Medgyessy paksi milliói

Gyurcsány Ferenc után Medgyessy Péter miniszterelnökről is kiderült, hogy – mai áron – közel 100 millió forint értékű megbízási szerződést kötött egy cég képviseletében a Paksi Atomerőművel 1991-ben. Az erőmű ellenőrző testülete később kifogásolta a megállapodás egyes részleteit.

2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter miniszterelnök mai értéken közel százmillió forintos megbízási szerződést kötött a Magyar Paribas Rt. igazgatójaként 1991-ben a Paksi Atomerőművel – ismertette tegnapi sajtótájékoztatóján Koltai Tamás fideszes képviselő. A megállapodás értelmében negyedévente másfél millió forintot fizetett az erőmű a kormányfő volt cégének 1991 januárja és 1992 augusztusa között. Az ellenzéki politikus az újságíróknak is kiosztotta a szerződést, illetve nyilvánosságra hozta azt a dokumentumot, amelyet a Paksi Atomerőmű Rt. felügyelőbizottsága (fb) állított össze 1993-ban a Paribas-szerződés kapcsán. Koltai elmondta: ebben az fb megkérdőjelezte a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás egyenértékűségét, és azt sem tartotta kizártnak, hogy a Paksi Atomerőmű Rt.-t, illetve jogelődjét, a Paksi Atomerőmű Vállalatot emiatt kár érte. Azt is megállapították a vizsgálat során, hogy nem készült a számlákhoz teljesítésigazolás. Kiderült: az ellenőrzés folyamán nem találtak olyan szervezetet, amely munkájában hasznosította volna az átadott ismereteket.
A szerződés szerint a részvénytársaság az atomerőmű részére gazdasági, pénzügyi tanácsadó, illetve elemzői tevékenységre vállalkozott.
Koltai Tamás szerint „a szocialista politikusok korábban úgy jártak a paksi atomerőműre, mint éhes darazsak a húsosfazékra”.
*
A politikus úgy látja, az sem véletlen, hogy „a szocialisták titkolóznak, és megpróbálják megakadályozni” a paksi atomerőmű üzemzavara kapcsán felálló vizsgálóbizottság munkáját. Felszólította a kormányt és az MSZP-s politikusokat, tisztázzák, hogy kinek milyen üzleti kapcsolata volt a paksi atomerőművel. Koltai Tamás hangsúlyozta: a biztonsági kultúra az atomerőműben a 90-es évek közepe óta folyamatosan romlik, mert a nukleáris biztonságot háttérbe szorították a termelési, üzleti szempontok miatt.
A fideszes képviselő utalt arra, hogy korábban Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszterről is kiderült: egyik volt cégével csaknem százmillió forint értékben kötött PR-szerződést az atomerőmű 1997-ben. Az atomerőmű felügyelőbizottságának 1999-es vizsgálati jelentése több ponton is kifogásolta a megállapodást: megkérdőjelezte a szerződés jogosságát, indokolatlannak tartotta az összeg nagyságrendjét, és nem találta megalapozottnak a kifizetést. A szerződést közvélemény-formálásra 1997. október 1-jén kötötte Szabó József, a paksi atomerőmű akkori vezérigazgatója, jelenlegi szocialista képviselő az Agóra Marketing Kft.-vel, amely Gyurcsány Ferenc Altus nevű cégbirodalmának tagja. Az 1998. július 31-ig érvényes szerződés alapján közvélemény-formáló tevékenységért havi 8 milliót fizettek ki a cégnek. Az atomerőmű felügyelőbizottságának későbbi, 1999-es jelentése szerint „a kft. szerződéses feladatai nem voltak rögzítve, a teljesítés és a díjazás nem állt arányban egymással”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.