Elfolyt százmilliók

Hiába osztott szét egy éve az egészségügyi minisztérium hárommilliárd forintot a kórházak adósságának rendezésére, máris van olyan intézmény, amely ismét tartozást halmozott fel.

2003. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly decemberben harminc „adósságcsapdába” került kórház részesült abból a csaknem hárommilliárd forintnyi kamatmentes hitelből, amellyel az egészségügyi tárca tartozásuk rendezését kívánta segíteni. Szigorú feltételeket szabtak ahhoz, hogy egy intézmény részesülhessen a hitelből: a tulajdonosoknak – általában az önkormányzatoknak – például 20 százalékos önrészt kellett vállalniuk. Emellett intézkedési tervet kellett készíteniük az adósság okainak felszámolására, amelynek végrehajtását szakértőkkel ellenőrzik.
Még el sem telt egy év, már vannak olyan intézmények, amelyeknél megkezdődött az adósság újratermelődése. A 30 hitelből részesült kórház közül ma 14-nek és 3 egyetemnek van 30 napon túli tartozása – mondta lapunknak Győrfi István, távozó egészségügyi kormánymeghatalmazott, hangsúlyozva, hogy 13 intézménynek viszont egyáltalán nincs adóssága. Győrfi sikeresnek tartja a programot, hiszen – mint mondta – az összes tartozás jelenleg 3,2 milliárd forint (ennek kétharmadát az orvosegyetemek halmozták fel), szemben a korábbi 8 milliárddal. Egy-két intézménynek van csak 60 napon túli tartozása, 90 napon túli pedig lényegében nincs – szögezte le. A nem egyetemhez tartozó kórházak közül a legkisebb öszszegű adósság 7 millió forint, míg a legnagyobb 193 millió, utóbbi a Veszprémi Kórházé.
Győrfi szerint sok helyen komoly lépések, átalakítások történtek az újabb „adósságcsapda” elkerülésére. Vannak azonban olyan kórházak is, amelyeknél a racionalizálást és a struktúraátalakítást nem sikerült végrehajtani.
A kiutalt hitel visszafizetését az intézményeknek egyéves haladék után januárban kellene megkezdeniük, de a mára újra adósságba keveredett kórházakkal a tárca máris szerződést bonthatna, s azonnal visszakérhetné a pénzt. Ehelyett az egészségügyi vezetés várhatóan azt javasolja a kormánynak, hogy néhány esetben adjon további moratóriumot a visszafizetésre. Azt is szeretnék elérni, hogy a ma még visszterhes támogatás végleg a kórházaknál maradjon, azaz alakuljon át egy konkrét program – például komfortosítás – vissza nem térítendő támogatásává.
Ezzel az elképzeléssel a kórházszövetség nem ért egyet. Ajkay Zoltán elnök szerint ugyanis ez méltánytalan lenne azokkal az intézményekkel szemben, amelyek jó gazdálkodásuk miatt nem szorultak konszolidálásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.