Ombudsmani intő a sértő kérdőív miatt

Sértik a romák személyiségi jogait azok a kérdések, amelyeket az egészségügyi tárca támogatásával indult kutatásban tettek fel egészségügyi dolgozóknak. Az ombudsmanok megállapították azt is: a válaszadók politikai hovatartozását, világnézetét firtató kérdések nem kapcsolódnak a tárgyhoz. A kutatásvezető továbbra is cáfolja ezeket a megállapításokat.

2003. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos olyan – politikai hovatartozásra, világnézetre, vallásosságra vonatkozó – adat közlését kérik a kutatás során a háziorvosoktól, orvostanhallgatóktól és védőnőktől, amelyeknek a vizsgálat tárgyához semmi közük. A szakminisztérium valójában ugyanis arra kíváncsi: az egészségügyi dolgozók mennyire előítéletesek a romákkal szemben, s ez akadályozhatja-e ellátásukat. Ezért Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos és Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa arra kéri a szakminisztert, hogy töröljék ezeket a kérdéseket.
Az ombudsmanok állásfoglalásukban megállapítják: a válaszadók csak a romákat mélyen sértő megállapítások közül választhatnak, így például azok közül, hogy lusták, piszkosak, bűnöző hajlamúak, a kelleténél több gyermeket nemzenek. Szerintük a kérdőív sérti a romák és a többi halmozottan hátrányos helyzetű lakossági csoport emberi méltóságát, becsületét, jó hírnevét. A kérdőív ráadásul olyan provokatív, bűncselekménynek minősülő cselekedetekre irányuló felhívásokat is tartalmaz, hogy „ösztönözni kellene a romák kivándorlását”, vagy azt, hogy „elkülönülten lakjanak”.
– Az egészségügyi minisztérium nem tud beleszólni abba, hogy mit tartalmaz egy kérdőív, ez a vizsgálatot végző kutatóműhely felelőssége – mondta Ürmös Andor, a tárca főosztályvezető-helyettese. A már lezárult felmérésből készülő kutatási beszámolót jövő évben kapják meg. Ha szükséges, ekkor szakértőkkel is megvizsgáltatják majd, hogy az az ombudsmani ajánlások figyelembevételével készült-e – szögezte le.
Babusik Ferenc, a kutatás vezetője szerint a biztosok állásfoglalása tévedéseken és a nemzetközileg elismert vizsgálati módszer „nem ismeretén” alapul. Kifogásolta, hogy a kutatási műhelyt meg sem kérdezték a kérdőív összeállításáról, pedig akkor elmagyarázhatták volna, hogy minden kérdésnek volt jelentősége. Arra a felvetésre, hogy a kifogásolt kérdések kikerülnek-e az elemzésből, úgy felelt: nem a sajtón keresztül egyeztetne az ombudsmanokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.