Medgyessy Péter kormányfő és én is minden amerikai partnerekkel történő tárgyalásunkon fölvetjük, hogy határozottan igényeljük a részvételünket az iraki újjáépítésben, és ez a későbbi viszonyunkat is meghatározza a nemzetközi együttműködés különböző feladataihoz – jelentette ki Juhász Ferenc tegnap a Nap-keltében.
A miniszter lapunk megkeresésére a megjegyzésével kapcsolatban csak annyit mondott: a magyar gazdasági érdekek azt indokolják, hogy az együttműködést attól is függővé tegyük, teljesülnek-e az újjáépítéshez fűzött reményeink. Juhász tájékoztatása szerint az egykori iraki beruházó cégek vezetői is azt mondták egy korábbi tárgyaláson, nem is álmodnak arról, hogy első körben lehetőséget kapnak az újjáépítésben, viszont második körben együttműködőként, alvállalkozóként lehetnek lehetőségeik.
Ezzel szemben Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára márciusban azt nyilatkozta, hogy már az első körben magyar alvállalkozók is dolgozhatnak amerikai cégek keze alá az újjáépítésben. Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID) ugyanis a tárca felhívást kapott arra, hogy magyar cégek is jelentkezzenek nyílt pályázati úton az iraki újjáépítésre. Pályázatot is kiírtak a munkákra, és mintegy százötven cég jelentkezett is az iraki vállalkozásra.
Az újjáépítést koordináló Bechtel cég első számú alelnöke, Robert H. Ragan közölte: örömmel veszik mindazon magyar cégek jelentkezését, amelyek tapasztalataik és minőségi munkájuk alapján nemzetközi szinten helyt tudnak állni és versenyképes ajánlatot adnak. Az információk közvetítésére három beszállítói konferenciát is szervezett a cég.
Tavasszal Nigel Thorpe, Nagy-Britannia budapesti nagykövete és Nancy Goodman Brinker amerikai nagykövet, valamint Scott Bozek, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének kereskedelmi tanácsosa is úgy nyilatkozott, hogy az újjáépítésben lehetőséget kaphatnak a magyar vállalatok, amelyek tehát készültek a részvételre és pályázatokat írtak. A Bechtel magyarországi üzleti parnere, a Vegyépszer Rt. elnök-vezérigazgatója, Tímár Gyula márciusban még egyenesen úgy fogalmazott: az iraki újjáépítésben évi 250-350 millió dollár, azaz öt-nyolcmilliárd forint értékű munkára számít a cég, mivel évtizedek óta vesz részt olajipari létesítmények építésében, csőfektetésben, és sok éve működik együtt a kazahsztáni Tengízben az amerikai Bechtel csoporttal.
***
Bezárják Taszárt?
A honvédelmi tárca megbízottja a Taszáron tartott állománygyűlésen megerősítette: nem tartanak igényt az alakulatra. Ebben az esetben a bázis bezárásával mintegy négyszáz katona és közalkalmazott, valamint más cégek további négyszáz dolgozója veszítheti el a munkáját. Az Egyesült Államoktól még nem érkezett ajánlat a bázis hasznosítására, így előfordulhat, hogy 2005-ben bezárják a taszári bázist – nyilatkozta lapunknak Matyucz Péter, a minisztérium szóvivője. A parlament honvédelmi bizottsága tegnap általános vitára alkalmasnak találta az afganisztáni katonák áthelyezéséhez szükséges javaslatot.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának