Veszélyben a gyógyszerellátás?

Több egészségügyet érintő kérdésben is a miniszterelnökhöz fordultak a szakmai szervezetek. A gyógyszerészkamara azért, mert úgy látja: ellátási zavar léphet fel a medicinák piacán, az orvoskamara pedig azért, mert elégedetlen az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló, parlament előtt lévő törvényjavaslattal.

2003. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég döntött a kormány a gyógyszerek havi társadalombiztosítási támogatásának befagyasztásáról. Az új rendszer azt jelenti: ha több orvosságot rendelnek a doktorok, mint amennyinek a támogatása „belefér” a havi keretbe, úgy a többletköltséget a biztosító a gyártókra hárítja (a cégek ennyivel kevesebb tb-támogatást kapnak).
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) elnöke arról tájékoztatta levelében Medgyessy Péter kormányfőt, hogy álláspontjuk szerint mindez olyan érdekeltséget teremt a gyógyszerellátás szereplői körében, amely ellátási zavarokhoz vezethet. Kifogásolja azt is, hogy az új rendszer hatálybalépése előtt másfél héttel semmit sem tudnak a részletekről. A múlt héten egyébként Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója invitálta egy fórumra a patikusokat, ahol tájékoztatta volna őket a részletekről. Két nappal később azonban lemondta a rendezvényt. Az MGYK csütörtökön mégis tart egy fórumot.
Az OEP szerint nem kell ellátási zavartól tartani. Bartucz Attila szóvivő elmondta: a megyei egészségpénztárak illetékesei minden érintettet tájékoztatnak majd a részletekről. Leszögezte: a patikusokat semmilyen kár nem éri, sőt számos kedvezményt kapnak. Hozzátette: a gyártók sem panaszkodhatnak, hiszen termékeik forgalmának tudatos növelésével már az év első felében annyit kerestek, amennyit egész évre is csak remélhettek.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) levélben kérte a miniszterelnököt, hogy vonják vissza a parlament előtt lévő, az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezetet, mert az nem felel meg az orvostársadalom elvárásainak. Mint azt Kupcsulik Péter, a szakmai szervezet elnöke az MTI-nek elmondta: a törvényjavaslatból kimaradt például az orvos tevékenységének tartalmi meghatározása.
A kamara elkészített ugyan egy, az orvosok munkájáról szóló tervezetet, amit akár önálló fejezetként is bevehettek volna a törvénybe, de az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium ezt mégis teljesen figyelmen kívül hagyta – tette hozzá. A szervezet ezért mielőbbi egyeztetést javasol az ügyben, és kilátásba helyezi az érdekérvényesítés minden törvényes eszközének alkalmazását arra az esetre, ha követelései nem teljesülnek.
A kamara szerint a jogszabályban markánsan meg kell jelenniük az érintettek érdekeinek. Így például garanciát kell kapniuk arra, hogy a gyógyítók a terápiát a beteg állapotához igazíthatják, nem pedig a gazdasági kényszerekhez. Ennek különös jelentőséget tulajdonítanak az egészségügyi intézmények privatizációjáról szóló kórháztörvény elfogadása után.
Ahhoz is ragaszkodnának, hogy a közalkalmazotti státusát elveszítő orvos maga dönthesse el, milyen jogviszonyban dolgozik. Szeretnék, ha szintén e törvény tenné lehetővé a kötelező továbbképzések térítésmentességét is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.