Megsemmisített kórháztörvény

Megsemmisítette a kórháztörvényt tegnapi határozatával az Alkotmánybíróság (Ab). A taláros testület antidemokratikusnak minősítette, hogy az Országgyűlés érdemi újratárgyalás nélkül fogadta el a jogszabályt, miután a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte azt a T. Háznak.

2003. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szempontból is rendhagyó az Alkotmánybíróság (Ab) határozata: először fordult elő a testület történetében, hogy egy törvényt azzal az indoklással semmisített meg: ha a parlamentben nincs biztosítva az érdemi újratárgyalás, az ellentétes az alkotmányi rendelkezésekkel, amely a törvény közjogi érvénytelenségét vonja maga után. Arra sem akadt még példa, hogy szavazategyenlőség miatt a taláros testület elnökének kelljen kimondania a döntő szót.
Amint emlékezetes: a heves indulatokat és a szakmai szervezetek tiltakozását kiváltó kórháztörvényt Mádl Ferenc köztársasági elnök június 23-án megfontolásra visszaküldte a parlamentnek. Az Országgyűlés kormánypárti tagjai még aznap ismét elfogadták azt, így lehetőség sem maradt az érdemi újratárgyalásra. Így Mádl Ferenc köztársasági elnöknek már kötelező volt aláírnia a törvényt, ám az elfogadás körülményei miatt alkotmányértelmezést kért a taláros testülettől.
Válaszában az Ab leszögezte: a kórháztörvény megszavazásakor sérült a jogállamiság elve. Formálissá vált, illetve kiüresedett az államfőnek az alkotmányban biztosított jogosítványa, miszerint egy törvényt – ha azzal nem ért egyet – megfontolásra visszaküldhet az Országgyűlésnek. A parlament ugyanis akkor is köteles az érdemi újratárgyalásra, ha az államfő észrevételei nem tartalmaznak új érveket.
A testület azt is leszögezte: ha a törvényjavaslatot az Országgyűlés újratárgyalta, a köztársasági elnöknek nincs más lehetősége, mint aláírni azt.
*
Ezzel öt alkotmánybíró – Bagi István, Erdei Árpád, Harmathy Attila, Strausz János és Terstyányszkyné dr. Vasadi Éva – nem értett egyet, így szavazategyenlőség miatt Holló András elnöki voksa döntött.
Mivel a testület a kórháztörvényt formai okból megsemmisítette, ezért annak tartalmi alkotmányellenességét nem vizsgálta, így nem foglalkozott a többi párt és szakmai szervezet indítványával sem. Kökény Mihály egészségügyi miniszter a parlamentben napirend előtti felszólalásában úgy kommentálta az Ab határozatát, hogy azt a kormány tudomásul veszi. Ugyanakkor sajnálja, hogy „a kórháztörvény eljárási vita áldozatává vált”. Hozzátette: a határozat nem akadályozza az egészségügyi reform folytatását.
Kincses Gyula, az egészségügyi tárca szakértője pedig azt közölte: a minisztérium mérlegeli, hogy a törvényt megváltoztatott, javított formában vigye-e újra a parlament elé, vagy egyéb törvényekben próbálja ugyanazokat a szabályozási célokat elérni. Hozzátette: a törvény hatályon kívül helyezése működési zavart nem okoz, hiszeny más törvények is szabályozzák, hogy egy egészségügyi szolgáltatónak mi a dolga.
Mikola István volt egészségügyi miniszter úgy vélekedett: a határozat sok nehéz sorsú ember életesélyét adta vissza. Hozzátette: a javaslatot nem szeretné újra a Ház előtt látni, mivel az egészségügy a csőd felé halad, ezért változtatni kell az egészségpolitikán. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke pedig kijelentette: bízik abban, hogy a döntés után lehetőség nyílik értelmes kompromisszumra jutni a parlamenttel és a kormánnyal. Elvárja, hogy a kórháztörvény végleges hatálybalépésével egy időben döntsön a parlament az orvosok és az egészségügyi dolgozók jogállásáról szóló törvényről. Szili Katalin – közlése szerint – senkinek a felelősségét nem kívánja megállapítani a kórháztörvény miatt. A házelnök hangsúlyozta: „Meg kell vizsgálni, hogy az a gyakorlat, amit néhány esetben folytatunk, nemcsak az elmúlt esztendőkben, hanem az elmúlt 13 év alatt, jó-e.”

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője közölte: sajnálattal, de tudomásul veszik az Ab döntését. Kiemelte: megnyugvással tapasztalják, hogy az Ab tartalmi kifogást nem emelt a törvénnyel kapcsolatban. Mivel a magántőke bevonása a kórháztörvénytől függetlenül az eddigi jogszabályok értelmében is lehetséges, az Ab-döntés ezt a folyamatot nem hátráltatja, csak – a szocialisták sajnálatára – felfüggeszti azoknak a pénzügyi és szakmai garanciáknak a kötelezővé tételét, amelyekkel a törvény szabályozná a tőkebevonást.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke úgy véli: amit a kabinet és a kormánypártok a kórháztörvény parlamenti elfogadása közben műveltek, az nemcsak a jó ízlést, a morált sérti, hanem a törvényességet és a demokráciát is. Szerinte megállapítható, hogy a szocialista kormány és a T. Ház elnök asszonya a meglévő szabályokat nem alkalmazta, és visszaélt hatalmával.
Csáky András, az MDF egészségpolitikusa: „ez a nap az újkori demokráciák egyik legszomorúbb napja, hiszen az Ab kimondta, hogy a parlamenti többség a kormányzat akaratának megfelelően a jogállamiság súlyos megsértésével fogadta el a kórháztörvényt”.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke: „tudomásul kell venni a döntést, és tovább kell vinni az egészségügyi reformot. Semmi más nem segíthet, csak ha többletforrásokat tudunk bevonni, de ez nem lehet költségvetési többletkiadás”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.