Lesz olyan medicina is, amely elveszíti eddigi ingyenességét. Ugyanakkor lesznek kedvező változások is: jövő évtől például akár egy szem gyógyszert is vásárolhatunk majd a patikában, nem kell feltétlenül az egész dobozt megvenni. Ingyen juthatunk hozzá továbbá néhány – egyébként jelenleg sem túl drága – vizelethajtó és vérnyomáscsökkentő készítményhez. A lejárt gyógyszereket minden patikában kontérekbe gyűjtik jövőre, és a gyártók semmisítik meg azokat.
*
Kevesebb gyógyszert írhat fel az orvos. Még egy évig sem lesz hatályban az a szabályozás, amellyel az orvosok 60 napra elegendő gyógyszert írhatnak fel egyszerre a betegeiknek. Jövőre ismét csak 30 napnyi orvosságot rendelhetnek, kéthavi adagot kizárólag különösen indokolt esetben. Hamvas József, az egészségügyi minisztérium főosztályvezetője azzal indokolta a változást, hogy a jelenlegi szabályozás pazarlást okoz. Ráadásul a betegek sokszor nem tudják kifizetni a kéthavi adagot a patikában – tette hozzá. Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára szerint most is van lehetőség arra, hogy a kéthavi adagot két receptre írja fel a doktor, így nem kell egyszerre kiváltani azokat. Szerinte a felírható mennyiség csökkentése hosszú távon nem hoz megtakarítást, viszont a rendelőkben hosszabb várakozási időt eredményez.
*
Egy doboz helyett egy szem pirula. Egyes injekciókból és vény nélkül kapható gyógyszerekből nem kell majd egy egész dobozt megvenni jövőre, ha csak néhány szemre van szükségünk. Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője elmondta: a betegeknek és az egészségbiztosítónak is megtakarítást hoz a Nyugat-Európában már alkalmazott rendszer. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke elmondta: jelenleg nincsenek meg a feltételek a patikákban a megfelelő csomagolás és a betegtájékoztató biztosításához, az ezzel járó pluszköltségeket pedig a patikusok nem tudják vállalni. Miután őket nem vonták be a rendeletmódosítás előkészítésébe, azt sem tudják, hogy kit terhel majd a felelősség, ha például valakinél a betegtájékoztatón nem szereplő mellékhatást okoz egy olyan medicina, amit már korábban felbontott dobozból adtak ki a gyógyszertárban. A gyártó ugyanis csak addig felel a termékéért, amíg bontatlan a csomagolása. Hozzátette: jelenleg is kapható egy fájdalomcsillapító kétszemes kiszerelésben, ám ez alig fogy. Ebből az orvosságból a húszszemes kiszerelést keresik a legtöbben, mert fajlagosan az a legolcsóbb.
*
Ingyen szívgyógyszer. A választási kampányban meghirdetett „ingyenszívgyógyszer-program” részeként jövőre térítésmentessé válik több vizelethajtó és vérnyomáscsökkentő készítmény. Frajna Imre, a Fidesz egészségpolitikusa szerint olyan elv alapján válnak majd ingyenessé ezek a szerek, mint ahogyan a koleszterinszint-csökkentőket olcsóbbá tették. Azaz miközben egyes szereknek valóban csökkent az ára, mások drasztikusan megdrágultak. Frajna Imre arra számít, hogy jövőre azok a vizelethajtók és vérnyomáscsökkentők válnak ingyenessé, amelyek amúgy is olcsók, azaz kevésbé korszerűek. Ez távol áll attól, amit az emberek az ingyenszívgyógyszer ígéretétől vártak – mondta.
*
Felülvizsgálják a kiemelt támogatást. Számos 90 és 100 százalékos tb-támogatású gyógyszer esetében csökken az állami hozzájárulás mértéke, azaz nő a beteg által fizetett térítési díj. Bartucz Attila elmondta: ezek a szerek lényegesen drágábbak a hasonló hatékonyságú készítményeknél. Minden betegségnél marad azonban legalább egy kiemelten támogatott medicina – hangsúlyozta. Frajna Imre szerint elfogadhatatlan, hogy olyan készítmények árát hasonlítsa össze a biztosító, amelyek nem egyenértékűek. Azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy emiatt sok súlyos beteg a jelenleginél lényegesen drágábban jusson hozzá a gyógyszeréhez. Szerinte a szociálisan rászorulók közül többen nem fognak pénzt adni olyan gyógyszerért, amit eddig ingyen kaptak – vetítette előre. Azt is kifogásolta, hogy még nem tudni, melyik termék támogatása változik, miközben az új árak januártól lennének hatályosak. A betegek másik gyógyszerre való átállítása több hónapot vesz igénybe – szögezte le.
Új támogatási forma. Jövőre több betegségcsoport gyógyszereinél is bevezetnek egy új módszert a termékhez nyújtott társadalombiztosítási támogatás kiszámítására. A szisztéma úgy működik, hogy az olcsóbb termékek árát alapul véve megállapítanak egy fix összeget, s ezt biztosítják minden készítményhez, a drágábbakhoz is. Bartucz Attila szerint ezzel a módszerrel egyes gyógyszereknek még csökken is az ára. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint viszont ez csak egy-két készítménynél várható, miközben a többi jelentősen drágul. Szerinte nyilvánossá kellene tenni azt az orvosszakmai jelentést, amely véleményt mond arról, hogy mely betegségcsoportokban szabad bevezetni ezt a rendszert.
*
Szerződés a biztosító és a gyártó között. Úgynevezett árvolumen-megállapodást köt a gyártókkal az egészségbiztosító a legnagyobb forgalmú gyógyszerekre. A szerződésben az állna, hogy az idén elfogyott mennyiségnek csak a 90 százalékához nyújt támogatást jövőre a biztosító. Ha ennél több fogy, akkor a gyártóknak kell átvállalniuk a társadalombiztosítóra eső támogatási részt. Bartucz Attila szerint a beteg ebből semmit sem érzékel majd, hiszen a cégek garanciát vállalnak a termék folyamatos biztosítására. Többen is úgy látják viszont, megvannak a praktikák arra, hogy a gyártók visszatartsák azoknak a termékeknek a piacon való forgalmazását, amelyek akkora forgalmat produkálnak, hogy az számukra már ráfizetést okoz. Székely Krisztina szerint elfogadhatatlan, hogy a társadalombiztosító jövőre 10 százalékkal kevesebb beteg gyógyszerét finanszírozza. Mint mondta: nem lehet intézményessé tenni, hogy magánvállalkozások fizessék meg, amit az államnak kellene. Emlékeztetett arra, hogy a gyártóknak az idén is milliárdokat kell befizetniük az egészségbiztosító kasszájába.
*
Pluszpénz a háziorvosoknak. A háziorvosok jövőre is kapnának értesítőt arról, hogy a különböző támogatással kapható gyógyszerekből mennyit írtak fel, s ez hogyan alakult országos és megyei összehasonlításban. A legtöbb gyógyszert fogyasztókról is részletes tájékoztatást kapnak. A racionálisabb gyógyszerrendelés érdekében jövőre két elemből álló érdekeltségi rendszert is bevezetnek számukra – mondta Bartucz Attila. Egyrészt 800 millió forintot osztanak szét a költséghatékony és modern gyógyszerfelírást követő háziorvosok között. Hogy melyik háziorvos minősül ilyennek, arra vonatkozóan még készülnek a részletszabályok. Másrészt egyéni gyógyszerkeretet határoznának meg a doktoroknak, amelyet büntetlenül túlléphetnek ugyan, ám ha abban megtakarítást érnek el, akkor jutalmat kapnak. Illetve kaphatnak, a pénz ugyanis csak akkor járna, ha az egész évre szánt gyógyszerár-támogatási keretben is megtakarítás mutatkozik (a megspórolt összeg 30 százalékát osztanák szét). Sokak szerint ez blöff, hiszen még soha nem volt megtakarítás ebben a kasszában, általában tízmilliárdokkal kellett azt kipótolni. Gyenes Géza azonban az elvvel sem ért egyet. Mint mondta: megrontja a beteg és az orvos közötti bizalmi viszonyt, hiszen a páciens joggal gondolhatná, hogy azért nem kap gyógyszert, vagy nem a legmegfelelőbbet kapja, mert így az orvos anyagi előnyhöz jut. Elfogadhatatlannak tartja, hogy a jutalom a megtakarítás arányában járjon. Másfajta, nem direkt spóroláson alapuló érdekeltségi rendszer bevezetését viszont támogatja.
*
Gyógyszerkeret a közgyógyellátottaknak. Egyéni pénzkeretet határoznak meg a közgyógyellátottaknak, akik így csak a meghatározott összeg erejéig válthatnak majd ki a patikákban térítésmentes gyógyszert. Az egészségügyi minisztérium szerint ugyanis meg kell akadályozni, hogy a korlátlan hozzáférés révén egyesek indokolatlanul – a társadalombiztosítás, azaz a járulékfizetők terhére – váltsanak ki térítésmenetesen medicinákat, majd azokat el- vagy átadják másoknak. Korábban azt tervezték, hogy csak azoknak limitálják a hozzáférést, akik egy bővebb listáról szeretnének ingyenes gyógyszerhez jutni, a többieknél maradt volna a jelenlegi rendszer. Most azonban úgy tűnik, minden közgyógyellátottnál bevezetik az egyéni pénzkeretet. Ennek meghatározásához a háziorvos összeírja, hogy a beteg milyen medicinákat szed rendszeresen, majd ezeket a patikában kiárazzák. Ez képezné a pénzkeretet. Gyenes Géza egyetért azzal, hogy meg kell akadályozni a visszaéléseket. Ugyanakkor megjegyezte, hogy lehetőséget kell adni az előre meghatározott keret bővítésére. Hiszen gyakran előfordul, hogy egy krónikus beteget más kór is megtámad, például tüdőgyulladást kap. A térítésmentes gyógyszert erre a betegségére is biztosítani kell. Hávelné Szatmári Katalin szerint az eddigi rendszer aggályos volt, hiszen az orvos nem a legmegfelelőbb gyógyszert választotta ki, hanem azt, ami rajta volt a közgyógylistán, s így a beteg ingyen juthatott hozzá. Szerinte csak akkor sikerül jó rendszert kialakítani, ha az összes gyógyszer közül választhat majd az orvos a közgyógyellátottaknak.
*
A közgyógyellátottak csak a háziorvoshoz mehetnek. A térítésmentes gyógyszerre jogosultaknak (közgyógyellátottaknak) jövőre csak a háziorvos írhat majd fel közgyógylistán szereplő gyógyszert. Hamvas József azzal magyarázta a szigorítást, hogy fokozni szeretnék a betegekkel való törődést, azaz lehetővé teszik, hogy a háziorvos pontosan tudja, páciense milyen gyógyszereket szed. Így nem fordulhat elő – tette hozzá –, hogy ugyanarra a betegségre különböző orvosokkal párhuzamosan írasson fel a beteg többféle medicinát, amelyekkel esetleg „túlgyógyszerezi” magát. Az sem fordulhat elő, hogy különböző orvosokkal másoknak is felírassa az ingyengyógyszert. Kovács Péter háziorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy ha azokból a gyógyszerekből is csak ők rendelhetnek majd, amelyeket eddig csak szakorvos írhatott fel, akkor a rendelőkben további zsúfoltságra kell számítani.
*
Árváltozás. Az áfa bevezetése miatt a betegek által fizetett térítési díj öt százalékkal emelkedik, emellett a 600 forintnál olcsóbb készítményeknél további áremelés várható, ami a biztosító számítása szerint átlagosan 2,4 százalékot tesz ki. A patikai árrés emelése újabb – igaz, minimális – drágulást jelent minden terméknél, ám ezzel várhatóan a drágább, eddig nem készletezett termékekhez is azonnal hozzájuthat a beteg. Többek számítása szerint nem igaz, amit a kormány bejelentett, hogy a betegterhek átlagosan csak 8 százalékkal drágulnak januártól, ha figyelembe vesszük, hogy számos termék támogatása csökken.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!