Az avatóünnepségen, miután még csak nem is köszöntötték az Orbán-kormány volt közlekedési miniszterét, Szita Károly kaposvári polgármester igyekezett kiköszörülni a protokolláris csorbát. Erre reagálva Lamperth Mónika, az útátadásra felkért belügyminiszter Szita Károly szavaira utalva azzal kezdte ünnepi beszédét: nem gondolta volna, hogy politikai nagygyűléssé válik az esemény.
Harmincéves álma vált valóra a kaposváriaknak a várost elkerülő, csaknem húsz kilométeres tehermentesítő út átadásával. Szita Károly polgármester arra is emlékeztetett, hogy a beruházás sokmilliárdos fedezete érdekében annak idején Orbán Viktor miniszterelnököt és Fónagy János minisztert is többször felkereste. – Így most úgy gondolom, kijár a köszönet a volt kormánynak és személy szerint Fónagy Jánosnak, akit ezennel – pótolva mások figyelmetlenségét – az ünneplők első sorába szólítok, és megkérek az autóút felavatására.
Fónagy János rövid beszédében elhárította a neki szóló köszönetet, és közölte: az autóút megépítéséért nem neki, hanem az adófizetőknek, jelesül a kaposvári polgároknak jár köszönet. Úgy fogalmazott, hogy az utak térben és időben, kormányokat átívelve épülnek.
Lamperth Mónika belügyminiszter arról beszélt, hogy a Medgyessy-kormány milyen infrastrukturális beruházásokat tervez. Egyebek közt megjegyezte, hogy a kabinet hitet tett az M7-es továbbépítése mellett. Rövid beszéde végén – noha a meghívó szerint egyedül neki kellett volna átadni az útszakaszt és átvágni a nemzetiszínű szalagot, mintegy a „megbékélés” jeleként – arra kérte Fónagy Jánost, hogy közösen vágják át a trikolórt. Ezzel az aktussal voltaképpen véget ért az útavatás politikai közjátéka.
A ceremóniát követően Fónagy János lapunk kérdésére kifejtette: más dolog útépítésről és megint más útátadásról beszélni. A volt közlekedési miniszter szerint a Medgyessy-kormány 430 kilométer autópálya építésére tett ígéretet, ám abból eddig mindössze harmincat épített meg. – Gyanítható: az elkövetkező két évben nem épül meg négyszáz kilométer.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban