Jóval több mint tíz százalékkal drágult a legtöbb postai szolgáltatás, annak ellenére, hogy az Informatikai és Hírközlési Minisztérium azt közölte: a Magyar Posta (MP) Rt. javaslatát felülvizsgálva és a Pénzügyminisztériummal egyeztetve – a kormány antiinflációs politikájára tekintettel is – átlagosan 9,72 százalékos a tarifaemelés. Az informatikai tárca közleményben ismertetett a postai áremelkedések előtt egy olyan táblázatot, amelyen kizárólag az a néhány szolgáltatás volt feltüntetve – szabványlevelek, levelezőlap –, amelyek díjai valóban tízszázalékos mértékben drágultak. A hivatalos kommunikáción keresztül a közvéleménnyel ezt a díjcsökkentést próbáltak elfogadtatni, ami a legtöbb esetben egyszerűen nem felel meg a valóságnak.
A posta változatlanul hagyta a címzett reklámküldeményeket, és a hivatalos iratok, kis pakkok, húsz kilogrammos postacsomagok továbbításáért sem kérnek tíz százaléknál nagyobb díjat, mint augusztus előtt. Az ügyfelek számára és a postai forgalomban egyaránt meghatározó szolgáltatások azonban ennél lényegesen nagyobb mértékben drágultak. A nyomtatványok továbbítása húsz százalékkal kerül több pénzbe. Abban az esetben például, ha egy ügyfél 50 grammos helyi nyomtatványt bíz a postára, 43 százalékkal fizet többet, mint eddig; a távolsági küldemény díjszabása 46 százalékkal magasabb. A postautalványok árváltozásakor sem az antiinflációs politikát tartotta szem előtt a posta vezetése, hiszen ez esetben 20 százalék körüli a drágulás mértéke. A 15 ezer forintos postautalvány feladásakor az ügyfél 1130 forint helyett 1400 forintot fizet, ami nem kevesebb mint 24 százalékos változás. A két kilogrammos csomag továbbításának díja 26 százalékkal nőtt, igaz, minél nagyobb csomagot küld valaki, annál kisebb mértékű az árnövekedés: a húsz kilogrammos küldemény esetén csak tíz százalékkal kérnek többet az ügyféltől, mint eddig.
Az idő a postán is pénz, a kényelemnek szintén megkérik az árát – jobban, mint eddig, hiszen az expressz postacsomagok továbbításának díja 20 százalékkal emelkedett. Abban az esetben, ha házhoz szállítják a küldeményt, a többletszolgáltatásért az ügyfél 25 százalékkal fizet többet az MP Rt.-nek, mint eddig. Ugyan a minisztérium részletes közleményében nem szerepelt, de a külföldi postai szolgáltatások díjnövekedése is jócskán meghaladja a kormány antiinflációs törekvéseit. A képes levelezőlap továbbítása egy szomszédos országba nem 9,72, hanem kereken 50 százalékkal kerül több pénzbe a posta szolgáltatásait igénybe vevő ügyfélnek. A 20 grammos szabványlevél szomszédos országba való továbbítása 30, a 150 grammos levél 25 százalékkal drágább. A posta valamennyi nemzetközi küldemény esetén díjat emelt. Elsősorban azoknál a szolgáltatásoknál határoztak a legnagyobb mértékű árnövekedésről, amelyek iránt a legnagyobb a kereslet. A posta vezetőinek „nagyvonalúságára” jellemző ugyanakkor, hogy azon szolgáltatásoknál, amiket ritkábban vesznek igénybe az ügyfelek – mint például a két kilogrammos levelet – megelégedtek a statisztikát javító tíz százalék alatti áremeléssel. Az MP Rt. a változtatások során ismertette: árközleményben értesítik a lakosságot, melyet minden postán kihelyeznek. Az apró betűkkel szedett rovatokba azonban az árváltozások mértékét – eddig legalábbis – nem tüntették fel.
Mi történt 2024-ben, ami megváltoztatja Magyarország jövőjét?