Csehország gesztusa a szudétanémeteknek

Átlagban mintegy ezer euró nagyságú kárpótlással számolhatnak azok a csehországi németek, akik a második világháború után ugyan nem lettek kitelepítve az országból, de az akkori csehszlovák állam részéről jogsérelem és megkülönböztetés érte őket. Petr Mares, a cseh kormány alelnöke egy napilapban kifejtette, hogy a kormány szakértői szerint a kidolgozott kritériumok alapján a kárpótlásra mintegy ezerötszáz német nemzetiségű személy lenne jogosult.

MTI
2003. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kárpótláshoz szükséges mintegy másfél millió euró nagyságú összeget a Cseh–Német Jövő Alapból venné a kormány. Mares szerint a kormány a közeljövőben foglalkozik a csehországi németek kárpótlásának kérdésével, s hoz konkrétabb döntést az ügyben. A csehországi németek kárpótlásáról, akiket a második világháború után az állam részéről a Benes-dekrétumok alapján jogsérelem és megkülönböztetés ért, április óta folyik a nyilvános vita. Lassan körvonalazódnak a részletek is. A kormánykoalíció erős emberei: Vladimír Spidla kormányfő és szociáldemokrata pártelnök, Cyril Svoboda kormányfőhelyettes, külügyminiszter, a kereszténydemokraták elnöke időközben jelezték, hogy nem ellenzik a gesztust. Lényegében egyetértés van abban is, hogy a kárpótlást minél hamarabb rendezni kell.
Irena Kuncová, a Csehországi, Morvaországi és Sziléziai Németek Egyesületének elnöke a napokban emlékeztetett arra, hogy a német kisebbség képviselői 2001 nyarán petícióval fordultak a képviselőházhoz a háború utáni kárpótlás ügyében, a parlament azonban nem volt hajlandó foglalkozni kérésükkel. Kuncová elmondta, hogy a legutóbbi népszámlálás szerint 38 ezer személy vallotta magát német nemzetiségűnek, de a németek száma valószínűleg magasabb ennél. Szerinte egyelőre nehéz megmondani, hogy közülük hányra vonatkozhat a kárpótlás. „Belső felmérésünk alapján nagyjából olyan eredményre jutottunk, mint a kormány szakértői” – jegyezte meg Kuncová. A csehországi németek kárpótlásáról megoszlik a politikusok véleménye. Nincs teljesen egységes álláspont a koalíción belül sem, míg az ellenzéki polgári demokraták és a kommunisták határozottan ellenzik.
A második világháború után az akkori csehszlovák állam kollektív háborús bűnösnek minősítette a német és a magyar kisebbséget, tagjait megfosztotta jogaiktól, állampolgárságuktól és vagyonuktól, majd mintegy 3–3,5 millió németet kitelepítettek az országból. A szlovákiai magyarok kitelepítését a potsdami nagyhatalmi konferencia nem hagyta jóvá, így a „magyar kérdést” más módon „oldották meg”, s ez az ügy sincs rendezve a mai napig sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.