Átadhatják a bezárt laktanyákat

A Honvédelmi Minisztérium olyan javaslatot kíván benyújtani a kormánynak, amely lehetővé teszi, hogy a honvédségi ingatlanokat a szaktárca átadja a helyi önkormányzatok tulajdonába – tudtuk meg Juhász Ferenc honvédelmi minisztertől. Az érintett települések vezetői szerint a javaslat megkésett és nem oldja meg a laktanyabezárások miatti gondokat.

2003. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegesen megkönnyítené a védelmi felülvizsgálat eredményeként megszüntetésre ítélt laktanyák értékesítését, ha a Honvédelmi Minisztérium (HM) közvetlenül átadhatná azokat a helyi önkormányzatoknak – nyilatkozta lapunknak Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Jelenleg a HM csak az ÁPV Rt.-nek adhatja át ingatlanjait, és ez Juhász szerint rendkívüli módon lelassítja az értékesítést. A miniszter úgy véli, a közvetlen ingatlanátadással jelentős összegekhez juttathatnák a költségvetési hiánynyal küzdő önkormányzatokat.
Az érintett településeket azonban, úgy tűnik, nem elégíti ki ez a lépés, amelyet szerintük egyébként is már jóval a reformtervek előtt foganatosítani kellett volna.
Ismert, a védelmi felülvizsgálat során megfogalmazott tervezési elvek alapján 2004-ben bezár Pécsett a tüzérdandár, a tüzérkultúrát a tatai dandár viszi tovább. Ennek eredményeként 8–900 ember munkája szűnik meg a városban, de a leépítés összességében legalább nyolcezer pécsi polgárt érint. Nem véletlen, hogy Szili Katalin házelnök mellett Toller László, a város MSZP-s polgármestere és Kékes Ferenc, a Baranya Megyei Közgyűlés szocialista elnöke is levélben fordult a védelmi miniszterhez.
Az átalakítások nyomán 2005-ben felszámolják Szabadszálláson az Alföldi Kiképző Központot és Nyíregyháza helyőrségét, 2006-ban pedig megszűnik a szombathelyi Savaria Kiképző Központ is. Az érintett települések vezetői szintén tiltakoznak: Szabadszálláson nemrég tizenhét környékbeli polgármester kért tájékoztatást Gömbös Jánostól. Információink szerint a HM kabinetfőnöke azt ígérte, hogy javaslatot tesz a laktanya ingyenes átadására és az ingatlan melletti autóút fejlesztésére, de ezt nem tartották tárgyalási alapnak a helyi vezetők.
A tervek szerint lakat kerül a nagyoroszi laktanyára is, Szentkirályszabadjáról Szolnokra települ a harcihelikopter-ezred megmaradó része, a hódmezővásárhelyi Bercsényi Miklós Gépesített Lövészdandár pedig összeolvad a debreceni dandárral – annak ellenére, hogy nemrég 4,5 milliárd forintot fordítottak az intézmény fejlesztésére.
Székesfehérváron feltehetőleg megszüntetik a Nagysándor József laktanyát, bezárják a HM Számviteli igazgatóságát, és idővel lakat kerül a Szárazföldi Parancsnokságra is. Balsay István, Székesfehérvár fideszes képviselője levélben tiltakozott Juhász Ferencnél a városban tervezett intézménybezárások miatt, hiszen közel tízezer katonát és hozzátartozóikat érinti a haderőreform létszámleépítése olyan városban, ahol az üzemek sorra bocsátják el a magas technikai tudású szakembereiket. Egerben megszűnik a rádiófelderítő-század és a technikai felderítőszázad, a légierőnél pedig több mint kétszáz pilótát bocsátanak el, mert Kecskeméten befejezi szolgálatát a két MiG–29-es repülőszázad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.