlék – mondta Mátrai Márta, a parlament szociális és családügyi bizottságának fideszes elnöke. Az MDF is felszólítja a kormányt, hogy kamatokkal együtt, hat évre visszamenőleg fizesse ki a pótlékot. Gémesi György, a demokrata fórum alelnöke azt sürgette, hogy a kormány a legrövidebb időn belül teremtse meg a pénzügyi feltételeket és fizessen. Újhelyi István szocialista politikus úgy nyilatkozott: a gyesen lévő kismamák nem voltak az Orbán-kormány adókedvezményekre építő családpolitikájának kedvezményezettjei. Ezért is sorsszerű, hogy egy adminisztrációs hiba következtében mégis plusz jövedelemhez juthatnak.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet