Harcképtelen gépek

Elhúzódhat a Gripenek fegyverzetének megvásárlása, mert a megrendelésre esélyes cégek csak olyan fegyvereket gyártanak, amelyeket még nem integráltak a Gripenhez, vagy nem tesztelték azokat sikerrel a gép fedélzetén. A szaktárca az USA után ősszel a svéd kormánynak, két német, egy svájci és egy izraeli cégnek küldi el ajánlatát.

2003. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhatmilliárd forintot fizet ki a Honvédelmi Minisztérium (HM) öt év alatt a Gripen vadászgépek fegyverzetére, amelyről már októberben vagy novemberben ajánlatot kérnek a svéd kormánytól, valamint két német, egy svájci és egy izraeli cégtől – közölte az MTI-vel Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter főtanácsadója. Tájékoztatása szerint az amerikai kormánynak már korábban elküldték az ajánlatkérő levelet. A HM tervei szerint az első öt vadászgép érkezésekor, 2006-ban már a fegyvereket is szállítják, értesüléseink szerint azonban a fegyverek megvásárlása elhúzódhat, mert a miniszteri tanácsadó által említett országok egyes fegyvergyártói csak olyan fegyvereket gyártanak, amelyeket még nem is integráltak a Gripenhez, vagy nem tesztelték azokat sikerrel a gép fedélzetén. Az amerikai kormány például a Raytheon céget bízhatja meg, amely az AMRAAM, a Sidewinder légiharcrakétákat, a Maverick földi célok elleni rakétákat, illetve a lézeres irányítású bombák Paveway típusú irányítófejeit gyártja. Ezeknek a fegyvereknek (a lézerirányítású bombákat kivéve) a régibbi változatait már integrálták, ám a most gyártásban lévő változatokat még nem. Az egyik lehetséges német cég, a Bodenseewerk Geratetechnik GmbH (BGT) licencben gyártja az említett Raytheon Sidewinder típusú rakétáját, illetve foglalkozik a régebbi (10–25 éves) példányok felújításával is. Tőlük korábban már érkezett konkrét ajánlat, de csak a használt fegyverekre. Szintén a BGT állítja elő
(a svéd Saab Dynamicsszal együttműködésben) a jövőre sorozatgyártásba kerülő Iris-T típusú rakétát, melynek próbái sikerrel végződtek, de az egyik Gripenről indított példány nemrégiben csődöt mondott.
A rakétát ráadásul a Gripen csak egy tesztelés alatt álló sisakcélzóval együtt alkalmazhatja, ám ennek a beszerzéséről eddig egyetlen HM-forrás sem tett említést. A Hollósi által említett izraeli fegyvergyártó tudomásunk szerint a Rafael Ltd., amely a magyar gépek lézerirányítású bombáihoz nélkülözhetetlen Litening célzókonténert gyártja.
A Rafael különböző precíziós irányítású fegyvereket és bombákat, valamint légiharcrakétákat is gyárt. Ezek közül Dél-Afrika többet megrendelt saját Gripenjeihez, ám ezek beszerzése magyar részről hivatalosan még nem merült fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.