Évről évre csökken a betöréses lopások száma Magyarországon, amiben nagy szerepe van a lakásriasztó hálózatoknak, más néven távfelügyeleti rendszereknek is. Hazánkban 1991 után indult be ez a szolgáltatás, és azóta rohamosan terjed. Kezdetben a BRFK rendőrei üzemeltettek ilyen rendszert, később biztonságtechnikai cégek, vállalkozások egész sora alakult, hogy a megnövekedett igényeket fedezzék. Gyakran szolgálaton kívüli rendőrök dolgoznak másodállásban, akik riasztáskor automatikusan szolgálatba lépnek, és intézkednek a lebukott betörővel szemben.
Szomor Sándor, az ORFK nyomozó osztályának vezetője közölte: míg hét évvel ezelőtt több mint 95 ezer betöréses lopás történt hazánkban, addig tavaly már „csak” körülbelül 59 ezer, az idén pedig további csökkenés várható, hiszen az első fél évben 26 ezer betörést regisztráltak. Mindez a távfelügyeleti rendszerek terjedésének és a jobb felderítési mutatóknak is köszönhető. Hangsúlyozta: kevesebb a magányos elkövetők száma, a csoportosan „dolgozók” pedig egyre trükkösebb megoldásokat alkalmaznak. Sokszor nem is próbálják kiiktatni a riasztórendszert, inkább gyorsan összerámolják az értékeket, és távoznak. Elterjedt a falbontásos módszer is. Szomor Sándor szerint a régebbi védekezési technikák (zárak, rácsok) is hatásosak lehetnek, hiszen lassítják a betörőket, akik többnyire a kisebb ellenállás irányába mozdulnak. Szerinte a szomszédok közömbössége, felelőtlensége is elősegíti a bűncselekményeket: nemrégiben például költöztetőknek álcázott betörők rámoltak ki egy panellakást, de a szomszédokat nem érdekelte a váratlan esemény, inkább magukra zárták az ajtót.
Szakemberek szerint a modern biztonsági rendszerek nagy részét ki lehet játszani, ugyanakkor a betörők nem szeretik a túlságosan időigényes feladatokat, amelyek növelik a lebukás veszélyét. A riasztók legfontosabb feladata, hogy húzzák a behatolók idejét, és megzavarják őket. Hazánkban mintegy 40-50 ezer lakás, intézmény tagja valamelyik távfelügyeleti rendszernek.
Magyarországon ma húsz olyan minősített távfelügyeleti szolgáltató működik, amely megfelel a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) által előírtaknak – tájékoztatta lapunkat Pajor Mihály, a minősítést végző Plútó Bt. vezetője. Elmondta: százas nagyságrendű azoknak a cégeknek a száma, amelyek nincsenek hitelesítve, de ettől még kiváló szolgáltatók is vannak köztük. Némelyik csupán azt vállalja, hogy riasztáskor értesíti a rendőrséget, ennek azonban hátránya, hogy téves riasztáskor is járőrök indulnak a helyszínre, miközben sokkal fontosabb teendőik is lennének.
Pajor Mihály kiemelte: az EU-csatlakozás miatt várhatóan még az idén szigorítják a távfelügyeleti cégek minősítésének feltételeit. Az új szabályozásban nagyobb hangsúlyt kap a szabotázsvédelem, vagyis minél nehezebben lehessen kiiktatni a riasztót. Nem szerencsés, ha a telefonvonalon keresztül riasztó hálózat vezetéke a ház külső falán fut, hiszen azt a betörő könnyedén elvághatja. Ajánlatos a riasztót saját akkumulátorral fölszerelni, hogy rövidzárlat esetén is működjön. A leghatékonyabbak az összetett rendszerek, amelyek jelzik, ha azoknak valamelyik elemét kiiktatják. Így ha elvágják a telefonvezetéket, a GSM-vonalon keresztül automatikusan riasztja a távfelügyeleti szolgáltatót.
***
Folyamatos szolgálat.
Magyarország legnagyobb távfelügyeleti szolgáltatója a Multi Alarm, amelynek 17 ezer előfizetője van: többségükben magánszemélyek. Csongor Attila, a biztonságtechnikai cég vezetője kijelentette: munkatársai idén az első fél évben összesen 72 betörőt fogtak el Budapesten és környékén. Havonta átlagosan 1500 riasztás érkezik, amelynek két százalékában történik általában bűncselekmény. Járőreik kettesével dolgoznak, egyikük mindig szolgálaton kívüli rendőr, aki éles helyzetben szolgálatba lép. Szerződés szerint a riasztás után tizenöt perccel a helyszínre kell érniük, de ezt többnyire már hét perc alatt teljesítik – emelte ki Csongor Attila. (P. T.)
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen