Romániával is versengünk

Magyarország és Románia áll az elsők között az iraki rendőrök kiképzésére kijelölt államok közül az USA-nál, de szóba jöhet Lengyelország, Kuvait vagy Törökország is – értesült lapunk. Az ügy kapcsán ismét előkerült Tom Lantos, aki a korábbi kiképzés hírét is kiszivárogtatta. Szakértők szerint többszörös biztonsági kockázata lenne egy ilyen kiképzésnek, mert a rendőrök egy része már szolgált az iraki diktatúrában is.

2003. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több kelet-európai állammal, köztük Magyarországgal, Romániával és Lengyelországgal is tárgyal az Egyesült Államok 28 ezer iraki rendőr kiképzéséről, de szóba jöhet egy kuvaiti vagy törökországi helyszín is.
Tóth Tamás, a Külügyminisztérium szóvivője nem kívánta kommentálni az információt, csak anynyit közölt: az USA több országgal tárgyal a feladatról, köztük Magyarországgal, amely több találkozón felajánlotta a bázist az amerikaiaknak. Ezért érkezett az Egyesült Államok újabb javaslata, amelyhez a hivatalos kérés megérkezéséig elvi beleegyezését adta a Külügyminisztérium. Szakértők szerint azért sem mindegy, hogy végül melyik ország vállalkozik a feladatra, mert a rendőrképzés még nagyobb kockázattal is járhat, mint az iraki önkéntesek kiképzése volt. Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő úgy tartja, a 28 ezer rendőr között számos olyan ember is lesz, aki a régi rendszer alkalmazásában dolgozott, és közülük néhányat be- építhetnek a csoportokba az ellenállók hírszerzési forrásaként, vagy terroristaként. Ennyi ember között megbújhatnak menekültek is, akik nem biztos, hogy jó szándékkal érkeznek – vélte a szakértő.
Sokadik eset, hogy ilyen horderejű kérdésekről a külföldi sajtóból kell értesülniük az állampolgároknak és az ellenzéknek – mutatott rá Simicskó István (Fidesz), aki szerint az újabb felajánlás oka – a korábbi kiképzés kudarca miatt – a magyar kormány megfelelési kényszere lehet. A munkanélküliséget másfél évre megoldhatja a bázis felhasználása, de olyan áron, hogy ismét kockáztatják az ország biztonságát, hiszen az iraki rendőrök nagy része a diktatúra kiszolgálója lehetett – hangsúlyozta a képviselő. Szita Károly kaposvári polgármester lapunk megkeresésére szintén úgy vélekedett, hogy Taszár ügyét a magyar kormánynak kell megoldani, nem pedig kiszolgáltatni az amerikaiak háborús szándékainak.
Mint ismert, Taszár esetleges szerepéről elsőként a The New York Timesban beszélt Bernard B. Kerik, az iraki belügyminisztérium amerikai vezetője. Szerinte 4 hónap múlva, 1500 fővel kezdődne el a kiképzés Magyarországon, és másfél év alatt 28 ezer rendőrt készítenének fel. A hírt a Reutersnek megerősítette az iraki szövetséges erők ideiglenes hatósága, és az USA budapesti nagykövetsége is. A Süddeutsche Zeitung című német lap tegnapi számában arról ír: olcsóbb és gyorsabb Kelet-Közép-Európában kiképezni azt a 28 ezer iraki rendőrt, akikre az Egyesült Államoknak szüksége van, ezért merült fel a taszári bázis felhasználása. Érdekes momentum az ügyben, hogy a korábbi taszári kiképzés hírét kiszivárogtató Tom Lantos az Este című televízió-műsor hétfői adásában azt állította, hogy már régóta foglalkozik Taszárral, és megfigyelőként járt is a somogyi bázison.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.