Nem szűnik meg egyik napról a másikra a háziorvosi rendelőkben gyakori, akár egy-két órás várakozási idő. Bár augusztus elsejétől kormány- és miniszteri rendelet írja elő a doktoroknak, hogy munkaidejük egy részében előjegyzés alapján kell fogadniuk a betegeket, van, ahol erre egyelőre nincs lehetőség. A lapunk által felkeresett fővárosi XI. kerületi rendelőben például a nyári szabadságok miatt – szabályellenesen – egyetlen nővér sincs, aki a bejelentkezéseket fogadná és rendszerezné, pedig itt három orvos dolgozik egyszerre. A várakozási idő a pénteki napon átlagosan másfél óra volt.
Komáromi Zoltán, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke szerint egyedi esetek lehetnek ugyan, de a legtöbb helyen alkalmazzák az előjegyzést. Hozzátette: sok helyen már évek óta gyakorlat a programozott betegfogadás, hiszen az egyértelműen csökkenti a várakozási időt, és javítja a betegek elégedettségét. Szerinte az tart majd hosszabb ideig, mire a betegek rászoknak a telefonos bejelentkezésre. Egyelőre ugyanis csak kevesen tudnak a lehetőségről, s még kevesebben élnek vele.
*
Nem bízik az azonnali sikerben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár sem, szakembereik 3–6 hónapra teszik, mire a rendszer elfogadottá válik. Természetesen továbbra is lehetőség lesz a „hagyományos” módon történő betegellátásra, így azok sem maradhatnak ellátás nélkül, akik idegenkednek az előjegyzéstől – szögezte le a MOK alelnöke.
Az egészségbiztosító egyébként csak 2004. január 1-jétől ellenőrzi, hogy a praxisokban az előírások szerint fogadják-e a betegeket. Amennyiben hiányosságokat találnak, akár a havi finanszírozási díj egy részét is visszavonhatják. Az időpont-egyeztetés lehetőségét egyébként csak a háziorvosoknak írja elő a jogszabály, a szakorvosi rendelőkben ez nem kötelező, noha itt is mindennapos a tumultus és a várakozók közötti veszekedés. A szemészeti, fül-, orr-, gégészeti és a reumatológiai szakrendelés gyakran félnapos programot jelent a betegeknek.
A szakorvosoknál is tettek kísérletet az előjegyzéses rendszer bevezetésére, ám nem volt ritka a két-három hetes várakozási idő, ami szintén elégedetlenséget szült a betegek körében.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások