Most Svájc lett a célpont

2003. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vészharangot kongatnak Svájc jövője felett politikusok, elemzők és tekintélyes nyugati lapok. Ennek oka: a kis alpesi köztársaságban az Európai Unió-ellenes, továbbá a bevándorlási hullámot megfékezni kívánó Svájci Néppárt került ki legerősebb pártként a múlt vasárnap zárult parlamenti választásokból. A helvét köztársaság – olvasható a nemzetközi újságokban – így a populizmus irányába halad, s még inkább elszigetelődik a hivatalos Európától, továbbá a nyugati világtól. Az évekkel ezelőtt lehaiderezett Ausztria után tehát most Svájcnak – a korábbi mintaállamnak – van feladva a lecke. Bern vagy tesz valamit, vagy a művelt Nyugat kiközösíti saját soraiból a konföderációs országot.
Svájcnak azonban – az osztrákokkal ellentétben – ezen a téren már van rutinja. Hiszen nem is volt olyan rég, amikor egy csapásra megszűntek a Helvéciáról kialakított több évtizedes sztereotípiák – legelésző tehenek a meredek hegyoldalon, jódlizó stüszi vadászok, svájci csokit és sajtot majszoló szőke kislányok, pontos órák, megbízható bankok. A kilencvenes évek ugyanis – elsősorban a nácik által összelopott és Svájcban elhelyezett arany, továbbá a holokauszt áldozatainak kimenekített pénze, vagyis az úgynevezett alvó számlák kisajátításának ürügyén – megtépázták a helvét köztársaság hírnevét. Bár az alpesi köztársaság mindent megtett, amit egy valamirevaló ország megtehet – alapokat és szervezeteket hozott létre, amelyből az áldozatok és károsultak jogos igényének fedezetét teremtette elő –, a nemzetközi felháborodás, a nagypolitika valahogy nem tért napirendre a téma felett. Valószínűleg még évtizedeknek kell eltelniük, hogy Tell Vilmos földje a külföld szemében újra tisztességessé és hitelessé váljék…
És tessék, itt van most Svájcnak a választási eredmény. Ami egyébként csak első pillantásra tűnhet – ha persze egyáltalán az – veszélyesnek. Tény ugyan, hogy a szélsőjobboldalinak titulált Svájci Néppárt 27,5 százalékos eredményt produkált, ám erősödtek a szociáldemokraták és a zöldek is, a választás nagy vesztesei azonban a centrista, jobbközép pártok. Ha viszont megvizsgáljuk az utóbbi időszak döntési mechanizmusait, a hatalomelosztás technikáját, a későbbiekben legfeljebb az okozhatja a problémát, hogy a Szövetségi Tanácsban – az ottani parlamentben – a nagyobb pártok miként is osszák el a miniszteri posztokat. Eddig ugyanis ezt kölcsönösen kialkudott konszenzus alapján tették. Az új helyzetben a Svájci Néppárt már be is jelentette, hogy még egy miniszteri székre igényt tart.
Amúgy Svájcban feltehetően minden marad a régiben. Persze némi szigorítás elképzelhető a migráció területén, ám ebben semmi új nincs, hiszen az EU is rendkívüli módon megrendszabályozta a bevándorlási politikáját. A nagy kérdés sokkal inkább az, hogy Bern mihez kezd a megugrott munkanélküliségi rátával, a gazdaság lassulásával, ezen belül is a versenyképtelen ágazatokkal. Ami azonban bizonyos: az Európai Unióval továbbra is olyan lesz a kapcsolat, mint amilyen eddig volt, hiszen senki nem nyúl majd az érvényben lévő bilaterális egyezményekhez, a Nyugat-Európa szívében fekvő Svájc exportpiaca pedig – már csak földrajzi elhelyezkedése miatt is – továbbra is az EU lesz. Arra azonban mérget vehet a nyugati közösség, hogy a helvét köztársaság még jó ideig – bármilyen színezetű lesz is az ottani törvényhozás – nem mond le saját nemzeti valutájáról és semlegességéről. Brüsszelnek tehát tudomásul kellene vennie végre, hogy Svájc nem vezeti be az eurót, s nem lép be az Európai Unióba.
Egy jóléti államban ez ugyanis túl nagy luxus volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.