Szűk körben osztják a hűségjutalmat

Csak szűkebb kör kapná meg elsőként az ápolói hűségjutalmat – tudta meg a Magyar Nemzet.

2003. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre az egészségügyi minisztérium javaslata szerint azok részesülnének az új juttatásban, akik legalább harmincéves munkaviszonynyal rendelkeznek, és az elmúlt 4 évben folyamatosan betegágy mellett, három műszakban dolgoztak.
Három lépcsőben vezetné be a választási kampányban is megígért ápolói hűségjutalmat az egészségügyi tárca – derült ki a lapunk birtokába került minisztériumi anyagból. Teljes költségvonzata százmilliárd forint lenne, amelyből első körben csak tizenötmilliárdot osztanának szét. Arról nem szól a minisztériumi anyag, hogy mennyi pénzt kapnának az érintettek. Korábban több minisztériumi vezető is úgy nyilatkozott, hogy a jutalom az érintettek egyéves alapbérének megfelelő összeg lehetne.
Utópisztikus lenne azt gondolni, hogy egyszerre mindenki megkaphatná a jutalmat – fogalmazott Balogh Zoltán, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke, aki elfogadhatónak tartja a többlépcsős bevezetést. Azt azonban megjegyezte, hogy meglepően szűkre szabták az érintettek első körét. Szerinte a minisztérium tájékoztatója alapján a jutalom nem járna a főnővéreknek, az ápolási munkát irányító és összefogó vezetőknek – például klinikai ápolásvezetőknek, kórházi ápolásigazgatóknak –, amit elfogadhatatlan feszültségforrásnak tart.
*
Az egyesület elnöke elmondta: többségük egykor a betegágy mellett dolgozott, s képzettségével, rátermettségével emelkedett ki. Nem terjedne ki a rendszer első lépcsőben az asszisztensekre és szakaszszisztensekre sem, akik közül sokan szintén több műszakos munkarendben dolgoznak, igaz, nem betegágy mellett, de a folyamatos betegellátás kiszolgálójaként – mondta. Ilyenek például a baleseti, sebészeti ügyeletet támogató műtősnők, aneszteziológiai, radiológiai asszisztensek, a laboratóriumok egyes dolgozói vagy az osztályos munkarenden kívül, szülőszobán dolgozó szülésznők is.
Hasonlóan vélekedett Cser Ágnes. Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke leszögezte: aki ezt a javaslatot készítette, az nincs tisztában azzal, hogy milyen szakosodás ment végbe az egészségügyben. Nem csak a betegágy mellett dolgoznak ugyanis három műszakban a munkavállalók – hangsúlyozta ő is. Úgy fogalmazott: nem ez volt a kampányígéret. Mihamarabbi egyeztetést tartanak szükségesnek arról, hogy mekkora lenne a jutalom összege, hányszor ismétlődhetne, milyen ütemezésben terveznék a teljes bevezetést, illetve a jövőben még kikre terjedne ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.