Másfél évtizeddel ezelőtt a lakosság többsége a nyugdíjazást, illetve az ezzel akkor még szinte egybeeső ötven–hatvan év közötti életkort jelölte meg az öregedés kezdetének. Ma ezt későbbre teszik az emberek, többnyire 65 év fölé, ami a 62 évre felemelt nyugdíjkorhatárt is jócskán meghaladja. Mindez – a nyugdíjkorhatár felemelése mellett – nem lehet független attól sem, hogy a fiatalokat és a középkorúakat egyre nagyobb létszámú idősödő, illetve ténylegesen öreg ember veszi körül – áll a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutatóintézete Életünk fordulópontjai című felmérésének elemzésében.
Az összesen több mint 16 ezer fő megkérdezésével készült kutatás során a 46 évesnél idősebb korosztálytól azt is tudakolták, hogy mikor szeretnének nyugdíjba menni. A válaszokból kiderült, az emberek a valós lehetőségnél lényegesen korábban, átlagosan 56,2 évesen, a diplomások valamivel később, 59 évesen szeretnék befejezni aktív pályafutásukat. A többség – negyven százalék – fáradtságra hivatkozott, ezt követte a válaszok rangsorában a családdal való foglalkozás igénye, a megromlott egészségi állapot, illetve a nyugdíj melletti munkavállalás lehetősége, ám ez utóbbi indokot csak 7,7 százalék említette.
A felmérésből kiderül: az emberek alig foglalkoznak saját öregségük várható anyagi és egészségügyi hátrányaival. A 18–75 évesek több mint fele még a gondolat szintjén sem foglalkozott az előtakarékossággal, illetve nem gondoskodott arról. Akik mégis éltek ezzel, leggyakrabban az egyéni pénzgyűjtést választották, ezután következett az önkéntes nyugdíjpénztárba való befizetés, a harmadik helyen pedig az eltartási szerződés állt, ám ez utóbbi népszerűsége jóval alacsonyabb az előző kettőnél.
A nyugdíj melletti munkavállalást csak kevesen, a válaszadóknak mindössze 4,5 százaléka tartja megvalósíthatónak vagy valósította meg. Igaz, ennél többen (21 százalék) kívánnának élni ezzel a lehetőséggel.
Az előtakarékosság hiánya az iskolából kilépő fiatalok jövőjére nézve különösen aggasztó, ők ugyanis még azt látták, hogy szüleiknek, akik a rendszerváltozás előtt szinte valamennyien az állami, szövetkezeti szektorban dolgoztak, „automatikusan” jár a nyugdíj, s nem tudják felmérni, hogy az ő esetükben ez nem feltétlenül lesz így – hívják fel a figyelmet a felmérést végző kutatók. Különösen igaz ez a megállapítás a kényszervállalkozókra, valamint a feketén dolgozókra, akik fiatalkori mulasztásaikkal akkor szembesülnek majd, amikor elérik az éppen aktuális nyugdíjkorhatárt.
Mikor szeretnének nyugdíjba vonulni azok a 46 évesnél idősebbek, akik még nem nyugdíjasok (%)
A nyugdíjazás vágyott ideje Férfiak Nők Összesen
Megegyezik a hivatalos korhatárral 33,1 24,4 29,0
A hivatalos korhatárnál előbb 58,4 68,6 63,3
A hivatalos korhatárnál később 8,5 7,0 7,7