Az volt a jogalkotók szándéka a gyermekvédelmi törvény módosításával, hogy ha egy nő titkolja terhességét (ennek érdekében például más településre költözik néhány hónapra), akkor a szülésről a hivatali ügyintézés következtében se szerezzen tudomást a lakókörnyezete – mondta Ágoston Zsuzsa, az egészségügyi minisztérium főtanácsosa. Ennek elsősorban kistelepüléseken van jelentősége, hiszen ott „könnyen terjed a hír”.
Mégsem maradnak titokban az ilyen esetek. A születés tényéről ugyanis az anya nevével és lakcímével értesítést küld a Belügyminisztérium (BM) Központi Hivatala – itt vezetik az országos népesség-nyilvántartást – az anya lakhelyén lévő polgármesteri hivatalba. A ügyintézők pedig így kifecseghetik a történteket. Minden esetben – függetlenül attól, hogy titkolt terhességről van-e szó – a kórháznak értesítenie kell többek között a születés helye szerint illetékes anyakönyvvezetőt: ha például egy vidéki nő – élve a szabad orvosválasztással – a főváros VIII. kerületében szül, akkor a VIII. kerületi önkormányzat anyakönyvvezetőjét. Ő továbbítja az információt a BM-be, s innen értesítik az anya lakhelye szerinti polgármesteri hivatalban működő nyilvántartót.
Ágoston Zsuzsa elmondta: a probléma megoldása érdekében egyeztetést kezdeményeznek a BM-mel. A tervek szerint ezek az újszülöttek – a hajléktalanokhoz hasonlóan – egy speciális népesség-nyilvántartási kódot kapnának.
Piros Zsuzsanna, a BM Központi Hivatalának osztályvezetője is elismerte, hogy így a titoktartás jelenleg nem működik. Ennek szerinte az az oka, hogy nem módosították a nyilvántartási törvényt.
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök