A bizonytalanságok városa

Demecser polgármestert választott október 19-én, november 16-án azonban kénytelen lesz újra választani. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság ugyanis semmisnek nyilvánította a szavazást, Kiss Gyula MSZP–SZDSZ-jelölt kampánystábjának megtévesztő – egyes vélemények szerint csaló – akciói miatt. Az új választás közeledte a szocialisták által „furcsának” talált bírói végzést látszik igazolni. A romák egyik megyei vezetője ugyanis azt állítja: 300 szavazatot vittek a szocialista jelöltnek azért, mert az MSZP munkalehetőséget ígért a romáknak.

2003. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy gondolom, hogy a szocialista párt mellett csak mi álltunk, de azt hiszem, ezt tovább nem szabad csinálnunk – mondta nyíregyházi találkozásunk alkalmával Lakatos Miklós, a Magyarországi Cigány Szervezetek Fórumának (MCF) egyik megyei vezetője. – A szocialisták munkát ígértek a mi roma szervezetünknek, ezért nyertük meg nekik a demecseri polgármester-választást. Kiss Gyula oldalára állítottuk a cigányokat, 300 szavazatot hoztunk neki. Ha ez nincs, ha a 300 szavazat a Fidesz jelöltjére megy, akkor Fákyné nyert volna. Mindent megtettünk, és most döbbenten olvasom a Kelet-Magyarországban, hogy a nekünk ígért helyet a munkaszervező kht.-ban egy Nógrád megyei társaságnak adják. Most újra azon gondolkodom, hogy kilépek a szocialista pártból, mert semmi munkát nem kapunk, hiába ígérgetik – fűzi még hozzá, megtoldva azzal, hogy lehet, nem is kell kilépnie, mert őszinte megnyilvánulásai miatt az MSZP úgyis kizárja.
Később telefonhívást kapok: Lakatos Miklós kéri, hogy találkozzunk. A beszélgetés immáron Debrecenben folyik, és emberünk meglehetősen bizonytalan. Azt mondja, nyomást gyakorolnak rá, vonná vissza az előző nap elmondottakat. Tanácstalanul néz: hát a szocialisták mellett mindig csak hazudni kellene?
Demecser álmos kisváros Szabolcs északkeleti részén, Nyíregyházától 25 kilométerre. Október végéig nem sokat lehetett tudni róla, ha csak az nem számít kiemelkedőnek, hogy a munkanélküliség húsz százalék körüli a településen, s a lakosság 15-20 százaléka roma. Október 27-e óta azonban helyet követel magának a történelemben, hiszen – mind ez idáig példátlan módon – semmisnek mondta ki az ott lezajlott időközi polgármester-választást a megyei bíróság. Azóta annyi nyugta sincs a városnak, mint a szolidnak éppen nem nevezhető választási kampány idején.
Hajnalné Kerekes Annamária, az egytől egyig fideszes képviselőkből álló képviselőtestület tagja izgatottan fogad. – Nem értem, hogyan állíthatja be a sajtó annyira egyoldalúan az itt történteket, s hogyan mondhatják a jogerős bírósági ítélet ellenére, hogy Kiss Gyula tisztességes küzdelemben nyert Fákynéval szemben – mondja. – Ami a bírói végzés nyilvánosságra kerülése óta történik, az is azt igazolja, hogy valami nincs rendjén. Kezdődött a jelöltünk életveszélyes fenyegetésével, folytatódott a focipálya lelátóján a székek összetörésével meg a fideszes óvónő által vezetett óvoda ablakainak bezúzásával. És most sincs nyugalom, hiszen a boltom vevőköre napról napra fogy, csak a legbátrabb jobboldaliak térnek be hozzám. Ami elképesztő, hiszen a szaláminak meg a csokinak nincs politikai meggyőződése. A minap azzal jön be az egyik vevő – az illető segített Fákyné kampányában –, hogy mocskolódó leveleket dobálnak be hozzá, a másik meg azt panaszolja, hogy betörték a pincéje ablakát. Mi lesz ennek a vége?
A főutcán egy anyuka, Bedő Mónika jön kisgyermekével. – Megdöbbentünk, amikor megtudtuk, hogy megsemmisítette a bíróság a választás eredményét – jelenti ki. – Én nem feltételezem, hogy csalás történt volna, és rosszul érint, hogy a bíróság átnyúlt a demecseriek feje fölött. Ezen a véleményen van Tari János, a város gyógyszerésze és a Szövetség Demecserért Egyesület elnöke is. – Nem tagadom, Kiss Gyula kampányában adtunk a választóknak léggömböt, tollat, öngyújtót, de ez szerintem belefér, nem haladja meg a tisztesség határát – szögezi le. Csalásról, megtévesztésről pedig hallani sem akar. De ezen a véleményen vannak egyes politikusok, így Lendvai István, az SZDSZ megyei elnöke és Tukacs István, az MSZP megyei elnöke is. Utóbbi egyenesen furcsállja, hogy a bíróság megtévesztésnek minősítette Kiss Gyula szórólapjának valótlan állításait, elítélte a választók urnához történő szervezett szállítását a választás napján.
A központból a cigánytelep felé veszszük utunkat, mert sokan úgy vélik, végül is a roma közösség egyesek szerint tisztességes, mások szerint tisztességtelen eszközökkel történt megnyerése döntötte el az október 19-i választást. Hideg ugyan nincs, de az eső, mint napok óta rendszeresen, most is meg-megered. Az idő így több mint kellemetlen, és a személyautók tengelye is nehezen birkózik a térdig érő sárral. A telep sarkán kis ház, rajta felirat: Jézus él! Szerény épületecske, mégis kicsit magasabb, rendezettebb a mögötte sorakozó utca házainak többségénél. Közelében hamarosan feltűnik Váradi Gáborné, akitől megtudom, a házat a Demecseren két pásztorral is rendelkező Hit Gyülekezetének testvérközössége, a pünkösdi gyülekezet működteti. Budapestről jár ide igét hirdetni Rézműves Ferenc, akit nagyon szeretnek az emberek. – Soha nem politizált, nem vett részt a kampányban – mondja mintegy védekezve a negyvenes évei végén járó asszony, amikor a közösség hitéletéről és a pásztorukról kérdezem. – Mindig arra oktat bennünket, legyen közöttünk békesség – fűzi hozzá, de közben férfiak érkeznek, s ők is bekapcsolódnak a beszélgetésbe.
A cigánytelepi emberek egyébként egymás után szinte szó szerint ugyanazt mondják, amit az ugyancsak hozzám csapódó Csikós Sándor: „Eddig mindenki csak ígért.” Szerinte az lett volna a furcsa a mai világban, ha nem ígért volna nekik senki semmit, hiszen ígérni mindenki tud. Fákynéról kevés szó esik, sokan csak most tudják meg, hogy visszalépett, és értetlenül kérdezik, miért tette. A jól értesült Balogh Zoltán magyarázza: azért, mert életveszélyesen megfenyegették. Sokan hüledeznek, mások meg azt mondják: nem is azért, hanem mert nem akart másodszor is kikapni.
Közben tovább sétálok, folytatom a beszélgetést az időközben csatlakozó Balog Ferencnével. Számomra kissé váratlanul – és minden további magyarázat nélkül – azt mondja: „Mindenki tudja, hogy a cigányságot egy üveg sörrel, egy felessel vagy komolynak tűnő ígérettel mindig meg lehetett venni.” Már indulok, amikor Váradi Gáborné még utánam lép, s mondja: – Azt azért még tessék hozzáírni: amikor Fáky László polgármester urat feltették a székibe, onnantól megszűnt a cigányozás a faluban, de még az iskolában sem csúfolták már a gyermekeinket a magyarok. Onnantól kezdve van, hogy a cigány meg a magyar nem gyűlöli egymást Demecseren, hanem békességben megvan egymással. Az is alatta lett, hogy Demecser város lett, bár engem ez nagyon nem érint, de azért mégis.
***
Demecseri kronológia
Július 15.: Elhunyt Fáky László, a város fideszes polgármestere.
Augusztus közepe: Indul a választási kampány. Jelölt: Fáky Lászlóné (Fidesz), Kiss Gyula (MSZP–SZDSZ-Szövetség Demecserért koalíció).
Október 17.: Fáky Lászlóné a helyi választási bizottsághoz fordul Kiss Gyula szórólapjainak valótlan állításai és az engedély nélkül kirakott molinók miatt.
Október 19.: Időközi polgármester-választás Demecseren. Kiss Gyula kampánystábja ellen újabb panaszok érkeznek a HVB-hez, amelyeket az megalapozottnak talál. A választást Kiss Gyula nyeri 1547 szavazattal az 1024 voksot szerző Fáky Lászlónéval szemben.
Október 22.: A Fidesz a területi választási bizottságnál kezdeményezi a választás megismétlését a HVB által megállapított szabálytalanságokra hivatkozva.
Október 23.: A területi választási bizottság elutasítja a Fidesz kifogásait.
Október 25.: A Fidesz bírósághoz fordul: írjanak ki új választást.
Október 27.: A megyei bíróság új választást rendel el: Kiss Gyula a választókat megtévesztette.
Október 28.: A HVB november 16-ra kiírja az új választást. Fáky Lászlónét a bíróság döntése miatt halálosan megfenyegetik.
Október 30.: Papcsák Ferenc országgyűlési képviselő rendőrségi feljelentést tesz, mert Kiss Gyula nevére fénymásolt ajánlószelvényeket is kiállítottak.
November 2.: Fákyné az életveszélyes fenyegetés miatt bejelenti visszalépését.
November 3.: Tukacs István megyei MSZP-elnök megkérdőjelezi Fákyné visszalépésének indokait. A jobboldali képviselők felvetik: a bíróság döntésének tiszteletben tartása azt jelentené, hogy Kiss visszalép.
November 5.: Doris Pack, az Európai Néppárt alelnöke kijelenti: „Az, ami a demecseri választások kapcsán Magyarországon megtörtént, elfogadhatatlan, nem európai, inkább albániai színvonal.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.