Sok helyen nem kapható például a fájdalomcsillapító Algopyrin és Panadol, a görcsoldó Nospa, a Centrum vitamintabletta, az asztma kezelésére szolgáló Aldecin spray, a toroköblítő Glycosept, a szívritmuszavarra használt Betaloc és Betaloc ZOK tabletta, a hányáscsillapító Daedalon, az aranyér elleni Reparon kenőcs és kúp, valamint egyes inzulinok és antibiotikumok – az általunk megkérdezett patikusok ezeket a szereket említették a legtöbbször.
Kovács Péter, egy debreceni patika gyógyszerésze elmondta: miközben az elmúlt hetekben érzékelhetően növekedett a forgalom, több készítményt nem tud beszerezni, mert azokból a nagykereskedő is kifogyott. Noha a lakossági felvásárlási láz gyakran jellemző az év végén, most nagyobb a forgalomnövekedés amiatt, hogy a gyógyszerek januártól a 0 százalékos áfakulcsból átkerülnek az 5 százalékosba, s ez automatikusan 5 százalékos drágulást okoz.
A hiány kialakulásához a kormány elhibázott gyógyszerpolitikája is hozzájárult – vélekedett Fekete Tibor, a magyar gyártók szóvivője és Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Fekete szerint a szakma máig nem kapott megfelelő információt a változásokról, ezért számos patika nagyobb készleteket halmozott fel, félve attól, hogy nem tudja majd kiszolgálni a betegeket. Egyes orvosságok hiánycikké váltak, mert más gyógyszertáraknak ezekből már nem jutott. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke annyit közölt: megkapták a megyei kamaráktól a hiánylistát, amelyet továbbítottak Kökény Mihály egészségügy-miniszternek.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?