Nemrég döntött a kormány a gyógyszerek havi társadalombiztosítási támogatásának befagyasztásáról. Az új rendszer azt jelenti: ha több orvosságot rendelnek a doktorok, mint amennyinek a támogatása „belefér” a havi keretbe, úgy a többletköltséget a biztosító a gyártókra hárítja (a cégek ennyivel kevesebb tb-támogatást kapnak).
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) elnöke arról tájékoztatta levelében Medgyessy Péter kormányfőt, hogy álláspontjuk szerint mindez olyan érdekeltséget teremt a gyógyszerellátás szereplői körében, amely ellátási zavarokhoz vezethet. Kifogásolja azt is, hogy az új rendszer hatálybalépése előtt másfél héttel semmit sem tudnak a részletekről. A múlt héten egyébként Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója invitálta egy fórumra a patikusokat, ahol tájékoztatta volna őket a részletekről. Két nappal később azonban lemondta a rendezvényt. Az MGYK csütörtökön mégis tart egy fórumot.
Az OEP szerint nem kell ellátási zavartól tartani. Bartucz Attila szóvivő elmondta: a megyei egészségpénztárak illetékesei minden érintettet tájékoztatnak majd a részletekről. Leszögezte: a patikusokat semmilyen kár nem éri, sőt számos kedvezményt kapnak. Hozzátette: a gyártók sem panaszkodhatnak, hiszen termékeik forgalmának tudatos növelésével már az év első felében annyit kerestek, amennyit egész évre is csak remélhettek.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) levélben kérte a miniszterelnököt, hogy vonják vissza a parlament előtt lévő, az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvénytervezetet, mert az nem felel meg az orvostársadalom elvárásainak. Mint azt Kupcsulik Péter, a szakmai szervezet elnöke az MTI-nek elmondta: a törvényjavaslatból kimaradt például az orvos tevékenységének tartalmi meghatározása.
A kamara elkészített ugyan egy, az orvosok munkájáról szóló tervezetet, amit akár önálló fejezetként is bevehettek volna a törvénybe, de az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium ezt mégis teljesen figyelmen kívül hagyta – tette hozzá. A szervezet ezért mielőbbi egyeztetést javasol az ügyben, és kilátásba helyezi az érdekérvényesítés minden törvényes eszközének alkalmazását arra az esetre, ha követelései nem teljesülnek.
A kamara szerint a jogszabályban markánsan meg kell jelenniük az érintettek érdekeinek. Így például garanciát kell kapniuk arra, hogy a gyógyítók a terápiát a beteg állapotához igazíthatják, nem pedig a gazdasági kényszerekhez. Ennek különös jelentőséget tulajdonítanak az egészségügyi intézmények privatizációjáról szóló kórháztörvény elfogadása után.
Ahhoz is ragaszkodnának, hogy a közalkalmazotti státusát elveszítő orvos maga dönthesse el, milyen jogviszonyban dolgozik. Szeretnék, ha szintén e törvény tenné lehetővé a kötelező továbbképzések térítésmentességét is.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete