A rablók céltáblájává válhatnak fővárosi posták

A Magyar Posta Rt. indoklás nélkül felmondta a bankjegykövető biztonsági rendszerére vonatkozó szerződését, amelynek köszönhetően a fővárosban és környékén évek óta nem voltak rablások. Emiatt újra veszélybe kerülhetnek a budapesti postahivatalok. Az állami cég szóvivője nem adott magyarázatot a jól működő, Európában is több helyen használt műholdas technológia felmondására. Eközben a posta közbeszerzés megkerülésével adott egy 178 millió forintos megrendelést biztonsági pénztárcák szállítására az Alsys 2000 Kft.-nek, amelynek az egykori MSZMP KB-s Fejti György az ügyvezetője. A posta után a rendőrség is felbontotta szerződését azzal a szolgáltatóval, amely ingyenesen tette lehetővé neki járőrkocsijainak műholdas nyomon követését.

2003. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

EEgyoldalúan, indoklás nélkül fölmondta a Magyar Posta Rt. március közepén azt a riasztó- és bankjegykövető rendszerre vonatkozó szerződést a Technika M Kft.-vel, amelynek köszönhetően Budapesten és környékén évek óta nem volt postarablás – értesült lapunk. Emiatt a fővárosi postahivatalok most ugyanúgy ki vannak szolgáltatva a rablóknak, mint a rendszer 2000-ben történt bevezetése előtt, amikor néhány hónap leforgása alatt 22 pénzintézetet raboltak ki. A magyar szabadalom alapján készült találmány lényege, hogy szabad szemmel nem látható, nyomkövető csippel ellátott pénzjegykötegeket helyeztek el a postákon, amelyeket rabláskor a többi pénzzel együtt átadtak a támadónak. A rendőrök a Teve utcai székházban létrehozott bevetési központból nagy pontossággal nyomon tudták követni a bankjegyek útját. Ennek köszönhető, hogy az üzembe helyezése utáni hét rablási kísérletet leleplezték. Azóta csak a vidéki hivatalokat érték támadások. A szolgáltatás tudomásunk szerint postafiókonként mindössze húszezer forintba került havonta, és több mint száz hivatalban működött. Egy új biztonsági rendszer bevezetése – a tetemes költségeken túl – több hónapot venne igénybe. Tomecskó Tamás, a posta szóvivője a Magyar Nemzetnek kijelentette: jogszerűen mondták föl a szerződést, mivel annak egyik passzusa erre lehetőséget adott. A szerződésbontás okairól azonban nem kívánt nyilatkozni.
Lapunk értesülése szerint a posta azzal követett el szerződésszegést, hogy annak fölmondásáról értesítette a rendőrséget. Emiatt az érintett üzemeltető pert fontolgat az állami vállalat ellen. Ezenkívül jelentős összeggel tartoznak a szolgáltatónak, mivel hónapokig nem fizettek üzemeltetési költséget.
Mint arról beszámoltunk, az Alsys 2000 Kft. nyerte meg nemrégiben azt a közbeszerzés megkerülésével kiírt, meg nem hirdetett tárgyalásos eljárást, amelyet a posta indított a kézbesítők védelmére szolgáló speciális pénztárcák gyártására és szállítására 178 millió forint értékben. Az Alsys ügyvezetője az MSZMP KB egykori titkára, Fejti György. Tulajdonos még a BMZ Rt., amelynek a Tocsik-per negyedrendű vádlottja, Bessenyei Zoltán a vezérigazgatója, akit az ÁPV Rt. igazgatóságának tagjaként hanyag kezelésért másfél év felfüggesztett börtönre ítéltek. Az Alsysból részesedik még a G and A Kft. is, amelynek felügyelőbizottsági tagja a szintén a Tocsik-botrányban felfüggesztett börtönre ítélt Szokai Imre, aki az ÁPV Rt. vezérigazgatója volt. (Szokai után Szabó Pál került az állami cég élére, aki jelenleg a Magyar Posta Rt. vezérigazgatója.) A G and A ügyvezetője Kovács Jenő, aki 1990 és 1994 között szocialista képviselőként a nemzetbiztonsági bizottság tagja volt. Harminchét százalékban birtokolja az Alsyst a Vinton Kft., amelynek egyik tulajdonosa az Axel Springer Magyarország ügyvezetője, Bayer József. A posta azzal indokolta a közbeszerzés megkerülését, hogy a már kifejlesztett biztonsági rendszer sajátosságai miatt a szerződést csak a felkért cég tudja teljesíteni. Ugyanakkor lapunk megtudta, hogy már 1997-ben kaptak ajánlatot magyar szabadalom alapján készült biztonsági pénztárcák szállítására.
Információink szerint az indokolatlan szerződésbontás hátterében a Magyar Posta Rt. biztonsági főigazgatója, Vidus Tibor áll, aki a Horn-kormány időszakában a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója is volt.
A posta félrevezető információja után Budapest új főkapitánya, Gergényi Péter júliusi határidővel megszüntette a jogviszonyt az akár több mint száz rendőrkocsi folyamatos követésére képes rendszer szolgáltatójával. Tette mindezt annak ellenére, hogy ellenszolgáltatás nélkül (!) használhatta a rendszert a Teve utcában.
Gergényi a fölmondás előtt nem egyeztetett a szolgáltatóval, holott ez – a megállapodás szerint – kötelessége lett volna. Ráadásul a szolgáltató a postai szerződéstől függetlenül is üzemeltette volna a bevetési központot.
Czirok Ferenc ezredes, a BRFK híradástechnikai és informatikai főosztályának vezetője a jogviszony megszüntetéséről lapunknak elmondta: a posta fölmondása okafogyottá tette megállapodásukat, hiszen a rendőrségnek csupán a nyomkövető rendszer riasztásaira kellett reagálnia. Arra a kérdésünkre, hogy a folyamatos pénzhiánnyal küszködő rendőrség miért dob ki az ablakon egy ingyenes műholdas rendszert, amelynek újbóli létrehozása komoly beruházást igényelne, leszögezte: a rendőrség kényszerűségből cselekedett így, nem volt érdeke a jogviszony megszüntetése. Ugyanakkor tudomása szerint a szolgáltató nem teljesítette kötelezettségeit a posta felé, nem szervizelte a jeladókat, ezért mondták föl a megállapodást – tette hozzá Czirok Ferenc.
A Magyar Nemzet ezzel szemben úgy értesült, hogy a Comcarhoz öt év alatt egyetlen panasz sem érkezett a postától a jeladók működéséről. Információink szerint az 1998-ban aláírt együttműködési megállapodás nem tartalmaz olyan passzust, amely a Magyar Posta Rt.-re utalna, abban csupán általánosságban a pénzintézetek védelméről esett szó.
Emlékezetes, a földi és műholdas helyzetmeghatározó számítógépes rendszert még 1998 májusában Kuncze Gábor akkori belügyminiszter adta át. A jeladó segítségével néhány másodpercen belül húsz–ötven méteres pontossággal meg lehetett határozni a járművek helyzetét a bevetésirányítási ügyelet számítógépén. Így a bűncselekményekhez mindig a legközelebbi járőrt tudták küldeni, és többé a rendőrkocsikat sem lehetett ellopni.
A szövevényes ügyben várhatóan további érdekes „véletlenekre” is fény derülhet a közeljövőben. Különösen a közbeszerzés nélkül helyzetbe hozott volt ÁPV Rt.-s tisztviselők által jegyzett Alsys és a posta egyes vezetői közötti valódi kapcsolatról lebbenhet föl a fátyol. Annyi azonban már most is látható, hogy az állandóan pénzhiányra panaszkodó posta és a rendőrség egy több száz milliós beruházással kiépített, sikeres biztonsági rendszert szüntetett meg érdemi indoklás nélkül. A rendszert nagy hírverés közepette vezették be, de fölmondását már szívesebben titkolták volna el a közvélemény elől. Nagyobb baj, hogy a felelőtlen döntés miatt újra a rablók céltáblájává válhatnak a fővárosi postahivatalok.
***
Kérdések. A pénzügyminiszterhez fordult írásban tegnap Szijjártó Péter fideszes képviselő. A többi közt arról kérdezi László Csabát, összeegyeztethetőnek tartja-e az üvegzsebprogrammal azt, „hogy az egyik legnagyobb állami vállalat a nyilvános közbeszerzési eljárás elhagyásával dönt egy 178 millió forintos beruházás győzteséről”. „Kiket hívott meg a Magyar Posta Rt. a tárgyalásos eljárásra? Mi alapján választották ki a meghívott cégeket? Mely cégek tettek ajánlatot? Mi alapján választották ki a győztes céget?” Választ vár arra is: milyen referenciákkal rendelkezik az Alsys Kft. a biztonsági táskák gyártása terén, valamint hogy a győztes cég azonos-e a legelőnyösebb ajánlatot benyújtóval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.