Legtöbb területen alultervezettek az egészségügy jövő évi kiadásai – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a költségvetési javaslatról készített összegzésben. A fekvő- és járóbeteg-ellátásra, valamint a gyógyszerár-támogatásra is lényegesen kevesebb pénzt irányoztak elő 2004-re, mint amennyit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) javasolt.
*
Az ÁSZ leszögezi: a rendelkezésre álló források nem biztosítják a kormányprogramból, az egészségügyi rendszer korszerűsítéséről szóló kormányhatározatból, a népegészségügyi programból, a jogszabályi kötelezettségekből, valamint az EU-csatlakozás követelményeiből adódó feladatok végrehajtását. Így egyes fontos programokat el kell halasztani. Megállapítja, hogy az ágazat költségvetési előirányzata egyetlen fillért sem tartalmaz bérfejlesztésre és a dologi kiadások növekményére.
A gyógyszerár-támogatás helyzetét tartja a számvevőszék a legkritikusabbnak. A jövő évi keret betartásához a kormány a szaktárca intézkedéseit várja, pedig többéves tapasztalat, hogy ezek a várakozások nem teljesülnek. Az ÁSZ szerint a gyógyszerár-támogatásra szánt társadalombiztosítási keret a szükségletek ellenére sem tartalmazza az inflációt és a medicinákat jövő évtől terhelő ötszázalékos forgalmi adót. Így a keret betartása, az OEP adatait figyelembe véve csak a lakossági terhek 20-30 százalékos növekedésével képzelhető el.
Már a költségvetési vitában negatív visszhangot váltott ki, hogy a társadalombiztosítási járulék egy százalékpontos emelése a táppénz egyidejű csökkentésével jár együtt. A táppénzzel kapcsolatos szigorítások nem jelentenek majd feltétlenül visszatartó erőt azoknak, akik az ellátást nem egészségügyi okok miatt veszik igénybe, hanem munkahelyük megszűnése, szociális körülményeik romlása miatt – áll az öszszegzésben. Az egészségügyi minisztérium nem kívánt reagálni az ÁSZ megállapításaira.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?