MI A MAGYAR?

–
2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De Mándi Márton Istvánt különösen meg kell említenem. Híres tudós, jeles író, tettekben nagy múltú ember, valamennyi magyarországi kálvinisták büszkesége, nagy filozófus. (…) Ő tőle ered ez a szó: pityókos. Híres muzsikus cigány volt száz év előtt túl a Dunán Pityók Bandi. A nagy költő, Kisfaludy Sándor is jól ismerte, s a Balaton körüli utazásunk leírásában már én is megemlékeztem róla. Ha hegedűjének a hangján megszólalt az igaz magyar kuruc zene: olyan lélek szállt az emberekbe, mint egykor az apostolokba, amikor azt mondja róluk a szentírás: mintha édes bortól részegedtek volna meg. Ha a társaság már a sok jó somlyai bortól ilyen állapotra jutott, akkor mondta Márton István: pityókossá lett. Elfogadta a szót túl a Duna, s ma már az irodalom is.
Híres mondása, amelyen nyolcvan év óta annyit nevetett Bakony vidéke, így szól.
Mind bolond ember az, akinek olyan hosszú a pipaszára, hogy saját kezével nem tud pipára gyújtani.
Aki sarkantyús csizmában jár, noha sohase ül lovon.
Aki kívül viseli az ingét, a kabátja fölött.
Ez az utolsó szava a katolikus papokra vonatkozik. Akkor még a katolikusok és kálvinisták sokat társalogtak együtt, és sokat évődtek egymással. A felekezeti üldözés sok vidéken szokásban volt. (…)
Egyik mondása:
– Úr-e kend, vagy bolond-e kend?
A magánéletben igen gyakori ez a mondás. Vidám, pajzán, néha gúnyos az értelme, néha szemrehányást, megszólást jelent olyan közt, akik egyébként jó viszonyban vannak egymással. Ismeri az egész ország. Ez is Márton Istvántól ered. Keletkezésének történetére jól emlékeznek a vármegyében. Vámosi Saáry Gergely kemény, kuruc nemes volt. Veszprém vármegyében, a Somlyó mellékén. Leányágon a történelmi nagy Gyulaffy-nemzetség ivadéka. (…)
Márton István egyszer nagy kényelmesen ballag a kollégium felé előadást tartani. Odaér a kapuhoz, ahol három-négy nyalka diáklegény beszélget. Köztük van Saáry Gergely is. A diákok nagy tisztelettel üdvözlik a híres professzort. Gergely úr is csak úgy, mint a többi.
A többi rendes ruhában volt, ahogy a diáklegény szokott öltözködni. Gergely úr azonban eső, szél és hideg ellen, de talán inkább pajkosságból, bakonyi szűrt csináltatott magának, cifrasággal ékesített szűrt, amilyet a bakonyi, és somogyi kanászok viseltek hajdan, s amelynek később Sobri-szűr lett a neve.
Márton István meglátja a szűrt, megáll, megnézi.
Tudni kell, hogy nemes úri ember valamikor mindenféle felsőruhát felöltött magára, ahogy a szokás, és az időjárás hozta magával. Kabátot, dolmányt, mentét, subát, gubát, köcét, dókát, bundát, köpönyeget, krispint, budát, deákot, s több effélét. Nem volt válogatós. De szűrt soha. A szűrt átengedte kanásznak, csikósnak, gulyásnak, erdőn-mezőn járónak, parasztnak, zsöllérnek, tótnak, bugernak, de ő maga nem viselte.
S íme, a bölcs professzor bakonyi szűrt lát Gergely úron, előkelő úri nemzetségek felnőtt sarjadékán. E szavakat intézte hozzá:
– Úr-e kend, vagy bolond-e kend?
Ez óta szállóige ez a szó. Olyankor használjuk, amikor valamelyik okos úri barátunk valami hallatlan ostobaságot csinál.
A tudós tanár nevezte el az orgonát szent dudának.
A dudából is hátulról jön a szél, s úgy mozgatja a sípot, mint az orgonánál. Márton István fiatal korában még csak a katolikusoknak volt templombeli orgonájuk, de már itt-ott a kálvinista urak is beszélgettek, jó lenne az ő templomukba is beállítani. Ő ezt nem helyeselte, s azért nevezte csúfnevén a kanászok és cigányok hangszerszáma után.
Eötvös Károly: A Bakony (1909)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.