Bérfeszültség

2003. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazdaságkutatók szerint hazánkban a keresetek jóval a gazdaság fejlettségi szintje alatt vannak, s nem az adók magasak, hanem a bérek elképesztően alacsonyak. A társadalom a jelek szerint még türelmes, csak az kérdés, hogy meddig. Az árszint ugyanis emelkedik…
Sokan úgy tartják, a sovány fizetések ördögi köréből az európai uniós csatlakozás adhat megváltást, ám ha a kormány készpénzre váltja a jövedelempolitika 2004-es szigorításának tervét, úgy ezen a területen is megtorpanhat az Orbán-kormány által megindított felzárkózás. Emlékeztetőül: a KSH adatai alapján 2000-ben, valamint 2001-ben az EU-ban feljegyzettnél jóval dinamikusabban – több mint 25 százalékkal – nőtt a magyarországi reálbér, így a jövedelmi lemaradás valamelyest csökkent. S ezzel párhuzamosan megugrott az átlagbér vásárlóereje is.
A felmérések szerint Magyarországon az átlagbérből fele-, illetve harmadannyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni, mint a közepesen fejlett uniós államokban. Az EU-n belül a legtöbbet Luxemburgban keresik, de dobogós helyezettek a belgák és a németek is, míg a legkisebb havi átlagbért a portugálok, a spanyolok és a görögök vihetik haza. Tény, hogy az utóbbi húsz évben közeledtek egymáshoz az európai bérek, de a még mindig jelentős különbségek miatt illúzió azt remélni, integrációnk kapcsán vastagabb lesz a boríték a fizetésnapon. Arról nem is beszélve, hogy az unióban nincsenek közösségi szabályok sem a bérek meghatározására, sem azok színvonalára vonatkozóan. Miközben tehát sokan az EU-tagságtól remélik jövedelmük emelkedését, a kérdés a tagországok saját hatáskörében maradt.
Nem szabad viszont elhallgatni, hogy az egy főre jutó GDP-ben Magyarország már elérte a nyugati közösség átlagának 50 százalékát. S ez önmagában indokolhatná az átlagos bérszínvonal erőteljes növekedését. De a kormány létszámleépítésről, a minimálbér szinten tartásáról s az adóterhek némi csökkentéséről beszél, továbbá arról, hogy ha megugranak a bérek, akkor csökken a versenyképességünk. E logika alapján Németországban, Belgiumban vagy a dúsgazdag Svájcban egyetlen termelőberuházás sem működne.
A bérek emelkedését segítené, ha növekedne a kvalifikált és képzett munkaerőt igénylő, hozzáadott értéket is produkáló munkahelyek aránya. A gondot hazánkban ugyanis a képzetlen, alacsony hatékonysággal foglalkoztatható, az úgynevezett 50 ezer forintos rétegek munkába állása és megtartása jelenti.
Félő továbbá, hogy a központi szabályozással fékezett jövedelmek az uniós csatlakozást követően a munkavállalókat migrációra ösztönzik, így a még egyébként is alacsony foglalkoztatottsági szintet a határon túlról kell majd biztosítani. Ha a helyzet nem változik, akkor az fékezni fogja még a GDP növekedését is, hiszen a mérsékelt jövedelemkiáramlás alacsonyabb belső fogyasztással jár, és ez rontja a hazai piacra építő vállalkozások esélyeit a talpon maradásra.
A kormány tehát nem kevesebbel, mint a demokrácia tűrőképességével játszadozik nyugati integrációnk küszöbén. Jövő májustól ugyanis folyamatosan emelkedő árakra kell számítanunk. Így pedig, legalábbis a tervbe vett 2004-es szigorítások alapján, az egyre dráguló szolgáltatásokat csökkenő jövedelemből kell megvásárolni. A magát baloldalinak címkéző kormány frontemberei egyébként a témában azzal biztatják a polgárokat, hogy 10-15 év múlva elérhetjük az EU szegényebb országainak átlagos bérszínvonalát, és már el is kezdődött a bér- és keresletpolitika központi javítása. Úgy látszik, ez az intézkedés is a kormány vehemenciája és szakértelme alapján történik: lassan, de bizonytalanul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.