Súlyos ÁSZ-kritika az egészségügynek

Fontos programokat kell elhalasztani az egészségügyben, mert az ágazat jövő évre tervezett költségvetése nem biztosít elegendő forrást a kormányprogramból, a népegészségügyi programból és a jogszabályi kötelezettségekből adódó feladatokra – állapította meg az Állami Számvevőszék.

2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legtöbb területen alultervezettek az egészségügy jövő évi kiadásai – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a költségvetési javaslatról készített összegzésben. A fekvő- és járóbeteg-ellátásra, valamint a gyógyszerár-támogatásra is lényegesen kevesebb pénzt irányoztak elő 2004-re, mint amennyit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) javasolt.
*
Az ÁSZ leszögezi: a rendelkezésre álló források nem biztosítják a kormányprogramból, az egészségügyi rendszer korszerűsítéséről szóló kormányhatározatból, a népegészségügyi programból, a jogszabályi kötelezettségekből, valamint az EU-csatlakozás követelményeiből adódó feladatok végrehajtását. Így egyes fontos programokat el kell halasztani. Megállapítja, hogy az ágazat költségvetési előirányzata egyetlen fillért sem tartalmaz bérfejlesztésre és a dologi kiadások növekményére.
A gyógyszerár-támogatás helyzetét tartja a számvevőszék a legkritikusabbnak. A jövő évi keret betartásához a kormány a szaktárca intézkedéseit várja, pedig többéves tapasztalat, hogy ezek a várakozások nem teljesülnek. Az ÁSZ szerint a gyógyszerár-támogatásra szánt társadalombiztosítási keret a szükségletek ellenére sem tartalmazza az inflációt és a medicinákat jövő évtől terhelő ötszázalékos forgalmi adót. Így a keret betartása, az OEP adatait figyelembe véve csak a lakossági terhek 20-30 százalékos növekedésével képzelhető el.
Már a költségvetési vitában negatív visszhangot váltott ki, hogy a társadalombiztosítási járulék egy százalékpontos emelése a táppénz egyidejű csökkentésével jár együtt. A táppénzzel kapcsolatos szigorítások nem jelentenek majd feltétlenül visszatartó erőt azoknak, akik az ellátást nem egészségügyi okok miatt veszik igénybe, hanem munkahelyük megszűnése, szociális körülményeik romlása miatt – áll az öszszegzésben. Az egészségügyi minisztérium nem kívánt reagálni az ÁSZ megállapításaira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.