Paks miatt is drágult az áram

Olcsóbb lehet az energia hazánkban, ha sikerül elhárítani a paksi üzemzavart, és az erőmű kettes blokkja újra üzemelhet – derült ki a paksi üzemzavart vizsgáló parlamenti bizottság tegnapi ülésén.

2003. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energetikai helyettes államtitkára a paksi üzemzavart vizsgáló parlamenti bizottság ülésén megerősítette, hogy nagymértékben befolyásolta az augusztusi energiaár-emelést az atomerőműben kialakult súlyos üzemzavar. A testület ülésén kiderült: az üzemzavar elhárítása és az erőmű kettes blokkjának újraindítása azt is jelentheti, hogy – ha nem változnak a nemzetközi körülmények – később reálértékben csökkennek az energiaárak Magyarországon. Ehhez azonban Koltai Tamás, a paksi üzemzavar körülményeit vizsgáló parlamenti bizottság fideszes elnöke szerint arra is szükség van, hogy felülvizsgálják a Horn-kormány időszakában kötött hosszú távú szerződéseket.
Kaderják Péternek, a Magyar Energia Hivatal elnökének meghallgatásából kiderült: a hazai energiaszektor privatizációja idején az új tulajdonosokkal olyan hosszú távú energiavásárlási megállapodásokat kötött a Magyar Villamos Művek Rt., amelyekben kikötötték, hogy a társaság köteles a szerződésben meghatározott áron és ideig energiát vásárolni. Ugyanakkor hasonló energiaimport-szerződések is születtek a kilencvenes évek közepén, amelyek szerint a paksi erőmű árainak többszöröséért kénytelen energiát venni a magyar állam. Értesüléseink szerint olyan brókercéggel is megállapodást kötöttek, amelyik a környező országokból vásárolja az energiát, és ezt kétszeres áron adja tovább hazánknak.
Koltai Tamás szerint a szerződések teljesítési kötelezettségeinek köszönhető, hogy az utóbbi időkben egyre növekvő mértékben terhelték vissza az atomerőmű teljesítményét az éjszakai „völgyidőszakokban”. Az állandó kapacitásváltoztatások viszont rontják az üzemanyag minőségét és csökkentik a termelés biztonságát. Koltai a testület mandátumának meghosszabbítását javasolta, mert számos olyan dokumentumot nem adtak még át a bizottságnak, amelyek a képviselő szerint szükségesek a vizsgálat teljes körű lefolytatásához. Az Alkotmánybíróság azonban csak akkor dönthet a kérdésben, amikor a bizottság befejezi a munkát. Az indítványt csak az ellenzék támogatta, a kormánypárti képviselők nagy része bojkottálta a szavazást.
***
Medgyessy máig nem fizetett.
Máig nem fizette vissza Medgyessy Péter, illetve korábbi munkahelye, a Magyar Paribas Rt. azt a kilenc és fél millió forintot, amelyet a kormányfő szerződéskötése nyomán még 1991–92-ben folyósított tanácsadásért a Paksi Atomerőmű Rt. Pedig a társaság felügyelőbizottsága semmiféle nyomát nem találta a mai árfolyamon több mint harmincmillió forintos „szakértésnek”. A bizottság jelentésében leszögezte, hogy „nem kizárhatóan kár érte az atomerőművet”. Menesztése után Pónya József vezérigazgató azzal védekezett, hogy Medgyessyék szóban adtak tanácsokat. (H. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.