Huszonhatmilliárd forintot fizet ki a Honvédelmi Minisztérium (HM) öt év alatt a Gripen vadászgépek fegyverzetére, amelyről már októberben vagy novemberben ajánlatot kérnek a svéd kormánytól, valamint két német, egy svájci és egy izraeli cégtől – közölte az MTI-vel Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter főtanácsadója. Tájékoztatása szerint az amerikai kormánynak már korábban elküldték az ajánlatkérő levelet. A HM tervei szerint az első öt vadászgép érkezésekor, 2006-ban már a fegyvereket is szállítják, értesüléseink szerint azonban a fegyverek megvásárlása elhúzódhat, mert a miniszteri tanácsadó által említett országok egyes fegyvergyártói csak olyan fegyvereket gyártanak, amelyeket még nem is integráltak a Gripenhez, vagy nem tesztelték azokat sikerrel a gép fedélzetén. Az amerikai kormány például a Raytheon céget bízhatja meg, amely az AMRAAM, a Sidewinder légiharcrakétákat, a Maverick földi célok elleni rakétákat, illetve a lézeres irányítású bombák Paveway típusú irányítófejeit gyártja. Ezeknek a fegyvereknek (a lézerirányítású bombákat kivéve) a régibbi változatait már integrálták, ám a most gyártásban lévő változatokat még nem. Az egyik lehetséges német cég, a Bodenseewerk Geratetechnik GmbH (BGT) licencben gyártja az említett Raytheon Sidewinder típusú rakétáját, illetve foglalkozik a régebbi (10–25 éves) példányok felújításával is. Tőlük korábban már érkezett konkrét ajánlat, de csak a használt fegyverekre. Szintén a BGT állítja elő
(a svéd Saab Dynamicsszal együttműködésben) a jövőre sorozatgyártásba kerülő Iris-T típusú rakétát, melynek próbái sikerrel végződtek, de az egyik Gripenről indított példány nemrégiben csődöt mondott.
A rakétát ráadásul a Gripen csak egy tesztelés alatt álló sisakcélzóval együtt alkalmazhatja, ám ennek a beszerzéséről eddig egyetlen HM-forrás sem tett említést. A Hollósi által említett izraeli fegyvergyártó tudomásunk szerint a Rafael Ltd., amely a magyar gépek lézerirányítású bombáihoz nélkülözhetetlen Litening célzókonténert gyártja.
A Rafael különböző precíziós irányítású fegyvereket és bombákat, valamint légiharcrakétákat is gyárt. Ezek közül Dél-Afrika többet megrendelt saját Gripenjeihez, ám ezek beszerzése magyar részről hivatalosan még nem merült fel.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között