Lényegesen megkönnyítené a védelmi felülvizsgálat eredményeként megszüntetésre ítélt laktanyák értékesítését, ha a Honvédelmi Minisztérium (HM) közvetlenül átadhatná azokat a helyi önkormányzatoknak – nyilatkozta lapunknak Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Jelenleg a HM csak az ÁPV Rt.-nek adhatja át ingatlanjait, és ez Juhász szerint rendkívüli módon lelassítja az értékesítést. A miniszter úgy véli, a közvetlen ingatlanátadással jelentős összegekhez juttathatnák a költségvetési hiánynyal küzdő önkormányzatokat.
Az érintett településeket azonban, úgy tűnik, nem elégíti ki ez a lépés, amelyet szerintük egyébként is már jóval a reformtervek előtt foganatosítani kellett volna.
Ismert, a védelmi felülvizsgálat során megfogalmazott tervezési elvek alapján 2004-ben bezár Pécsett a tüzérdandár, a tüzérkultúrát a tatai dandár viszi tovább. Ennek eredményeként 8–900 ember munkája szűnik meg a városban, de a leépítés összességében legalább nyolcezer pécsi polgárt érint. Nem véletlen, hogy Szili Katalin házelnök mellett Toller László, a város MSZP-s polgármestere és Kékes Ferenc, a Baranya Megyei Közgyűlés szocialista elnöke is levélben fordult a védelmi miniszterhez.
Az átalakítások nyomán 2005-ben felszámolják Szabadszálláson az Alföldi Kiképző Központot és Nyíregyháza helyőrségét, 2006-ban pedig megszűnik a szombathelyi Savaria Kiképző Központ is. Az érintett települések vezetői szintén tiltakoznak: Szabadszálláson nemrég tizenhét környékbeli polgármester kért tájékoztatást Gömbös Jánostól. Információink szerint a HM kabinetfőnöke azt ígérte, hogy javaslatot tesz a laktanya ingyenes átadására és az ingatlan melletti autóút fejlesztésére, de ezt nem tartották tárgyalási alapnak a helyi vezetők.
A tervek szerint lakat kerül a nagyoroszi laktanyára is, Szentkirályszabadjáról Szolnokra települ a harcihelikopter-ezred megmaradó része, a hódmezővásárhelyi Bercsényi Miklós Gépesített Lövészdandár pedig összeolvad a debreceni dandárral – annak ellenére, hogy nemrég 4,5 milliárd forintot fordítottak az intézmény fejlesztésére.
Székesfehérváron feltehetőleg megszüntetik a Nagysándor József laktanyát, bezárják a HM Számviteli igazgatóságát, és idővel lakat kerül a Szárazföldi Parancsnokságra is. Balsay István, Székesfehérvár fideszes képviselője levélben tiltakozott Juhász Ferencnél a városban tervezett intézménybezárások miatt, hiszen közel tízezer katonát és hozzátartozóikat érinti a haderőreform létszámleépítése olyan városban, ahol az üzemek sorra bocsátják el a magas technikai tudású szakembereiket. Egerben megszűnik a rádiófelderítő-század és a technikai felderítőszázad, a légierőnél pedig több mint kétszáz pilótát bocsátanak el, mert Kecskeméten befejezi szolgálatát a két MiG–29-es repülőszázad.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között