Lelkiismeret ’03

2003. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy vagyok vele, hogy akkor is messzire elkerülöm a Lelkiismeret ’88 csoport demonstrációit, ha azokat a rendőrség engedélyezi. A kicsiny, mérhető befolyással nem rendelkező, ismertséget a média révén szerzett csoportosulás vezetője meghökkentő nyilatkozataival kapóra jön a baloldalnak: lám, ilyen szélsőségesek alkotják a „nemzeti közép” kormányának ellenzékét. Most azonban – köszönhetően Medgyessyék rendőrségének – tisztességes demokrata egyszerűen nem tehet mást, mint hogy szolidaritást vállal e csoporttal és a bíróság elé citált, éhségsztrájkoló Kocsis Imrével (a hatalom által provokált botrány tegnap a bíróságon is folytatódott). Legyen szó konzervatív vagy baloldali honpolgárról, elveit komolyan vevő liberálisról – utóbbi manapság ritka, mint a fehér holló –, akkor is szót kell emelnie a demokratikus szabadságjogok korlátozása ellen, ha számára nem túl szimpatikus személy vagy szervezet az áldozat.

A rendőrség hétfő este Budapesten kegyetlenül szétverte a román és a magyar miniszterelnök tavalyi botrányos, minden jóérzésű honfitársunk méltóságát okkal sértő koccintására emlékezőket, s megakadályozta őket abban, hogy az éppen külföldön tartózkodó Medgyessy Péter villája elé vonuljanak. (Nem vagyok híve a politikusok lakhelye előtti hangoskodásnak, mégis meg kell jegyeznem, hogy az előző ciklusban az akkor még kormánytag Torgyán József elhíresült ingatlana előtt nem volt rendőrattak.) A Lelkiismeret ’88 csoport a tüntetést előre bejelentette, ám azt a rendőrség nem engedélyezte, majd a tiltó határozatot a független bíróság jóváhagyta. Mondhatnánk, hogy a törvény betűje szerint járt el a rendőrség.

Csakhogy.
A bíróságon tegnap kiderült, hogy mégis jogszerű volt a tüntetés, mert Kocsisék újabb beadványaira nem érkezett formailag tiltó határozat. Néhány vitatott vagy extrém esetet leszámítva a rendszerváltozás kezdete és a Medgyessy-kormány hivatalba lépése közötti időszakban nem ütközött hatósági akadályba a gyülekezési jog gyakorlása. Mindenki demonstrálhatott, aki 72 órával az esemény előtt bejelentette szándékát, a rendőrség nem mérlegelt; legtöbbször egyszerűen tudomásul vette a közlést. Az MSZP és az úgynevezett SZDSZ második koalíciójának időszakát ezzel szemben egyre inkább a joggal való visszaélés gyakorlata jellemzi: a hatóság önkényesen, mondvacsinált indokokra hivatkozva tilt be tüntetéseket. (Erre hívta fel a figyelmet a jobboldali szimpátiával aligha vádolható Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet is a napokban.) Amikor az év elején a készülő iraki háború ellen, jórészt pacifista baloldaliak által szervezett demonstrációt próbálta megakadályozni a rendőrség, éktelen botrány tört ki. A kormányellenes csoportok kárára azonban továbbra is folytatja az alkotmányosság kereteit feszegető praxisát a Lamperth–Salgó-féle testület.

Azért is volt indokolatlan hétfőn a tüntetők bántalmazása, mert csekély létszámuk okán sem fenyegették a közlekedés rendjét, a főváros nyugalmát. Érdekes módon a minap a rendőrség Zalaegerszegen nem használt hasonlóan kemény eszközöket néhány polgártársunk spontán felháborodás hatására összeverődött csoportjának szétoszlatására, márpedig e megmozdulást bizonyosan nem jelentette be senki 72 órával korábban. A gumibotozás tehát a Medgyessyék ellen tüntetők privilégiuma. Talán nem is akkora túlzás, hogy Magyarországon másfél éve ismét politikai rendőrség működik.

Antifasiszták, demokraták, rendes magyar emberek: mit szóltok ti ehhez?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.