Lázongó gyógyszerpiac

Közös petíciót fogalmaztak meg a gyógyszerpiac szereplői. A miniszterelnökhöz írt levélben azt kérik, hogy a kormány vonja vissza a tb-támogatás új rendszerének ötletét.

2003. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyógyszergyártók, -nagykereskedők, patikusok egységesen léptek fel az új, átmenetinek szánt támogatási rendszer ellen a Magyar Gyógyszerészkamara tegnapi fórumán. A rendszer lényege, hogy a kormány maximálja a havi gyógyszerár-támogatási keretet. Ha több medicina fogy, mint amennyinek a támogatása belefér a havi keretbe, akkor a többletet a gyártóknak kell megfizetniük.
A petíciót tegnap aláíró érdekképviseletek szerint a hatósági ár bevezetése alkotmányellenes, mert nem állnak fenn azok a piaci körülmények, amelyek esetén ezt megtehetné a kormány. Levelükben úgy fogalmaznak: a tervezett rendszer szétverné a stabil gyógyszerellátást. Hozzáteszik, hogy az elképzelés ellentétes a piacgazdaság alapelveivel, és elriasztja a befektetőket.
A fórumon Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) főigazgatója a patikusoknak válaszolva ismertette, hogy hányféle többlettámogatást biztosítanak számukra. Bejelentette azt is, hogy ha nem használják fel a kasszában lévő teljes összeget, úgy a maradékot a piaci szereplők kapják meg. Ha nem a gyártókra terhelik a tb-támogatás iránti többletigény pluszköltségét, úgy a betegek térítési díját 24 százalékkal kellene emelni.
Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke azt mondta, olyan „hajánál fogva előrerángatott” számokkal dobálózik az OEP, amelyek nem valósak. Egy esetleges gyógyszerész-demonstráció lehetősége nem került szóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.