Továbbra sem támogatja az állam annak a repülőroncsnak a kiemelését, amely 1944 augusztusában zuhant le a Balaton közepén, valószínűleg műszaki hiba miatt. A Focke Wulf 189-es kéttörzsű felderítőgép világritkaságnak számít, hiszen múzeumokban egyetlen példány sem található belőle. Ráadásul a gép háromfős német személyzetének földi maradványai is a roncsok között vannak. A kiemelés több millió forintba kerülne.
A Top-Gun Víz Alatti Kutatócsoport hónapok óta kilincsel segítségért minisztériumoknál, múzeumoknál, hiába.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma azért nem támogatja a leletmentést, mert szerintük a második világháborús roncsok nem minősülnek műemlékeknek, így azok föltárására nem adhatnak pénzt. A Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályán azt közölték: a Hadtörténeti Intézet és Múzeum foglalkozik a roncskiemeléssel. A múzeum illetékese ugyanakkor hangsúlyozta: a 2001. évi nemzeti kulturális örökség védelméről szóló törvény értelmében a balatoni leletmentés nem tartozik az ő területi illetékességükbe, így elkülönített költségvetésük sincs a roncs kiemelésére. Ugyanakkor a már kiemelt lelet elszállítását és több millió forintos restaurálását mindig elvégzik, és szakmai kérdésekben is szívesen segítenek a kutatócsoportnak.
Winkler Ferenc, a területileg illetékes kaposvári Somogy megyei múzeum igazgatója kijelentette: szívesen segítenének, de más költségvetési intézményekhez hasonlóan kiszolgáltatott helyzetben vannak, és ennél sokkal fontosabb feladataik elvégzésére sincs pénzük. A környezetvédelmi tárca illetékese közölte, csak akkor tudnának segíteni, ha a környezetet súlyos veszély fenyegetné, de szerinte ilyenről most nincs szó. Egyedül a katasztrófavédelem jelezte, hogy műszaki eszközeivel, például emelődaruval segíteni tudná a leletmentést.
Bruckner János, a búvárcsapat vezetője lapunknak elmondta: levélben kértek segítséget minisztériumoktól, de sehonnan sem kaptak választ. Emlékeztetett: a Horn-kormány időszakában a Baja Ferenc vezette környezetvédelmi minisztérium azzal az indokkal utasította el egy másik, a Balatont szennyező gép kiemelésének segítését, hogy az nem az ő feladatuk. Miközben több tucat – általuk fölkutatott – repülőroncs szennyezi súlyosan a magyar tengert, a hatóságok segítség helyett egymásra mutogatnak – hangsúlyozta Bruckner János.
A Top-Gun búvárcsapat nemrégiben újabb második világháborús gépmaradványra bukkant a Balaton közepén: ezúttal egy 1944 októberében lelőtt amerikai B–24-es Liberator nyolcméteres törzsdarabját és két motorját találták meg a víz alatt. A személyzet a becsapódás előtt katapultált. A kutatócsoport fölvette a kapcsolatot az Amerikai Veterán Repülők Szövetségével, amely ígéretet tett, hogy segít fölkutatni a személyzet még élő tagjait.
*
Nemcsak repülőroncsok, hanem számos harckocsi, akna, gránát és kisebb-nagyobb lőszer maradványa található a Balatonban. A mederhulladék takarításával foglalkozó Ambrus Sándor hat harckocsi és 91 harckocsiakna hollétéről tud. Állítása szerint a tóban található összes lelet fölkutatásához több mint kétszázmillió forintra lenne szükség. Mindez azért is sürgető – véli –, mert a magyar tenger alacsony vízszintje miatt egyre nagyobb területek kerültek szárazra, így megnőtt a veszélye, hogy a fürdőzők eddig nem hozzáférhető helyen lévő robbanótestek közelébe jussanak. Minisztériumoktól és hatóságoktól is próbált pénzt szerezni a leletek fölkutatásához, eredménytelenül. A Floridai Oceanológiai Kutatóintézet a közelmúltban ígéretet tett, hogy átadja gépeit a meder vizsgálatához, egyetlen feltétellel: munkatársaik jelen lehessenek az amerikai roncsok kivételekor.
***
Robbanószerek a Dunában.
Tizenhat második világháborús robbanószert emeltek ki a búvárok és a tűzszerészek hétfőn a Dunából, a fővárosi Szabadság hídnál – adta hírül az MTI. Múlt héten a nemzetközi hajóállomás területéről már eltávolítottak két 88 milliméteres páncélöklöt és gyalogsági lőszereket, amelyek az alacsony vízállás miatt túl közel kerültek a felszínhez. A robbanótesteket valószínűleg Esztergom térségéből sodorta idáig a folyó. (P. T.)
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen