Tony Curtis Magyarországon

2003. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Unalmas, szürke, érdektelen és elmaradott – egy felmérés szerint ezekkel a jelzőkkel illették Magyarországot azok a külföldiek, akik egyáltalán valamit is tudnak hazánkról. Állítólag ezen felmérés hatására agyalták ki a hazai turizmus irányítói, hogy Tony Curtis színrelépése majd egy csapásra megváltoztathatja a rólunk kialakult képet.
Mi magyarok tehát nem vagyunk szórakoztatók, s külföldi szemszögből úgy tűnik, inkognitóban élünk. Pedig – ha alaposan belegondolunk – nem ez a helyzet. Sőt, voltaképpen érthetetlen, hogy miért fizetnek ki egyesek – magyar pénzben számolva – százezreket, milliókat egzotikus utakra, amikor a legnagyobb különbségeket csak Magyarországon lehet felfedezni.
Hiszen miközben Budapesten százmilliókért árulnak már lakóingatlanokat, addig Békésben, Szabolcsban és Borsodban 20-30 ezer forintból élnek családok ezrei. S amíg a nyugat-magyarországi lakosok Ausztriába járnak vásárolni, sőt már tanulni is, jó, ha a nyíregyházi gagyipiac kínálatára futja a keleti végeken élőknek. S valószínűleg nem vigasz a Szeged környéki pályakezdő diplomások számára, hogy zalai társaik – szemben velük – már jól fizető szlovén állások közül válogathatnak. Ha pedig két nagyobb közösség mindennapjaira vagyunk kíváncsiak, akkor vizsgáljuk csak meg Keszthely és Ózd problémáit; a balatoni város feltehetőleg a jövő évi fejlesztéseire koncentrál, a borsodi település viszont a létfenntartás kínos gondjaival szembesül. De vehetjük még példának okáért a környezetvédelmet is. Buda előkelőbb részein már szelektív a hulladékgyűjtés, ám az ország 2900 pontján – vagyis csaknem minden településen – tiltott szemétlerakók üzemelnek. S még valami: a parlagfű őshazája ugyan Amerika, de a legtöbb belőle, fura módon, itt van. Ott már hanyatt esnek, ha a pollenkoncentráció eléri a 300 db/légköbmétert, nálunk meg se kottyan, ha túllépjük az ezret.
Mi, magyarok, valóban unalmasok és szürkék volnánk? Ugyan-ugyan. A 2002-es parlamenti választások óta nincs boldogabb ország nálunk. Az emberek félelem nélkül élhetnek, nem úgy, mint a vészterhes orbáni diktatúra idején. A Pa-Dö-Dő így nyugodtan ünnepelheti fennállásának tizenötödik évfordulóját, Vágó István nyugati mintára készült recept alapján bagatellizálhatja el a nyolcvanas évekről készült show-műsorában az előző rendszer bűneit, s immár kisimult arccal várhatja Geszti Péter is a busás kormányzati megrendeléseket. Eközben pedig a magyarországi sztárvilág mindenesei – hozzávetőleg negyven ember – egyik csatornáról a másikra, a közszolgálatiból a kereskedelmibe (!) vándorolva viccelődnek, poénkodnak a jelenlegi ellenzéken, a polgári kormányon és természetesen Orbán Viktoron.
De komolyra fordítva a szót, mitől mosolyogjon a magyar? A jóléti rendszerváltozásnak hazudott folyamat hatásaitól? A megszorító intézkedésektől, az áfa, a telekáfa, az új adónemek kivetésétől, a felpörgetett inflációtól, netán a stagnáló, egyébként magas munkanélküliségtől? A padlóra küldött önkormányzatok helyzetétől? Az 50 ezer forintos fizetéstől, a 30 ezer forintos nyugdíjtól? Vagy attól, hogy az MSZMP régi káderei viszik be az országot az unióba?
De sebaj, itt van nekünk a szandálos, rövidgatyás, cowboykalapos Tony Curtis, akinek filmjei révén állítólag majd megváltozik a Magyarországról kialakított, meglehetősen negatív kép. Lehet, hogy a reklám hatására Amerikában, Európában vagy Ausztráliában elismerően csettintenek majd, ha hazánk neve szóba kerül. Lehet. Mi viszont továbbra is itt fogunk élni. A dolgok jelenlegi állása szerint azonban úgy fest, hogy továbbra is csak inkognitóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.