Idő előtt utcára tették a súlyos beteget

Pert indít a fővárosi Szent János-kórház ellen egy amerikai állampolgár, akit tavaly decemberi autóbalesete után öt nappal – a zárójelentés szerint jó általános állapotban – utcára tett az intézmény, holott a férfi a karambolban olyan súlyos agyzúzódást szenvedett, hogy hetekig nem tudott önállóan járni. A Péterfy Sándor utcai kórház szakorvosa és az igazságügyi orvos szakértő is megállapította, hogy Ronald Leslie Iles gyógyulása több hónapig eltarthat. A férfi azóta sem épült fel sérüléseiből.

2003. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar származású Ronald Leslie Iles tavaly december 29-én szenvedett súlyos balesetet Bicske közelében, amikor autójába nyolcvannal belerohant egy elsőbbségadás táblát figyelmen kívül hagyó Toyota. A vétlen Opel a nagy erejű ütközéstől többször megpördült a tengelye körül, majd az árokba csapódott. Leslie Iles életét a légzsák mentette meg, de így is súlyos agy- és térdzúzódással, valamint nyílt fejbőrsérüléssel szállították a Szent János-kórházba. A Toyota vezetője nem sebesült meg.
Az amerikai férfi egy napig eszméletlenül feküdt az ortopéd-traumatológiai osztály intenzív részlegén, és magához térése után sem tudott hetekig segítség nélkül közlekedni. A sérültet a baleset után öt nappal, január 3-án az intenzív osztályról egyenesen az utcára tették. A zárójelentésben az orvos azt írta: „Jó általános állapotban bocsátjuk otthonába.” Valójában Leslie Iles csupán felesége segítségével tudott kiaraszolni az intézményből. Állapotára jellemző, hogy a kórház előtt parkoló taxis nem volt hajlandó őt otthonába szállítani, mondván „ő nem hullaszállító”. Végül egy mentőautó vitte haza a házaspárt tízezer forintért.
A Péterfy Sándor utcai kórház szakorvosai – a János-kórház diagnózisával szemben – nem agyrázkódást, hanem jóval súlyosabb agyzúzódást állapítottak meg, amelyet később igazságügyi orvos szakértők is alátámasztottak. Utóbbiak szerint a sérülések büntetőjogilag nyolc napon túlinak, vagyis súlyosnak számítanak, a tényleges gyógyuláshoz pedig négy–hat hónap szükséges. A János-kórháztól kapott zárójelentés birtokában a bicskei rendőrkapitányság először csak szabálysértési eljárást indított a Toyota vezetője ellen, amit az igazságügyi orvos szakértői jelentés kézhezvétele után büntetőeljárásra módosítottak.
Leslie Iles Münchenben is megvizsgáltatta magát februárban, ahol megállapították, hogy az elhibázott terápia miatt nem gyógyult meg hamarabb. A Péterfy kórházban másfél hónapja azt közölték a beteggel, hogy egyelőre beláthatatlan, mikor gyógyul meg, és további gyógyszereket írtak föl neki. A téves diagnózis, és a – szerinte – tűrhetetlen bánásmód miatt a magyar származású férfi a közeljövőben bepereli a Szent János-kórházat.

A hét nyelven beszélő író-műfordítónak továbbra is hangképzési nehézségei vannak, ráadásul részlegesen béna a bal keze és a jobb lába. A baleset miatt jelentősen lelassult a gondolkodása, és memóriazavarai is vannak, ezért képtelen befejezni évekkel ezelőtt megkezdett történelmi témájú könyvét.

Nagy Péter Pál, a Szent János- kórház főigazgatója – az igazságügyi orvos szakértői jelentés ismeretében is – lapunknak azt állította, hogy a beteget gyógyultan, jó általános egészségi állapotban engedték haza. Kiemelte: felhívták a figyelmét, hogy ha panaszai vannak, akkor azonnal jelentkezzen felülvizsgálatra, de Leslie Iles ezt nem tette meg. Ha kérte volna a kórháztól, ingyen is hazaszállította volna őt a mentőszolgálat egyik járműve – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.