Törvénymódosítással garantálná az egészségügyi minisztérium, hogy a transzszexuálisok a nemüket megváltoztató műtét nélkül is új, más nemű személyazonosságot kaphassanak. Az érintettek szeretnék elérni, hogy a társadalombiztosító a teljes átváltoztatási műtétsorozatot finanszírozza. Így ezt a kérdést is vizsgálja a tárca. Áttekintik továbbá azt a jogi szabályozást, amely szerint jelenleg automatikusan felbomlik egy házasság, ha a pár egyike hivatalosan is megváltoztatja a nemét. A törvény ugyanis tiltja, hogy egyneműek házastársi kapcsolatban éljenek.
*
Az egészségügyi minisztérium is elismeri, jelenleg nincs jogszabályban rendezett útja annak, miként változtathatják meg hivatalosan a nemüket a transzszexuálisok – mondta Tóth Judit, a tárca szóvivője. Ezért hamarosan megkezdődik a szükséges törvénymódosítások előkészítése. Tóth Judit hangsúlyozta: az Egészségügyi Világszervezet szerint is betegségnek kell tekinteni a transzszexualitást, vagyis azt a jelenséget, hogy egymásnak ellentmond a testi nem és az úgynevezett pszichoszexuális nem. A férfinak született transzszexuálisok például nőnek érzik magukat, és nőként is kívánnak élni. Ám általában csak úgy tudnak teljes életet élni, ha orvosi kezelések és műtétek segítségével fizikailag is átalakítják nemüket. A tárca szeretné jogszabályban garantálni, hogy a szükséges vizsgálatokat követően új, más nemű személyazonosságot kaphassanak az érintettek, s ehhez ne legyen feltétlenül szükség az átalakító műtétre – mondta Tóth. Azt is rögzítenék, hogy milyen szakemberekből állna az a team, amelynek szakvéleményével az érintett felkereshetné az orvos szakértői intézetet, ahol engedélyeznék a nemváltoztatást.
A hivatalos dokumentumokban a nem megváltoztatása körül ma teljes a káosz – vélekedett Kárpáti József ügyvéd. Szükség van többek között egy pszichológiai és egy pszichiátriai szakvéleményre, de nincs tisztázva, hogy ezt hol kell megszerezni, s fizetni kell-e azért páciensnek. A körzeti szakrendelőkben általában nincs megfelelően képzett szakember. De mire ez kiderül az érintett számára, addig többtucatnyi embert is be kell avatnia titkába. Ha a szükséges vizsgálatokat elvégezték, megkezdhető a hivatalos iratok – a születési anyakönyvi kivonat, az iskolai bizonyítványok, a személyigazolvány stb. – módosítása. A jelenlegi rendszer azonban az ügyintézőkre bízza, hogy hajlandók-e átvezetni a változást. Többször előfordult, hogy azt megtagadták.
A műtétek finanszírozása is ellentmondásos – állítja Kárpáti József. Jelenleg a társadalombiztosító a nemet átalakító műtétsorozatból a hímvessző- és hüvelyképzést finanszírozza. A mell eltávolítását, a korrekciós műtéteket és a teljes hormonkezelést nem – mondta Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője. Az idén eddig hét személynél végeztek ilyen beavatkozást tb-támogatással, összesen 625 ezer forint értékben.
Ha a transzszexuális személyt betegnek tekintik – márpedig erre utal, hogy a beavatkozások egy részét támogatják –, akkor miért nem fedezik a teljes műtéti sorozatot? – tette fel a kérdést Kárpáti József.
A transzszexuálisok gyakran elveszítik a családjukat ugyan, de vannak olyanok is, akik az átváltozás ellenére is a házastársukkal szeretnének együtt élni. Ezt ma hivatalosan nem tehetik, hiszen a házastársi formában való együttélés jelenleg nem lehetséges egynemű párok esetében. Az egyik személy nemének megváltoztatásával tehát automatikusan felbomlik a frigy. Az érintettek szeretnék elérni, hogy ezt megszüntessék. Az érdekképviselet szerint ebből a szempontból az ideális az lenne, ha melegellenes érvrendszerek nem érvényesülnének a törvényalkotásban. Nemrég egyébként kutatás indult az egészségügyi minisztérium támogatásával Transzszexuálisok a szociális-egészségügyi ellátórendszerben címmel.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet