Kevesen tudják, hogy a stadionokra és szórakozóhelyekre felügyelő biztonsági őröknek nincs joguk a látogatókat megmotozni vagy ruházatukat átvizsgálni, még ha ezzel a bűnözőket, randalírozókat akarják is kiszűrni. Ugyanis az előző MSZP–SZDSZ-kormány idején, 1998 februárjában kihirdetett hiányos jogszabály erre nem ad nekik lehetőséget. Ezzel szemben mindennapos gyakorlat, hogy a sporteseményekre vagy szórakozóhelyekre belépőket tetőtől talpig végigtapogatják, ráadásul poggyászukat nem csupán a törvényben előírtak szerint ellenőrzik, hanem a kezükkel matatnak is benne. Nemrég szemtanúi voltunk, amikor a Zöld Pardon nevű közkedvelt fővárosi mulatóhelyre azért nem engedtek be egy fiatalembert, mert ő kifogásolta a jogszerűtlen motozást. A törvényre hivatkozó férfit végül ledobták a bejárat előtti lépcsőn.
A szórakozóhely illetékese lapunknak kijelentette: vendégeik még soha nem panaszkodtak a beléptetés miatt. Hozzátette: különben sem motozásról van szó, csupán a vagyonvédelmi törvényben foglalt joguk alapján átvizsgálják a belépők ruházatát és csomagjait mindannyiuk biztonságának érdekében.
Szabó László, a személy- és vagyonvédelmi szakmai kamara alelnöke ugyanakkor kifejtette: a motozás és a ruházat-átvizsgálás lényegében ugyanazt jelenti. A jelenlegi szabályozás szerint a biztonsági őröknek nincs joguk élni vele, bár közbiztonsági okokból indokolt lenne az alkalmazása – szögezte le. Hozzátette: a kamara szerint olyan új törvényre lenne szükség, amely lehetővé tenné az őrnek, hogy bűncselekmény gyanúja esetén kiüríttethesse a vendég zsebeit. Ha egy biztonsági őr durván visszaél jogosítványaival, a kamara azonnal javaslatot tesz a rendőrségnek, hogy vonja vissza a hatósági igazolványát – fűzte hozzá Szabó László.
Pelbárt Éva, az ORFK rendészeti osztályának vezetője közölte: az országban dolgozó több mint százezer személy- és vagyonőr közül hatszáznak vonták vissza az engedélyét az év első felében, közülük hetvennek bűncselekmény elkövetése miatt.
Ifj. Lasz György, az In-Kal Security ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzetnek elismerte, valóban nincs joguk a motozáshoz, de szerinte tapintással lehetőségük van a ruházat átvizsgálására, hogy meggyőződjenek róla, a vendég nem rejteget-e fegyvert vagy drogot. Kiemelte: a fémdetektor és a fémkapu csupán a lőfegyver vagy kés kiszűrésére jó, de nem jelzi a kábítószert. A törvényi szabályozás hiányosságai miatt sok múlik a biztonsági őrök kulturáltságán – fűzte hozzá.
A Társaság a Szabadságjogokért Szervezet jogszerűtlennek és elfogadhatatlannak tartja a széles körben elterjedt motozást. Pelle Andrea, az egyesület jogásza szerint fémkapuval és fémdetektorral is elegendő lenne átvizsgálni az embereket.
A jogvédő szervezet a szerinte túlzottan elszaporodó és sokszor indokolatlan rendőri motozást is aggályosnak tartotta, ezért júliusban írásban tett föl kérdéseket a belügyminiszternek. A tárcavezető válaszát a napokban kapták kézhez, amely szerint a motozások minden esetben jogszerűek voltak. A minisztérium szerint az érintetteknek nyolc napon belül joguk lett volna panaszt tenni, de ilyen nem fordult elő. Pelle Andrea ezzel szemben úgy látja: nagyon kevesen merik fölvállalni, hogy panaszt tegyenek az eljárás miatt. Hozzátette: csak tettenéréskor vagy bűncselekmény gyanúja esetén szabadna motozni.
***
Csak a csomagvizit jogos.
A személy- és vagyonvédelmi tevékenységet szabályozó 1998. évi IV. törvény 14. paragrafusa szerint a vagyonőr magánterületen lévő létesítmények őrzésekor jogosult „a területre belépő, az ott tartózkodó vagy az onnan kilépő személyt csomag, illetve menet-, szállítási okmány bemutatására felszólítani, csomagját, járművét, valamint a szállítmányt ellenőrizni”. A jogszabály nem említ ruházatátvizsgálást.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte