Megtudtuk azt is: az erőmű körüli kommunikációs feladatokra annak ellenére kötöttek szerződést a nukleáris területen tapasztalatlannak nevezhető Gyurcsány-féle céggel, hogy a Paksi Atomerőmű (PA) Rt.-nek a kilencvenes évek közepe óta hosszú távú megállapodása van egy kommunikációs tanácsadó társasággal.
Kováts Balázs, a PA Rt. szóvivője a Magyar Nemzetnek tegnap ugyanis elismerte, hogy 1995-től kezdve évi közel 25 millió forintért kommunikációs tanácsadást végez az erőműnek a Noguchi and Peters nevű cég, amely a mai napig a paksi társaság szerződéses partnere. A szóvivő tájékoztatása szerint azonban ez a társaság inkább „általános, mindenre kiterjedő tanácsadással” foglalkozik, miközben az Agóra Kft.-t speciális feladattal bízták meg.
*
– Az Agóra Kft.-nek az volt a munkája, hogy az MVM Rt. által kiírt, új erőművek létesítéséről szóló tender „lakossági háttérügyeit” intézze, mert a PA is pályázott a fejlesztésre, és ezt a közvéleménnyel el kellett fogadtatni – állította Kováts Balázs. A szóvivő elmondta: az erőmű három pályázattal indult, amelyek egy kanadai, egy nyugat-európai és egy orosz atomerőmű-fejlesztésről szóltak. Szerinte egy olyan beruházás elfogadtatásához, amelyre 500 és 1300 milliárd forintot szánt az állam, nem volt túlzás a bruttó százmillió forint kifizetése.
Csakhogy az Agóra Kft. – a Magyar Nemzet birtokában lévő – szerződése meglehetősen általános leírást tartalmaz a kommunikációs feladatokról, említést sem téve a most felhozott MVM Rt.-s tenderről. Ráadásul a tender az atomerőmű számára nem hozott eredményt, így kérdéses, hogy közel egy éven át mire vette fel javadalmazását a vállalkozás. A dokumentumban – kétsornyi hosszúságban – mindössze az olvasható, hogy a „Megbízott feladatát a Megbízó további beruházásainak távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenység képezi”.
Amint dokumentumok alapján megírtuk: a PA Rt. felügyelőbizottsága indokolatlannak tartotta a PR-tevékenységért átutalt összeg nagyságrendjét és nem találta megalapozottnak a kifizetést. Mivel a Gyurcsány-féle cég konkrét tevékenységéről az erőmű szóvivője – mint fogalmazott – tíz év távlatában már nem tudott nyilatkozni, megkerestük az Agóra jogutódjának számító másik Gyurcsány-érdekeltséget, a Perfekt Rt.-t is. Jókai István, a társaság vezérigazgatója azonban arra hivatkozott, hogy 2002-ben a cégnél tulajdonos- és vezetőváltás történt, így nem tudnak a korábbi időszak ügyeiről.
Egyelőre nem tisztázott a Medgyessy Péter által egykor képviselt Magyar Paribas Rt. tanácsadói tevékenysége sem. A céggel 1991-ben kötött szerződést Pónya József, az erőmű akkori vezérigazgatója összesen 9,5 millió forint (mai értéken csaknem százmillió forint) értékben, és ezt a megállapodást szintén elmarasztalta az erőmű felügyelőbizottsága.
Információink szerint a nemzetközi BNP Paribas Bank állandó finanszírozója annak az Alstom nevű francia székhelyű multinacionális társaságnak is, amelyen keresztül a Pónya József érdekeltségébe tartozó Neutron Kft. kondenzátor-cseréket hajtott végre az erőműben.
Lapunk úgy tudja, a PA Rt. jelenleg is négy tanácsadó céget alkalmaz, és összesen ebben az évben 748 millió forintot költ kommunikációra.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!